24.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Lakomstvo rodí: závisť, bezbožnosť, sklon k falošnej prísahe, úžerníctvu, krádeži, nepoctivosti, nevďačnosti, - slovom ku každému zlu.

~sv. Ján Zlatoústy~

26.10.2005 - Miron
čítanosť740 reakcie0
(Share 243 0)


Téma: Štvrtok po 23. nedeli po ZSD / Lk 11,47 – 12,1

Myšlienky... 177/2005

      Riaditeľ školy dostal pozvánku na odborný seminár. Odborníci mali na ňom prednášať o nových postupoch v práci s problémovými deťmi. Riaditeľ však na tento seminár neišiel. Neposlal naň ani učiteľa, ktorý mal na starosti triedu práve s takýmito žiakmi. Nové poznatky by mu určite veľmi pomohli v jeho práci. Keď sa po čase dozvedel o tejto možnosti, zašiel rozhnevaný za riaditeľom a povedal: „Budem sa sťažovať! Beda ti!“ Cítime, že jeho rozhorčenie bolo skutočne oprávnené.
      V dnešnom evanjeliu zaznelo iné, rovnako rozhorčené „beda“ z úst Spasiteľa: „Beda vám, zákonníci, lebo ste vzali kľúč poznania! Sami ste nevošli, a tým, čo chceli vojsť, ste zabránili“ (Lk 11, 52). To preto, že neviedli ľud k poznaniu Boha, neohlasovali blížiaci sa príchod Mesiáša, dokonca teraz, keď je Mesiáš medzi nimi, nielenže ho neprijímajú, ale zaujímajú voči nemu nepriateľský postoj.
      Nepatrí niečo z tejto výčitky aj nám? Narábame správne s „kľúčom poznania“, ktorý nám bol skrze Božiu milosť darovaný. Táto otázka sa dotýka širokého spektra nášho života. Pozrime sa dnes len na jeden aspekt, ktorý sa prejavuje tým, že sa prenecháva úloha šírenia viery len na kňazov, akoby to nebola povinnosť každého dobrého kresťana. Skúsme si v mysli premietnuť príležitosti, kedy sme mohli hovoriť o Ježišovi Kristovi a jeho dobrej zvesti pre svet, ale sme tak neurobili. Koľko požehnania pre mnohých mohlo z týchto príležitostí vzísť?
      Pozrite sa. V ktoromsi veľkom meste asi pätnásťročné dievča vstúpilo do kostola. Bolo to prvýkrát v jej živote. Dovtedy nikdy nepočula o Pánu Bohu. Ale chcela vedieť, čo sa v kostole robí.
      Bola svätá liturgia a kňaz práve rozdával sv. prijímanie. Ľudia pristupovali k oltáru. Dievča bolo zvedavé. „Čo tam tí ľudia robia?“ pýtalo sa panej, čo pri nej kľačala. Pani videla nešťastné dieťa, akých vtedy bolo po mestách tisíce. Vzala dievča so sebou domov, rozprávala jej o Bohu, o Ježišovi Kristovi, o jeho nesmiernej láske k nám a ako za nás trpel a zomrel. Dievča zahorelo láskou k Pánovi a onedlho aj ono, dostatočne poučené a duševne očistené, pristupovalo k Pánovmu stolu. Kým nepoznalo, nemohlo milovať. Koľkí sú však, čo prežijú celý dlhý život a ostanú nevedomí? Nepoznajú, akože by mohli milovať?
      Skúsme byť vnímavejší pre takýchto ľudí okolo seba, aby Ježišovo „beda“ nepatrilo aj nám.

10.10.2003 | Čítanosť(1997)
Téma: Lk 11, 5-8
12.06.2003 | Čítanosť(3280)
Lk 11, 14-26
12.06.2003 | Čítanosť(3266)
Lk 11, 27-36
12.06.2003 | Čítanosť(3173)
Lk 11, 5-13


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet