19.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „V ťažkých situáciách sa ukáže, kto je pravým lekárom. Pravý lekár sa trasie o osud chorého, nepravý o svoju povesť.”

~PAVOL STRAUSS~

14.09.2005 - Miron
čítanosť772 reakcie0
(Share 665 0)


Mk 8,

Homília

AI      Pred pár rokmi vyšla v Spojených štátoch kniha s názvom Ako sa stať milionárom. Aj keď náklad bol veľmi vysoký, predsa sa rozpredala v priebehu niekoľkých dní. Taký istý úspech mal aj slovenský preklad na našom trhu. Môžeme s určitosťou predpokladať, že ľudia si túto knihu nekúpili preto, aby vyplnili prázdne miesto v knihovničke, ale aby ju preštudovali a našli radu ako dosiahnuť úspech.
KE      S podobným záujmom by sme mali pristupovať k Božiemu slovu. Ono v sebe obsahuje mnoho rád, ako dosiahnuť najväčší úspech ľudského života – nebo. Rada, ktorú nám dnes dáva znie: „Kto chce ísť za mnou, nech zaprie sám seba, vezme svoj kríž a nasleduje ma“ (Mk 8, 34).
DI      V tejto rade alebo skôr príkaze sa skrýva podmienka, ktorú musí naplniť každý, kto chce pravdivo nasledovať Krista. Nie je to podmienka, ktorú majú napĺňať len kňazi a Bohu zasvätené osoby. Je to podmienka, ktorá dáva každému veriacemu urobiť „skúšku správnosti“ jeho duchovného života. Je to podmienka, ktorá je sústredená na kríž. Kríž je viac než len určitá udalosť na Golgote v toku dejín. Kríž je štýl života. Je to princíp života každého kresťana. Ježiš Kristus nám hovorí, že máme vziať svoj kríž a kráčať za ním! Čo to znamená? Lukášovo evanjelium nám to upresňuje slovami, že máme vziať „každý deň svoj kríž“ (Lk 9, 23). V týchto slovách je zreteľne povedané, že nasledovanie Krista, nie je záležitosťou niektorých časových úsekov života, ale je to záležitosť každodenného života, dotýkajúca sa i tých najvšednejších povinností dňa. „Vziať svoj kríž“ je takto naším potvrdením, že prijímame Kristovu vôľu a tak mu umožňujeme, aby žil v nás.
      Toto sa však neuskutoční, pokiaľ úplne nepochopíme jeho príkaz: „Kto chce ísť za mnou, nech zaprie sám seba...“ Všimnime si, že Spasiteľ nehovorí, že sa máme „zaprieť v niečom“, ale že máme „zaprieť sami seba“. Bez tohto nie sme schopní vziať svoj každodenný kríž a kráčať za Kristom. Keď Ježiš Kristus zomrel na kríži, položil svoj život za nás všetkých. Je to dokonalé „zapretie seba samého“ kvôli naplneniu vôle nebeského Otca. Naše napodobňovanie toho dokonalého zapretia seba samých má mať tento cieľ – naplnenie Božej vôle. A toto nás privádza ku krížu... V tom spočíva nesenie kríža. Práve toto umožnilo mnohým svätým skutky heroickej lásky k Bohu i k blížnym. V tom spočíva nasledovanie Krista.
PAR      Možno v tom spočíva dôvod, prečo mnohí kresťania i kresťanské spoločenstvá pôsobia tak ťažkopádne a nelákavo napriek tomu, že sa účastnia na mnohých pobožnostiach a modlitbách. Modlitbový a liturgický život je nevyhnutne potrebný. Ale rovnako nevyhnutne potrebné je vziať svoj kríž každý deň, zaprieť seba samého a nasledovať Krista. Bez tohto aktívneho prvku môžeme byť leda tak sympatizanti Ježiša Krista, ktorí sa na neho pozerajú z opodiaľ a rozplývajú sa nad jeho skutkami. Ale nikdy z nás nebudú tí, ktorí kráčajú za Kristom.
      Nuž ale čo je lepšie? Spasiteľ nám to hovorí: „Kto chce ísť za mnou, nech zaprie sám seba, vezme svoj kríž a nasleduje ma“ (Mk 8, 34).
MY      Bol jeden muž, ktorý sa raz peši vybral do mesta anglického Shadeyville. Keď prišiel na rázcestie, veľmi ho rozhnevalo, že objavil cestný ukazovateľ s dvoma šípkami. Jedna ukazovala na širokú, vyasfaltovanú cestu a druhá, označená „Shadeyville“ ukazovala na úzku, zahnojenú, nevyasfaltovanú cestičku. Zrazu dostal nápad. Vyštveral sa na stĺp, otočil značky a radostne pokračoval po hladkej širokej ceste. Samozrejme, že nikdy nedošiel do Shadeyville.
      Nasledovať Ježiša znamená kráčať jeho cestou a nie vymieňať značky, alebo meniť pravidlá. Kristus nepovedal, že je jednou z ciest, on povedal: „Ja som Cesta.“ (McARDLE J.: 150 príbehov pre kazateľov a učiteľov. Bez údajov, s. 10.)
ADE      Kniha „Ako sa stať milionárom“ sa veľmi rýchlo rozpredala. Ľudia hľadajú rady, ako dosiahnuť úspech. No jediným skutočným úspechom je získanie večného života v nebeskom kráľovstve. Dnes nám Božie slovo radí, ako dosiahnuť tento úspech. Nuž zaprime seba samých, vezmime svoj kríž a nasledujme Ježiša! Amen.

12.06.2003 | Čítanosť(2905)
Mk 8, 31 - 9, 1
12.06.2003 | Čítanosť(2830)
Mk 8, 10-21
12.06.2003 | Čítanosť(2533)
Mk 8, 22-30


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet