24.február 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Všetky veci môžeme posudzovať dvojako: ako fakt a ako tajomstvo.”

~HANS URS VON BALTHASAR ~

27.08.2005 - Miron
čítanosť928 reakcie0
(Share 215 0)


Téma: 15. nedeľa po ZSD / Mt 22, 35-46

Homília

AI      Jednou s vecí, ktorú neznáša dospievajúca mládež, je rodičovské napomínanie. Vy, ktorí mate deti v tomto veku, zaiste ste už neraz počuli tak trošku nervóznu reakciu: „To si mi už povedal aspoň tisíckrát!“ Napriek týmto výhradám však rodič cíti povinnosť znovu a znovu napomínať svoje dieťa, keď cíti, že ide o dôležité veci.
      Na druhej strane, každý, kto je už v zrelšom veku spoznáva, že to boli práve tie nepríjemné rodičovské napomenutia, čo ho ochránili pred zakopnutím či zlým rozhodnutím.
KE      Preto nebudeme mať Cirkvi za zlé, že nám znovu pripomína najväčšie prikázanie – lásku k Bohu a lásku k blížnemu. Cirkev je naša matka, ktorá nám chce hlboko do srdca zaštepiť túto nadprirodzenú čnosť.
DI      Kresťanstvo sa zrodilo z lásky Boha k človeku a dokonáva sa láskou človeka k Bohu a iným ľuďom. Bez lásky by nebol prišiel k človeku Boh a bez lásky nepríde ani človek k Bohu. Láska je takto základom kresťanstva. Preto má toto Božie prikázanie prívlastok „najväčšie“.
      Láska k Bohu a k blížnemu nie je len chvíľkovým vzrušením citu. Je to štýl života, ktorý si je potrebný osvojovať a precvičovať deň čo deň. Preto by nemali v každodennom spytovaní svedomia chýbať dve základné otázky: „Miloval som dnes Boha nadovšetko? Miloval som dnes svojho blížneho?“ Ak napĺňanie tohto najväčšieho prikázania sa stane našou prioritou, ak láska bude výraznou črtou nášho životného štýlu, potom budeme svedkami mnohých premien nielen v nás, ale i v našom okolí.
PAR      Istý časopis pred časom uverejnil materiál o sociologickom výskume na Baltimorskej univerzite. Študenti mali ohodnotiť životné vyhliadky 200 chlapcov žijúcich v najchudobnejších štvrtiach mesta. Záver znel – bez perspektívy. O 25 rokov neskôr iní študenti pokračovali v tomto výskume. Podarilo sa im nájsť 180 mužov z pôvodne skúmanej skupiny – ostatní sa odsťahovali alebo zomreli. Najväčším prekvapením bola skutočnosť, že 167 z týchto 180 chlapcov „bez perspektívy“ získalo dobré vzdelanie a stali sa z nich právnici, lekári a podnikatelia. Výsledok z pohľadu sociológie úplne nevysvetliteľný.
      Študenti, povzbudení svojím profesorom, sa vydali pátrať po príčine tohto nezvyčajného javu. Keď mužom položili otázku, čomu vďačia za svoj úspech, všetci odpovedali: „Svojej učiteľke.“ Profesor teda vyhľadal učiteľku a spýtal sa jej, ako dokázala pomôcť chlapcom z chudobných štvrtí zaradiť sa do normálneho života. Stále čulá starenka sa jemne usmiala a povedala: „To je veľmi jednoduché. Ja som tých chlapcov mala rada.“ (Nové Mesto 2000. č. 1, s. 3.)
MY      Teraz azda už lepšie chápeme, prečo tak často počujeme napomenutie k dodržiavaniu najväčšieho prikázania. Ak by sa nerobil tento sociologický výskum, svet by sa nikdy nedozvedel o ovocí práce tejto učiteľky. A predsa dosiahla väčšie úspechy, než všetky vládne programy, komisie a kongresy, ktoré sa zaoberali problémom najchudobnejších štvrtí. A pritom neurobila nič iné len to, že milovala.
      Aj my, keď si osvojíme túto čnosť, budeme otvárať brány blížnym nielen ku kvalitnejšiemu a lepšiemu pozemskému životu, ale i k šťastnej večnosti. Tieto otvorené brány sa raz stanú pre nás priechodom, cez ktorý vstúpime do večného života.
ADE      Každý v zrelšom veku i v jeseni života potvrdí, že rodičovské napomenutia mu pomohli vyhnúť sa rôznym zakopnutiam a pádom. Bez nich by zaiste život v mnohých svojich obdobiach stratil kvalitu, ktorú si prajeme. Skúsme preto dnes všetci, rovnako zrelo, prijať napomenutie matky Cirkvi, aby náš život mal veľkú kvalitu nielen tu na zemi, ale i v nebi.


      Inšpirácie: Mt 22, 34-46

28.09.2010 | Čítanosť(2499)
Téma: Mt 22, 29-30
12.06.2003 | Čítanosť(3038)
Mt 22, 1-14
12.06.2003 | Čítanosť(2866)
Mt 22, 34-46
12.06.2003 | Čítanosť(2699)
Mt 22, 23-33


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet