24.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Kresťanom je ten, kto iba v Ježišovi nachádza posledné slovo sveta a života.

~P. Rousselot ~

20.06.2003 - Miron
čítanosť1453 reakcie0
(Share 276 0)


Téma: Podobenstvo o rozsievačovi / O rozsievaní / Mt 13, 1-9 / Mk 4, 1-9 / Lk 8, 4-8

Myšlienky... 33/2000

       Ak by kamene boli peniazmi, tak Izrael by bol najbohatšou krajinou na svete. Všade samé kamene. Sväté písmo používa tieto skaly a kamene ako príklady znovu a znovu – nájdeme cez 450 odkazov – pamätné kamene, kamenná tabule s desiatimi prikázaniami, kamenné modly, kameň, ktorý zakrýval vchod Lazárovho hrobu, kamene, ktoré chcel Diabol premeniť na chlieb pri pokúšaní Ježiša Krista, kamene, ktorými chceli ukameňovať ženu cudzoložnicu i kamene, ktoré ukončili život sv. Štefana. I prvý pápež dostal meno Peter – Skala. A ešte jeden z významných kameňov – kameň, ktorý odvalili anjeli z prázdneho Ježišovho hrobu.
       V tejto krajine plnej skál a kameňov bola dobrá a úrodná pôda veľkou vzácnosťou. Využíval sa každý malý kúsok, ktorý bol aspoň trošku vhodný. A do tohto prostredia, tak chudobného na dobrú pôdu, umiestňuje Ježiš Kristus podobenstvo o rozsievačovi. Nechá ho konať úplne „bláznivo“. Rozsievač rozsieva semeno priam márnivo. Rozsieva všade. Nepozerá, či je pôda vhodná alebo nie. Márnotratne rozhadzuje semeno, akoby ani nerozmýšľal o budúcnosti rozsiatych semien.
       Každý poľnohospodár by povedal, že tento rozsievač si počína veľmi nerozumne. No pre mňa je počínanie rozsievača veľkým povzbudením. Čoraz viac je totiž cítiť, že naša spoločnosť v tom duchovnom pohľade podobnou skalnatou krajinou, kde úrodná pôda je vzácnosťou. Niekedy sa prihlási pokušenie: „Má vôbec zmysel ohlasovať evanjelium týmto ľuďom, ku ktorým ma biskup poslal?“ Počínanie rozsievača dáva odpoveď: „Nie je dôležité pozerať kde to semeno padá. Je dôležité dbať o to, aby semeno bolo rozsievané. A to nie hociako, ale priam márnotratne.“
       Skalnatá pôda v tom materiálnom význame sa len veľmi ťažko zmení na úrodnú pôdu. No skalnatá pôda v tomto duchovnom význame, teda určitý stav srdca človeka, sa môže rýchlo zmeniť na úrodnú pôdu. Veď viera sa rodí z ohlasovania, ako pripomína sv. Pavol. Ako môže niekto uveriť, ak mu Kristus nie je ohlasovaný?

* * *


       Kdesi som čítal, že každý mohamedán je zároveň aj misionárom. Keď napríklad na trhu kúpite trebárs jablká, predavač vám k ním pribalí malý lístok s nejakým citátom z Koránu.

* * *


       Na inom mieste zasa, že v istej kaviarni, ktorej majiteľom je kresťan, dostanete ku káve cukor v sáčiku, na ktorom okrem firemného znaku je aj krátky citát zo Svätého písma.

* * *


       Toto všetko ma núti položiť si otázku: „Som dostatočne vynaliezavý a márnotratný pri rozsievaní „semena“?“
12.06.2003 | Čítanosť(3327)
Mt 13, 44-52
12.06.2003 | Čítanosť(3234)
Mt 13, 1-23
12.06.2003 | Čítanosť(3037)
Mt 13, 24-30


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet