26.jún 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Ktorý národ, ktorá ľudská rodina by nemala prv, ako každú inú vedu predovšetkým vedu o božstve?

~Cicero~

11.11.2005 - Miron
čítanosť932 reakcie0
(Share 220 0)


Téma: 26. nedeľa po ZSD / Lk 12, 16-21

Homília

AI      Nedávno som sa na ulici nechtiac stal svedkom hlasného napomínania, ktorým mamka častovala svojho syna – školáka pre zlú známku. Hovorila mu: „Čo chceš v živote dosiahnuť? Keď sa nebudeš učiť, tak na akú školu sa dostaneš? A školu potrebuješ, lebo bez nej nebudeš mať dobrú robotu ani dosť peňazí! Či sa nechceš mať dobre?“
      Možno, že podobnú argumentáciu používame aj my, ktorí tiež chceme pre svoje deti len to najlepšie. Neuvedomujeme si však, že uvedené dôvody môžu dieťaťu spôsobiť pokrivený pohľad na hodnoty života.
KE      Ježiš nám ukazuje následky nesprávneho rebríčka hodnôt v podobenstve o boháčovi, pre ktorého hmotné bohatstvo bolo jedinou istotou života.
DI      Spasiteľ jednoznačne odsudzuje jeho pohľad na život. Nazýva ho bláznom a nás vyzýva, aby sme nenasledovali jeho príklad a chránili sa lakomstva.
      Lakomstvo je modloslužbou. Ak tvrdíme o niekom, že je lakomý, myslíme tým, že sa nechce podeliť s niečím. Lakomý však je ten, kto miluje bohatstvo viac ako Boha a jeho zákon. Lakomstvo je jedným z hlavných hriechov ale zároveň aj trestom za hriešnu lásku a dôveru v hmotné majetky.
      Hriech lakomstva nie je nutne zviazaný s tými, ktorí toho skutočne veľa vlastnia. Každý, ba dokonca aj ten najchudobnejší žobrák, môže upadnúť do tohto hriechu. Nezáleží totiž na tom, koľko toho máme v peňaženke, ale na tom, aký k tomu máme vzťah. Ak nám vzťah k hmotným veciam bráni v pohľade na Boha, ak nám bráni spoznať pravý zmysel života, potom napomenutie z dnešného evanjelia patrí aj nám.
PAR      Nie je ťažké osvojiť si tento nesprávny postoj. Zo všetkých strán na nás dolieha „múdrosť“ tohto sveta, pre ktorú bohatstvo je kľúčom k šťastnému životu. Masmédia farbisto opisujú život smotánky so všetkými výstrednosťami, ktoré si môžu dovoliť. Nedávno sa napríklad písalo o tom, že novou módou celebrít už nie je vlastnenie jachty alebo súkromného lietadla, ale vlastného ostrova. Nasledoval výpočet, ktoré ostrovy sa stali majetkom týchto slávnych ľudí. Udivujú nás aj správy o honosnosti príbytkov a ich vybavenia. Mňa osobne veľmi udivilo tvrdenie jedného herca, že vlastní cez tisíc oblekov. Povedal som si, že mne by toľko oblekov vystačilo na niekoľko desiatok životov.
      Namiesto toho, aby sme sa vysmiali týmto výstrednostiam, často dovolíme, aby sa v našom srdci zrodila túžba priblížiť sa im a mať dostatok prostriedkov k podobným výstrelkom. A táto túžba, tento sen, môže v nás odštartovať zmenu, ktorá sa odzrkadlí v zmene našich životných hodnôt. Nezriedka tým dovolíme, aby do nášho života vnikla nečestnosť, klamstvo a ctižiadostivosť, ktorá neberie ohľad na nikoho.
      Spisovateľ Lev Nikolajevič Tolstoj v zaujímavej rozprávke takto vykresľuje zhubnosť lakomstva:
      Na južnej Rusi ktosi oznámi, že dá každému toľko pôdy, koľko si sám obíde za jeden deň. Mužík predá svoj neveľký majetok a ide na juh. Lakomstvo ho ženie, keď obchádza pôdu od skorého rána. Ešte tento kúsok, ešte toto pre ovocný sad, ešte pre pšenicu, ešte kúsok pre ovos pod horou, ešte... Prichádza večer, slnko sa schyľuje - ale on je ešte ďaleko od miesta, z ktorého ráno vykročil a kam sa musí vrátiť do západu slnka. Beží, uteká zadychčaný z posledných síl - až konečne vysilený padá, zalieva ho krv a on zomiera. Povedali nad ním: „Vykopte mu jamu - dva metre dlhú, meter širokú, hlbokú poldruha metra. Toľko mu stačí...“
MY      Keď pocítime vo svojom srdci túžbu, ktorá nám bude nahovárať, že bohatstvo je kľúčom k naplneniu všetkých snov, a bude nás nútiť, aby sme na nadobudnutie tohto bohatstva vynaložili všetky svoje sily, pomyslime na smrť. Práve túto radu dávajú mnohí učitelia duchovného života, lebo vedia, že z tejto perspektívy dokážeme rozpoznať, čo je osožné pre náš život.
      Hescham Kalifa, veľmi bohatý panovník z Východu, zomrel r. 742 v Rasphabu. Bol jedným z najbohatších ľudí na svete. Píše sa o ňom, že mal 700 veľkých bední zlata, 4000 krásnych koni a mnoho iného bohatstva. Celý život ukladal tento majetok a aký mal z toho zisk? S bolesťou musel pozorovať, ako jeho synovec, Valid, mu všetko berie a nezanecháva mu ani halier. Vtedy si vzdychol: „Moja celoživotná práca bola márna. Až teraz vidím, že po celý svoj život nebol som ničím iným, než Validovým pokladníkom.“
ADE      Ježiš Kristus neodsudzuje bohatstvo, ale odsudzuje správanie človeka, ktoré je charakterizované nesprávnym postojom k majetku. Z tohto pohľadu mamka, ktorá napomínala svojho syna pre zlú známku, urobila veľkú chybu – hoc aj nevedomky, lebo mu podsúvala nesprávny pohľad na hodnoty života. My sa však podobných chýb – ak prijmeme radu vychádzajúcu z nášho dnešného uvažovania – chceme celkom určite vyvarovať.


      Inšpirácie: Lk 12, 13-21

12.06.2003 | Čítanosť(2895)
Lk 12, 49-59
12.06.2003 | Čítanosť(2685)
Lk 12, 32-48
12.06.2003 | Čítanosť(2636)
Lk 12, 1-12


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet