26.marec 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Radosti a milosti plynúce z modlitby sú vody nebeské, nie pozemské. Preto ani všetky naše námahy nedokážu privolať lejak.”


~SV. PÁTER PIO~

10.08.2005 - o. PaedDr. František Dancák
čítanosť1096 reakcie0
(Share 255 0)


Téma: 12. nedeľa po ZSD / Mt 19, 16-26

Homília

      Je vždy nepríjemné, ba často aj tragické, ak si človek zle vyberie školu, kde chce študovať, alebo zamestnanie, alebo priateľov, či partnera. Je oveľa tragickejšie, keď si človek vyberie takú cestu, ktorá nevedie do večného života.
      Nad touto otázkou sa zamýšľal aj bohatý mládenec. Prišiel za Ježišom a pýtal sa. „Učiteľ, čo dobré mám robiť, aby som mal večný život?“ (Mt 19, 16).
      Tento mladík z dnešného čítania zo sv. evanjelia pochopil, že smrťou život nekončí. Pochopil, že zmyslom života je rásť pre večný život, ktorý je konečným cieľom človeka. Aj keď dodržiaval zákon, predsa cíti potrebu prehĺbiť svoj život. Cíti, že len Ježiš mu môže poradiť. Avšak ako sme počuli, odišiel smutný. Nenasledoval Krista. V jeho živote nebol Boh na prvom mieste.
      Táto história sa mnohokrát opakuje. A nenahovárajme si, že sa to týka iba bohatých. Každý sa môže podobať tomuto mladíkovi z evanjelia, dokonca aj ten, kto má iba pár vecí.
      A preto by sme si mali položiť otázku: Sme ochotní a pripravení vzdať sa kedykoľvek tej veci, keby sme mali voliť medzi ňou a Bohom? Lebo ak sa nevieme vzdať vecí, sme teda naviazaní na hmotu, a tá je bariérou. Ježiš potom aj nám môže povedať: „Bohatý ťažko vojde do nebeského kráľovstva“ (Mt 19, 23).
      Ježiš nás nechce o nič obrať. Veď všetko, čo máme, máme len z jeho rúk. Chce však, aby sme mali správny vzťah k veciam. Majetok nesmie vládnuť nám, ale my majetku.
      Alebo, povedzme, koľko ľudí v tomto letnom čase odchádza v nedeľu na kúpaliská, za hubami, a pod. Kde je účasť na Službe Božej?
      Ľudský život má skutočnú hodnotu a zmysel len vtedy, keď je zameraný na dosiahnutie večného života. „Veď čo osoží človekovi, keby aj celý svet získal, a svojej duši by uškodil?!“ (Mt 16, 26). V takomto pohľade strácajú hodnotu všetky pozemské bohatstvá a záležitosti. Len ten človek, ktorý pozná cenu svojej duše, len ten sa snaží usporiadať svoj život i konanie podľa Kristových slov.
      Pozrime sa, ako nás o tom poučuje zbožná legenda:
      Bol raz kráľ, ktorý mal šaša. Kráľ mu raz dal paličku ozdobenú pestrými stužkami a zvončekmi. Šašo ju mal mať do tej chvíle, kým nenájde väčšieho blázna od seba.
      Onedlho kráľ ležal na smrteľnej posteli.
      - Kde ideš? – spýtal sa šašo kráľa.
      - Ďaleko odtiaľ.
      - Kedy sa vrátiš?
      - Už sa nikdy nevrátim, odpovedal kráľ.
      - Čo si berieš so sebou?
      - Nič.
      - A aké prípravy si vykonal pred svojou cestou?
      - Žiadne.
      Tu pristúpil šašo k umierajúcemu kráľovi, podal mu svoju paličku a povedal:
      - Ideš ďaleko a nestaráš sa o tom, čo bude, Vezmi si paličku, ktorú si mi dal pred rokom. Našiel som väčšieho blázna od seba. Tým bláznom si ty!
      Cítime, aký postoj máme mať k večnému životu? Pamätáme sa na Kristove slová k nerozumnému boháčovi: „Blázon! Ešte tejto noci požiadajú od teba tvoj život, a čo si si nahonobil, čie bude?“ (Lk 12, 20). Nemohli by tieto slová platiť aj každému z nás – v tejto chvíli?
      Otvorme sa Božiemu slovu, ktoré k nám hovorí v každom čase – a aj toto dnešné. Aj my sa pýtajme, čo máme robiť, aby sme dosiahli večný život, a podľa toho aj konajme.

16.06.2007 | Čítanosť(1946)
Téma: Mt 19, 27
12.06.2003 | Čítanosť(3888)
Mt 19, 16-26
12.06.2003 | Čítanosť(3302)
Mt 19, 27-30
12.06.2003 | Čítanosť(3085)
Mt 19, 1-15


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet