19.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Ticho je ovzduším bolesti - i na Kalvárii sa mlčalo. Keď sa žalujeme, keď hľadáme útechu, stráca sa to, čo je na bolesti najposväcujúcejšie.”


~BL. ZDENKA SCHELINGOVÁ~

17.08.2005 - Miron
čítanosť949 reakcie0
(Share 224 0)


Téma: 14. nedeľa po ZSD / Mt 22, 2-14

Homília

AI      V Európe sú ešte viaceré kráľovské rody a tak sa z času na čas objaví správa o „kráľovskej svadbe“. Je to vždy veľká senzácia, lebo tieto svadby si pre svoju veľkosť, nákladnosť, ale i krásu skutočne zaslúžia prívlastok „kráľovské“. Sprevádzajú ich však aj prísne bezpečnostné opatrenia, ktoré zabezpečujú, aby sa na svadbu nedostal nik, kto nebol pozvaný. Pre väčšinu ľudí je účasť na takejto svadbe nedosiahnuteľným snom, pretože pozvaní hostia patria k takzvanej „spoločenskej smotánke“.
KE      Dnešné podobenstvo hovorí tiež o kráľovskej svadbe. Je to obraz radosti a nádhery, ktorú Boh pripravil pre ľudí vo svojom kráľovstve.
DI      Ježiš Kristus však vyrozprával toto podobenstvo preto, aby poukázal na vinu Židov, ktorej sa dopustili odmietnutím ponúknutej spásy. Vyvolený národ takto stratil svoje výsadné postavenie, ktoré mu skrze zmluvu s praotcami Boh udelil. Pozvanie na „kráľovskú svadbu“ sa takto rozširuje na všetkých ľudí.
      Každý človek je pozvaný. A ku každému človeku v toku jeho života Boh posiela svojich služobníkov, aby mu pripomenuli toto pozvanie. Zaujíma vás, kto sú títo služobníci? Nuž v tejto chvíli som to ja... a dnes to môže byť hocikto z vás, kto hocijakým spôsobom povzbudí blížneho opätovať toto Božie pozvanie na hostinu v nebeskom kráľovstve. Toto však nie je pre nás žiadnou novinkou. Veď Cirkev nás už neraz povzbudzovala k takejto službe. A predsa keby sme mali spočítať, koľkokrát sme len za posledný týždeň odovzdali toto pozvanie druhým ľuďom, výsledok by bol asi veľmi zahanbujúci. A pritom, keď ide o pozemské dobrá, vieme to rýchlo a efektívne podať ďalej.
      Keď istý podnikateľ otváral svoju novú reštauráciu, rozhodol sa, že každý zákazník dostane to, čo si objedná úplne zadarmo. Nebol to žiaden reklamný ťah. Malo to byť príjemné prekvapenie pre prvých hosťov. Predsa však tento svoj zámer prezradil pár priateľom, ktorých takto chcel nepriamo pozvať na obed. V deň otvorenia reštaurácia zažila obrovský nápor hostí. Vonku sa dokonca vytvoril rad čakajúcich na voľné miesto. Čo sa stalo? Priatelia majiteľa reštaurácie si to tajomstvo nenechali pre seba. Každý z nich obvolal svojich priateľov a povedal im, kde sa nasledujúci deň môžu zadarmo najesť. A tí zas zavolali ďalším... V deň otvorenia reštaurácie už takmer celé mestečko vedelo, aké prekvapenie chystá majiteľ reštaurácie pre prvých hostí.
PAR      Čo teda máme robiť, aby sme podobne pohotovo odovzdávali správu o veľkých veciach, ktoré pre nás Boh pripravil v nebi? Musíme sa najprv pýtať sami seba, či nás toto Božie pozvanie tak nadchlo, že všetko ostatné považujeme za menej dôležité. Musíme si zodpovedať otázku, či je v nás vôľa k prekonaniu všetkých prekážok, ktoré nám život kladie do cesty k tejto „nebeskej hostine“. Nie je totiž možné hovoriť, ba dokonca nadchnúť niekoho pre niečo, o čo sami nestojíme.
      Keď sme si zodpovedali na tieto otázky a nanovo potvrdili osobné prijatie tohto Božieho pozvania, máme ho ponúknuť ďalej. Nemôžeme predsa mlčať o dobre, ktoré sme spoznali. Toto pretlmočenie Božieho pozvania môžeme uskutočniť súčasne viacerými spôsobmi. Tým prvým je svedectvo života. Nemyslí sa tým na nejaké hrdinské a veľké skutky, hoci aj tie je potrebné konať ak nás k tomu život vyzýva. Ide skôr o spôsob prežívania každodenného života, z ktorého každý môže vyčítať, že žijeme nie pre tento svet, ale pre niečo, čo je oveľa krajšie, hodnotnejšie... Tým, že povieme „nie“ rôznym pokušenia tohto sveta, vzbudíme zvedavé otázky blížnych: „Prečo si sa takto rozhodol? Prečo takto konáš?“ A takto sa pre nás otvorí ďalšia možnosť pre odovzdanie Božieho pozvania. A vždy je možná modlitba prosby, aby Boh urobil srdcia našich blížnych vnímavými na jeho pozvanie.
MY      Teraz azda poviete: „Viem si predstaviť aj jednoduchšiu cestu pre svoj život.“ To je pravda. Ale je múdre pre pár pohodlných pozemských dní obetovať večnosť?
      Príbuzní dohovárali istému kňazovi, aby sa v svojej kňazskej službe viac šetril. Dôvodili okrem iného aj tým, že sa mu nedostáva patričnej vďaky za to, čo robí.
      Kňaz odpovedal: „To nevadí. Mojou najväčšou odmenou bude chvíľa, keď mi Boh v nebi predstaví tie duše, ktoré som tam priviedol.“
ADE      Mnohí túžia zúčastniť sa kráľovskej svadby. Na svadbu, ktorú usporadúva Kráľ kráľov, sme však pozvaní všetci. Kiež by našou túžbou bolo priviesť na túto hostinu čo najviac svojich známych a priateľov.


      Inšpirácie: Mt 22, 1-14

28.09.2010 | Čítanosť(2574)
Téma: Mt 22, 29-30
12.06.2003 | Čítanosť(3077)
Mt 22, 1-14
12.06.2003 | Čítanosť(2910)
Mt 22, 34-46
12.06.2003 | Čítanosť(2736)
Mt 22, 23-33


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet