18.február 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Keď ťa napadne, že všetko to, čo si myslel o Bohu, je prevrátené a žiaden Boh nie je, neľakaj sa toho. Stáva sa to všetkým ľuďom. Nemysli si ale, že tvoja nevera pochádza z toho, že Boh neexistuje. Keď už neveríš v Boha, v ktorého si prv veril, je to preto, že v tvojej viere bolo niečo pochybné a musíš sa snažiť lepšie pochopiť, čo nazývaš Bohom. Keď divoch prestane veriť v svojho dreveného boha, neznamená to, že Boh neexistuje, ale iba to, že nie je z dreva.

~Lev Nikolajevič Tolstoj~

26.10.2005 - Miron
čítanosť969 reakcie0
(Share 214 1)


Téma: Utorok po 23. nedeli po ZSD / Lk 11, 34-41

Myšlienky... 178/2005

      V rozhovoroch pre noviny a časopisy herci často hovoria o skúsenosti, ktorú z nich vo svojom povolaní každý prežíva. Ak majú totiž dobre zahrať nejakú divadelnú alevo filmovú postavu, musia sa do nej vcítiť, musia ju pochopiť, musia sa ňou akoby naozaj stať. No po skončení predstavenia či ukončenia filmovania zisťujú, že kúsok z tej postavy v nich ostal. To čo hrali, to ich tak trochu zmenilo.
      Spisovateľ Silli Fehre rozpráva o istom divadelnom hercovi, ktorý dosiahol vrchol svojho hereckého umenia. Na javisku hral postavu vojaka Martina, ktorý vo vojne stratil zrak. Dojímavo predstavoval na javisku, ako sa slepý Martin približuje k svojej manželke. Tápavým krokom a s vystretými rukami šmátral pred sebou, aby ju našiel a objal. Herec sa tak vžíval do svojej úlohy, že po každom vystúpení sa cítil vyčerpaný a zoslabnutý a chorý a jeho stav sa zhoršoval po každom predstavení. Napokon sa na javisku zrútil. Odviezli ho na kliniku. Herec v tú noc skutočne oslepol.
      Akosi podobne dopadli farizeji. Bola to vrstva v židovskom národe, ktorá sa považovala za elitu. Vznikli z úprimnej túžby po náboženskej obrode národa a dávali peknú príklad horlivosti pri napĺňaní Mojžišovho zákona. Dali si akoby masku „dokonalých“, aby druhým ukázali príklad. Ako však desaťročia plynuli, stali sa z nich síce odborníci na prikázania a pedanti na ich dodržiavanie, ale z ich života sa čosi vytratilo. Maska však ostala. Aj keď formálne by sa im nedalo nič vyčítať, predsa stále viac sa míňali s duchom Božích zákonov. Farizeji a zákonníci sa sústreďovali na jednotlivosti, vidíme to aj z toho, že pokladali čistotu srdca, lásku k blížnemu, almužny ba i samú spravodlivosť za čosi menej dôležité ako umývanie rúk, desiatky a predpísanú návštevu chrámu.
      Práve preto nachádzame v evanjeliu mnoho zmienok o konfliktoch medzi Spasiteľom a farizejmi. Boží Syn však aj im dáva šancu na spásu. Vidíme to aj z dnešného úryvku, keď pozval pozvanie farizeja na obed. Farizej však netúžil po Božej pravde. Ostal pri svojich „predpisoch“. Preto Ježiš Kristus ostrými slovami strháva masku pretvárky z vrstvy farizejov, aby im dal poslednú šancu zamyslieť sa a pochopiť...
      Možno aj nás niekedy Božie slovo zasiahne ostrým a nepríjemným spôsobom. Boh nás však nechce zraniť. Možno nás chce iba upozorniť, že v našom živote čosi z jeho pohľadu nie je v poriadku.

10.10.2003 | Čítanosť(1935)
Téma: Lk 11, 5-8
12.06.2003 | Čítanosť(3225)
Lk 11, 14-26
12.06.2003 | Čítanosť(3183)
Lk 11, 27-36
12.06.2003 | Čítanosť(3134)
Lk 11, 5-13


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet