25.august 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Ortodoxia nás núti poskočiť pri náhlom záblesku pekla. Až potom objavíme, že skákanie je atletické cvičenie, zvrchovane prospešné nášmu zdraviu. Až potom si uvedomíme, že toto nebezpečenstvo je koreňom všetkej dogmatiky a romantiky. Najsilnejší argument pre Božiu milosť je jej nemilostivosť. Nepopulárne časti kresťanstva sa pri bližšom skúmaní objavujú ako pravé opory ľudu.

~Chesterton~

20.06.2003 - Miron
čítanosť1553 reakcie0
(Share 300 0)


Téma: Podobenstvo o rozsievačovi / O rozsievaní / Mt 13, 1-9 / Mk 4, 1-9 / Lk 8, 4-8

Myšlienky... 33/2000

       Ak by kamene boli peniazmi, tak Izrael by bol najbohatšou krajinou na svete. Všade samé kamene. Sväté písmo používa tieto skaly a kamene ako príklady znovu a znovu – nájdeme cez 450 odkazov – pamätné kamene, kamenná tabule s desiatimi prikázaniami, kamenné modly, kameň, ktorý zakrýval vchod Lazárovho hrobu, kamene, ktoré chcel Diabol premeniť na chlieb pri pokúšaní Ježiša Krista, kamene, ktorými chceli ukameňovať ženu cudzoložnicu i kamene, ktoré ukončili život sv. Štefana. I prvý pápež dostal meno Peter – Skala. A ešte jeden z významných kameňov – kameň, ktorý odvalili anjeli z prázdneho Ježišovho hrobu.
       V tejto krajine plnej skál a kameňov bola dobrá a úrodná pôda veľkou vzácnosťou. Využíval sa každý malý kúsok, ktorý bol aspoň trošku vhodný. A do tohto prostredia, tak chudobného na dobrú pôdu, umiestňuje Ježiš Kristus podobenstvo o rozsievačovi. Nechá ho konať úplne „bláznivo“. Rozsievač rozsieva semeno priam márnivo. Rozsieva všade. Nepozerá, či je pôda vhodná alebo nie. Márnotratne rozhadzuje semeno, akoby ani nerozmýšľal o budúcnosti rozsiatych semien.
       Každý poľnohospodár by povedal, že tento rozsievač si počína veľmi nerozumne. No pre mňa je počínanie rozsievača veľkým povzbudením. Čoraz viac je totiž cítiť, že naša spoločnosť v tom duchovnom pohľade podobnou skalnatou krajinou, kde úrodná pôda je vzácnosťou. Niekedy sa prihlási pokušenie: „Má vôbec zmysel ohlasovať evanjelium týmto ľuďom, ku ktorým ma biskup poslal?“ Počínanie rozsievača dáva odpoveď: „Nie je dôležité pozerať kde to semeno padá. Je dôležité dbať o to, aby semeno bolo rozsievané. A to nie hociako, ale priam márnotratne.“
       Skalnatá pôda v tom materiálnom význame sa len veľmi ťažko zmení na úrodnú pôdu. No skalnatá pôda v tomto duchovnom význame, teda určitý stav srdca človeka, sa môže rýchlo zmeniť na úrodnú pôdu. Veď viera sa rodí z ohlasovania, ako pripomína sv. Pavol. Ako môže niekto uveriť, ak mu Kristus nie je ohlasovaný?

* * *


       Kdesi som čítal, že každý mohamedán je zároveň aj misionárom. Keď napríklad na trhu kúpite trebárs jablká, predavač vám k ním pribalí malý lístok s nejakým citátom z Koránu.

* * *


       Na inom mieste zasa, že v istej kaviarni, ktorej majiteľom je kresťan, dostanete ku káve cukor v sáčiku, na ktorom okrem firemného znaku je aj krátky citát zo Svätého písma.

* * *


       Toto všetko ma núti položiť si otázku: „Som dostatočne vynaliezavý a márnotratný pri rozsievaní „semena“?“
12.06.2003 | Čítanosť(3389)
Mt 13, 44-52
12.06.2003 | Čítanosť(3313)
Mt 13, 1-23
12.06.2003 | Čítanosť(3093)
Mt 13, 24-30


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet