15.február 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Vďační ľudia sú ako úrodné pole: to čo prijali, desaťnásobne vracajú.

~August von Kotzebue ~

06.09.2005 - o. PaedDr. František Dancák
čítanosť982 reakcie0
(Share 239 0)


Téma: Nedeľa pred Povýšením úctyhodného a životodarného kríža / Jn 3, 13b-17

Homília

      V 17. storočí žil v Anglicku muž menom Bunyan. Tento človek bol dlhé roky zavretý vo väzení pre svoju vieru. A práve tam, vo väzení, napísal knihu, ktorá zobrazuje život kresťana ako nebezpečnú dobrodružnú púť. Spomína v nej istého človeka, ktorý zrazu začína byť nespokojný. Myslí si, že je nešťastný, že nemá pokoj, a preto musí odísť z mesta, v ktorom žije. Žena mu radí, že je nervózny, že potrebuje oddych. Nič mu to ale nepomáha.
      Jedného dňa preto vykročí z tohto mesta a uteká. Keď vychádza, zisťuje, že na chrbte má bremeno. Chce sa ho zbaviť, ale nevie ako. Čím ďalej putuje, tým je bremeno ťažšie, a čím viac sa vzďaľuje od toho mesta, bremeno sa zväčšuje. Nakoniec, keď už ďalej nevládze ísť, vynára sa pred ním obraz kríža. Úplne v bezvedomí padá pod kríž, pevne sa ho chytí a pozrie sa na neho. V tom okamihu spadlo z neho bremeno a s rachotom padlo do priepasti.
      Toto je obraz toho, čo môže človek zažiť pri Kristovom kríži. Pekne to vystihuje aj pôstna pieseň: „Idu nyni ku krestu, bo inde ťa nenajdu, pokoj duši mojej...“ Preto nás pohľad na Kristov kríž vždy potešuje. On vzal na seba všetku ľudskú bolesť. Telesnú i duchovnú. A preto nás pohľad na tento kríž vyzýva, aby sme neklesali na duchu a prijali každú bolesť tak, ako ju prijal on. Či máme iný liek?
      Bolesť nikto nemá rád. Lenže napriek tomu bolesť existuje a sprevádza nás v každodennom živote... Dieťa sa k životu rodí v bolesti. Lekári neskôr dieťa očkujú, a to bolí, len aby žilo. Utrpením sú aj roky štúdia, ale stojí to za to, aby sme vytrpeli. Výchova detí je tiež bolestivá. Prídu rôzne choroby a trápenia, ale až človek chce žiť, musí ich prijať. Nakoniec aj smrť je bolestivá, ale je prechodom do večného života. A tak teda bolesť je úzko spojená so životom, a nedá sa od neho oddeliť. Každý pokus o vylúčenie bolesti zo života preto život ničí.
      V nemocnici po rôznych vyšetreniach oznámili pacientovi, že musí podstúpiť komplikovanú operáciu srdca. „Nebojte sa. Často robíme podobné operácie. Tá operácia vám zachráni život“, potešovali ho lekári. Pacient odišiel domov po osobné potreby. Nevrátil sa. Spáchal samovraždu. Bál sa bolesti, preto sa radšej vzdal života.
      Kristov kríž nám hovorí, že ak chceme žiť, nemáme sa báť prijať bolesť. Ježiš Kristus trpel na kríži, hoci bol bez hriechu. Na konci sa pýtal: Prečo? (porov.: Mt 27, 46). Odpoveď na to dal sám o tri dni neskôr, keď vstal z mŕtvych a zažiaril v sláve, dvom emauzským učeníkom: „Či nemal Mesiáš toto všetko vytrpieť, a tak vojsť do svojej slávy?“ (Lk 24, 26). Ukrižovaný Spasiteľ vošiel do slávy skrze bolesť a utrpenie. Bolesť aj nás privádza k Bohu, ktorý je žriedlom večného života.
      V roku 1978 zomrel v Prahe vo veku 55 rokov vedecký pracovník ČSAV dr. Jiří Mrázek, CSc. Zomrel po dlhej chorobe a bolestiach na rakovinu. A napriek tomu, hoci bol vedecký pracovník, denne sa modlil krížovú cestu a žil myšlienke: Ak chcem prísť ku Kristovi, musím ísť jeho cestou celý život. Prešiel svoju krížovú cestu, na ktorej poznal, že veda je nič, že úspechy sú nič, že nikto z priateľov mu nemôže pomôcť, že nakoniec ostane len človek a Boh. A že každý tým musí prejsť, a až potom príde slávne vzkriesenie.
      Učme sa na príklade veľkých ľudí, aby sme pochopili, že len ochotným prijímaním krížov a bolesti každodenného života sa priblížime k Bohu. Preto aj liturgické texty týchto dňoch oslavujú Kristov životodárny kríž. A ten nás vyzýva, aby sme každú ľudskú bolesť ochotne vzali na seba, ako ju vzal on. Len takto sa i nám stane každá bolesť prostriedkom, ktorý vedie k večnému životu.


      Inšpirácie: Jn 3, 1-21

20.06.2003 | Čítanosť(1868)
Téma: Kríž / Spása / Jn 3, 16
12.06.2003 | Čítanosť(2548)
Jn 3, 1-21
12.06.2003 | Čítanosť(2534)
Jn 3, 22-36


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet