23.marec 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Vždy odpusť svojim nepriateľom. Nič ich netrápi väčšmi než to, že sme im neodpustili.”

~OSCAR WILDE ~

27.08.2005 - Miron
čítanosť936 reakcie0
(Share 267 1)


Téma: 16. nedeľa po ZSD / Mt 25, 14-30

Homília

AI      Každý z nás od Boha niečo očakáva. Vznášame k nemu rôzne prosby, prosíme o požehnanie pre život, radu k správnemu rozhodnutiu, pomoc v chorobe, milosť obrátenia pre blízkych... Je toho veľa, čo od Boha očakávame... Na druhej strane zaiste nikto z nás nepoprie fakt, že aj Boh od nás čosi očakáva. A tu akosi nedokážeme vždy nájsť správnu odpoveď na otázku: „Bože, čo môžem pre teba urobiť?“ Možno ju nenachádzame aj preto, lebo jednoducho nehľadáme. A možno aj preto, že považujeme svoj život za príliš jednoduchý na to, aby mohol Bohu niečo ponúknuť. Boh však ani nepozerá tak na to, čo robíme, ale skôr na to, ako zaobchádzame s darmi, ktoré nám daroval.
KE      Podobenstvo o talentoch nám hovorí, že hospodárenie s týmito zverenými darmi bude tiež predmetom „vyúčtovania“ pri druhom príchode nášho Spasiteľa.
DI      Pán rozdal svoj majetok sluhom, každému podľa ich schopností.
      Prvý sluha dostal päť talentov. Bolo to obrovské bohatstvo. Niektorí biblisti hovoria, že jeden talent predstavoval hodnotu pätnásťročnej, iní zas až dvadsaťročnej práce človeka. Je zaujímavé, ako zareagoval tento sluha: „Hneď šiel, obchodoval s nimi a získal ďalších päť“ (Mt 25, 16). To, čo dostal, znásobil stopercentne. Podobne sa zachoval aj druhý sluha, ktorý dostal iba dva talenty.
      Tretí sluha, ktorý dostal len jeden talent, sa možno cítil ukrivdený. Veď jeho priatelia dostali viac... Nepochopil, že každý dostal podľa svojich schopností. Možno aj toto sa stalo dôvodom, prečo nemal záujem na zveľadení toho, čo dostal. Je pravdou, že iní dostali viac. Ale i jeden talent predstavoval obrovské bohatstvo. Toto však už nebol schopný vnímať. Videl iba jedno: Moji priatelia dostali viac... Zmes závisti, seba ľútosti, lenivosti, hnevu mu znemožnili vidieť veľkosť daru, ktorý dostal. Neurobil s ním teda nič.
      Keď sa pán vrátil prvý a druhý sluha mu odovzdali dvojnásobok toho, čo im dal. Pán ich pochválil a povýšil. Tretí sluha tiež pristúpil k pánovi, ale odovzdal mu iba to, čo predtým dostal. Nič viac. Nepomohli žiadne výhovorky. Stratil nielen ten jediný talent, ale oveľa viac. Svedčí o tom rozsudok, ktorý nad ním vyriekol pán: „A neužitočného sluhu vyhoďte von do tmy, tam bude plač a škrípanie zubami“ (Mt 25, 30).
PAR      Aj keď sa nám počínanie tohto lenivého sluhu nepáči a nesúhlasíme s ním, predsa neraz zaujímame rovnaký postoj ako on. Masmédia nám každý deň predstavujú nejakú „celebritu“ – slávnu osobnosť. Zvlášť v mladých ľuďoch to vyvolá otázky: „Prečo ja nemám také schopnosti a možnosti? Prečo nevyzerám rovnako príťažlivo? Atď.“ Človek sa buď oddá sneniu typu „čo ak by som ja na jeho mieste...“ alebo rezignuje a pokúša sa zmieriť so svojim „chudobným“ životom. I v jednom i v druhom prípade však stráca schopnosť objaviť bohatstvo svojho – hoc aj jediného – daru.
      Deti v Zakopanom dostali v jeden školský deň možnosť urobiť zo snehu veľké gule. „Rozdeľte sa na skupiny a vytesajte z nich niečo,“ povedal učiteľ. Jedni vytvorili obra. Druhým sa guľa rozsypala, ale nevzdali to, urobili aspoň trpaslíka. Tretí mávli rukou: „Nás to nebaví, oziabajú nás ruky.“ A guľu rozkopali.
      Dnes deti, zajtra dospelí. Buď využijú talenty, ktoré im Pán ponúka, alebo ich jednoducho zakopú, zahodia veľa príležitostí. (JURKO, J.: Príď, Duchu lásky a pokoja!. Poprad : Vyd. Slza spol. s r. o., 1998, s. 30.)
      Nie je to však niečo, nad čím možno jednoducho mávnuť rukou. Vážnosť hospodárenia s darmi spočíva v tom, že raz budeme musieť predstúpiť pred nášho Pána a podať „vyúčtovanie“. Ktosi povedal, že jednou z pekelných múk bude bolesť nad tým, čo sme mohli urobiť a neurobili sme.
MY      Skúsme dnes venovať čas skúmaniu seba samých. Zaiste objavíme veľa schopností a talentov. Možno pôjde iba o malé veci, ale v Božom pláne majú neraz malé veci veľkú dôležitosť. Uvažujme, ako môžeme tieto dary využiť. Nezamietnime žiadnu myšlienku, žiaden nápad. Potom všetko predložme Bohu a v modlitbe sa pýtajme: „Pane, čo môžem pre teba urobiť?“ A ak sa nám podarí prekonať lenivosť a pohodlnosť, ukáže sa pred nami hneď niekoľko možností, kde sa naše talenty môžu uplatniť.
ADE      Takto si počínali svätí. Ponúkli Bohu to málo, čo mali a dostali mnohonásobne viac v duchu prisľúbenia: „Lebo každému, kto má, ešte sa pridá a bude mať hojne“ (Mt 25, 29). A toto prisľúbenie sa môže vyplniť aj na nás.


      Inšpirácie: Mt 25, 14-30

12.06.2003 | Čítanosť(2916)
Mt 25, 14-30
12.06.2003 | Čítanosť(2803)
Mt 25, 31-46
12.06.2003 | Čítanosť(2687)
Mt 25, 1-13


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet