22.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Tam, kde niet lásky, vlož lásku a dostaneš lásku.

~sv. Ján z Kríža ~

06.09.2005 - Miron
čítanosť845 reakcie0
(Share 182 0)


Téma: Narodenie Presvätej Bohorodičky / Lk 10, 38-42; 11, 27-28

Homília

AI      Keď si nejaká význačná osobnosť pripomína svoje životné jubileum, masmédia zvyčajne pripomenú jeho prácu, ako aj jej prínos pre celú spoločnosť. Takéto malé životné medailóny sú veľmi inšpirujúce a povzbudzujúce.
KE      Dnes, keď slávime sviatok Narodenia Presvätej Bohorodičky, rozjímanie o jej živote môže priniesť rovnakú inšpiráciu a povzbudenie. Táto prvá kresťanka nás vedie k pochopeniu mnohých otázok, ktoré prináša život. Nie cez nejaké teoretické poučovanie, ale jednoduchým poukázaním na svoj život.
DI      To je dôvod, prečo mnohí utrápení životom pri nej nachádzajú potechu a posilu do ďalšieho života. Jedna babka, ktorá prežila neľahký život, povedala: „Ja si s našou Matkou veľmi dobre rozumiem. Viem, čo prežívala a ona vie, čo som prežívala ja.“ Z tohto jednoduchého vyznania je zrejmé, že táto babka sa naučila od našej nebeskej Matky prijímať a niesť bolestivé rany života.
      Presvätá Bohorodička je v tomto skutočne veľkým vzorom. Jej bolesť, tak mnohotvárna a intenzívna, mala zvláštnu črtu: nikdy neviedla k zúfalstvu. Ba práve naopak. Po nahliadnutiu do Božej vôle sa skôr mení na radostnú radosť.
      V Betleheme nenachádza príbytok, ale nachádza úprimné pozdravy pastierov a spev anjelov. Namiesto návratu domov prichádza útek do Egypta. Bolesť z opustenia domoviny strieda radosť z poznania, že Boh ochraňuje toto dieťa a stará sa o neho. Po návrate nemohla zabezpečiť bohatstvo pre svojho syna, ale našla radosť z toho, že jej syn rastie v obľube u Boha i ľudí. Zasiahla ju strata opory u apoštolov, keď nadišla plnosť času, ale i táto bolesť sa premenila na radosť z pochopenia tohto diela, ktoré je Božím dielom.
      Hľadáme radosť v zábave, smiechu a radovánkach, v úspechu a pozemskom bohatstve a nenachádzame ju. Chceme za každú cenu odstrániť bolesť zo života mysliac si, že tak nájdeme radosť a nenachádzame ju. Presvätá Bohorodička nám ukazuje cestu. Ona neuteká pred bolesťou, nevyhýba sa bolestivým stretom. Učí nás, že bolesti tohto života vedú človeka k zachyteniu pomoci zhora, k pochopeniu Božej vôle, k Božej poteche a nakoniec k ochutnaniu inej radosti, než dáva tento svet. Radosti, ktorú dáva Boh.
PAR      Vlny vyhodili na breh malého neobývaného ostrova jediného človeka, ktorý prežil stroskotanie lode. Vzýval Boha, aby ho zachránil. Každý deň skúmavo hľadel na horizont, ale zdalo sa, že nijaká loď sa nepribližuje.
      Vyčerpaný si nakoniec horko-ťažko postavil úbohú chatrč a nanosil do nej to málo, čo si zachránil. Ale jedného dňa, keď sa vrátil z poľovačky, našiel chatrč v plameňoch. K oblohe sa dvíhal stĺp dymu. Stalo sa to najhoršie. Premkol ho žiaľ a zúfalstvo.
      Na druhý deň ráno priplávala k ostrovu loď a zachránila ho. „Ako ste vedeli, že som tu?“ opýtal sa posádky.
      „Videli sme váš dymový signál,“ odpovedali mu.
      Možno sa to v tejto chvíli nezdá, no naše súčasné ťažkosti môžu byť nástrojom nášho budúceho šťastia.
MY      Bratia a sestry! Túto pravdu sme si už neraz overili. S odstupom času sme pochopili mnohé „kríže“, ktoré sa dotkli nášho života. Teraz už vieme, že to bolo na niečo dobré a že sme zbytočne upadali do malomyseľnosti. Mnoho toho ešte nechápeme. Mnohé ťažkosti a trápenia nám ešte nedávajú zmysel. Nie je nám dané všetko pochopiť v tomto pozemskom živote. No ale ak s dôverou prijmeme Božiu vôľu, naplní nás radosť z poznania, že Boh má všetko vo svojich rukách.
      Takto to robila Presvätá Bohorodička. Ak dnes prijmeme túto črtu jej života ako inšpiráciu pre svoj život, prinesie to pre nás bohaté plody.
ADE      Modlime so o to invokáciou z molebena: „Ó, Mária, Matka Božia, pros vždy Boha za nás.“


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet