24.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Každé dieťa prináša posolstvo, že Boh ešte nestratil radosť z človeka.

~Rabíndranáth Thákur~

07.11.2005 - Miron
čítanosť1329 reakcie0
(Share 249 0)


Téma: Zbor archanjela Michala a ostatných beztelesných mocností / Lk 10,16-21

Homília

AI      Každý okamih, v ktorom sa nám podáva nejaká pravda našej viery, je veľmi dôležitý. V tomto okamihu sa totiž ihneď rodí naše rozhodnutie, ktorým túto pravdu buď prijímame alebo neprijímame. V prípade neprijatia to zvyčajne neznamená popretie tejto pravdy takým spôsobom, že by sme odmietli pravdivosť zjavenej pravdy. Neprijať pravdu viery zvyčajne znamená mať poznanie bez vplyvu na život. Ľahostajnosť je najškaredšou formou odmietnutia.
      Je preto dobré, že nám Cirkev ponúka sviatočné dni, v ktorých môžeme znovu a znovu poznávať jednotlivé pravdy viery a rozjímať o nich. Je to šanca k väčšej kvalite života, pretože správnym rozhodnutím sa môžeme zbaviť ľahostajného prístupu k pravdám našej viery.
KE      Dnešný sviatok upriamuje našu pozornosť na nádherné duchovné bytosti – na anjelov. Rozhodnutie sa pre správny vzťah k týmto nebeským bytostiam by nemalo byť ťažké. Zvlášť keď spomenieme výrok istého duchovného spisovateľa, ktorý o anjeloch povedal: „Jestvovanie anjelov je jedným z veľkých dôkazov lásky Boha k ľuďom.“
DI      Meno anjel je z gréckeho slova angelos, čo znamená posol, Boží vyslanec. Na stránkach Svätého písma sa podivuhodne často stretávame so zmienkami o týchto posloch. Vystupujú ako spolupracovníci Božej prozreteľnosti vo svete, v Cirkvi, v národoch a s konkrétnym vzťahom ku každému človeku. Konanie anjelov je v plnej zhode s Božou vôľou.
      Duchovný autor raného kresťanstva Hermas prirovnáva Cirkev k veži. Sv. Michal archanjel pri nej stojí, aby odrážal tých, ktorí by rušili jej stavbu. Sv. Gregor Nazianzský krásne oslovuje anjelov mesta Carihrad v homílií na rozlúčku s hlavným mestom, keď opúšťal biskupský trón. Bl. Peter Faber sa modlieval k anjelom strážcom miest, kde prichádzal.
      Ľudové predstavy o pomoci anjelov majú na mysli zvyčajne len ochranu tela pred nehodami a úrazmi. Otcovia však vidia ich hlavnú pomoc proti duchovným nepriateľom. Podľa Origena anjeli zachycujú strely zlých myšlienok, ktoré by sa inak zaryli do srdca.
      Hľa, aká mnohotvárna je pomoc týchto nebeských bytostí.
PAR      Doktor S. W. Mitchell, slávny neurológ vo Philadelphii, si jedného večera ľahol po osobitne rušnom dni. Náhle ho zobudilo búchanie na dvere. Išiel otvoriť a na prahu uvidel malé, úboho oblečené dievčatko s rozrušenou tvárou. „Pán doktor, moja mama je veľmi chorá, môžete k nej prísť?“ Noc bola studená, snežilo. Lekár sa napriek veľkej únave obliekol a šiel za dieťaťom.
      Časopis Reader's Digest, ktorý uverejnil túto príhodu, píše, že doktor našiel matku vo veľmi ťažkom stave. Potom keď ju čo najlepšie ošetril, lebo mala zápal pľúc, blahoželal chorej, že má takú inteligentnú a húževnatú dcérku. Žena vytreštila oči: „Ale, pán doktor, veď moja dcérka minulý mesiac zomrela!“ a dodala: „Jej topánky a kabát sú ešte tamto v šatníku.“ Doktor Mitchell nedôverčivo otvoril skriňu. Tam našiel kabát, ktorý malo na sebe dievčatko, keď ho sprevádzalo k matkinmu lôžku. Bol suchý a nemohol byť oblečený v tejto zimnej noci...
      Nebol lekár pozvaný v tejto beznádejnej situácii anjelom, ktorý mal podobu malého dievčatka? Nebol to čin Božích anjelov, aby pomohli chorej žene? (GRAHAM, B.: Anjeli – tajomní Boží služobníci. Bratislava : Creativapress a Medzinárodná biblická spoločnosť, 1996, s. 16.)
MY      Dnešný sviatok sv. archanjela Michala a ostatných beztelesných mocností nás pozýva prijať pravdu našej viery o existencii anjelov. Ich existencia je dôkazom Božej lásky k nám. Ich pomoc, ochranu a sprevádzanie dosvedčuje Sväté písmo a svedectvá kresťanov každej doby. Dnešný sviatok sa tak pre nás stáva pozvánkou k pestovaniu hlbokého priateľstva k týmto našim nebeským priateľom.
ADE      Pravdy viery nezvykneme odmietať. Ale môžeme sa k ním stavať ľahostajne, to znamená, že nedovolíme, aby mali vplyv na náš život. Je však pre nás veľmi prospešné, ak nedovoľujeme ľahostajnosti, aby oslabila náš postoj k pravde viery, ktorá hovorí o existencii anjelov.

10.02.2010 | Čítanosť(2016)
Téma: Svätý Michal / Anjel /
12.06.2003 | Čítanosť(8364)
Lk 10, 25-37
12.06.2003 | Čítanosť(3560)
Lk 10, 1-20
12.06.2003 | Čítanosť(2955)
Lk 10, 21-24


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet