26.marec 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Ľudskosť bez Boha je ako ulomená kvitnúca ratolesť, zvädne.”

~JOHN HENRY NEWMANN ~

10.08.2005 - o. PaedDr. František Dancák
čítanosť1950 reakcie0
(Share 355 1)


Téma: 10. nedeľa po ZSD / Mt 17, 14-23a

Homília

      Jedna študentka pri dopravnej nehode stratila obidvoch rodičov. Bola to pre ňu strašná rana. V tejto duševnej kríze sa obrátila na svoju veriacu kamarátku: „Ty predsa veríš v Boha, povedz mi o ňom niečo. Povedz mi niečo o posmrtnom živote.“
      Veriace dievča sa neskôr zverilo kňazovi, ako ju táto otázka vyviedla z miery, ako ju priviedla do rozpakov. Po prvýkrát si v živote uvedomila, že s jej vierou nie je všetko v poriadku, keď nevedela potešiť svoju kamarátku. Nevedela ju podržať, nevedela jej nič ponúknuť zo svojho duchovného života, zo svojej viery.
      Sv. evanjelium ide ešte hlbšie na podstatu veci, keď hovorí, čo od nás žiada naša viera a čomu často aj my málo rozumieme. My, čo sa pravidelne modlíme, chodíme do chrámu, čo chodíme na odpusty.
      Čítanie z evanjelia dnešnej nedele nám hovorí o uzdravení chorého človeka. Apoštoli, na ktorých sa obrátil jeho otec, ho nemohli uzdraviť. Keď sa apoštoli pýtali svojho Pána na príčinu, odpoveď bola krátka a jasná: „Pre svoju malú vieru.“ A dodal: „Ak budete mať vieru ako horčičné zrnko a poviete tomuto vrchu: «Prejdi odtiaľto ta!» - prejde. A nič vám nebude nemožné“ (Mt 17, 20).
      Niektoré preklady Svätého písma k týmto Kristovým slovám dodávajú ešte vetu: Tento druh diabolstva sa nedá vyhnať ináč, iba modlitbou a pôstom.
      Čože je to tá modlitba – pýtame sa – keď dokáže konať také zázraky, obrazne povedané – aj hory prenášať.
      Sv. Katarína Sienska v ťažkých životných situáciách sa modlila takto: „Pane, tu ostanem na kolenách pred tebou, dokiaľ ma nevyslyšíš!“
      O sv. Jenovefe hovorí legenda, že raz v noci išla do chrámu modliť sa a slúžka jej svietila na cestu. Sviečka zhasla. Keď svätica vzala sviečku do rúk, znovu horela, zapálená rukou anjela. Preto sa zobrazuje so sviečkou v ruke. Je to symbol svätice, ktorá i v noci vstáva k modlitbe.
      Nedávno na sviatok proroka Eliáša sme počuli, že keď sa Eliáš modlil, aby nepršalo, nepršalo tri roky a šesť mesiacov. Keď prosil o dážď, pršalo.
      Sv. Monika sa za obrátenie svojho syna Augustína modlila 17 rokov. A bola vypočutá. Z jej syna sa stal veľký svätec a cirkevný učiteľ – najväčší mysliteľ západnej cirkvi.
      To sú príklady zo života svätých, ktoré hovoria, čo dokázali modlitbou, ktorá pochádzala z veľkej viery v Boha.
      Z toho vychádza pre nás poučenie, že modliť sa treba s veľkou dôverou v Boha. Že nás Boh vypočuje, ak ho prosíme. Preto sv. Augustín hovorí: „Ako by sme mohli pochybovať, keď sa Boh na to zaviazal svojím prísľubom? Svojím prísľubom sa vlastne stal ručiteľom.“
      Ako je to s našou vierou? Je dosť silná, aby vedela aj hory prenášať? Je dosť silná, aby dokázala prijať aj nevypočutie našich modlitieb, vedela prijať Božiu vôľu, nech je akákoľvek?
      Dnes sme počuli, že aj s apoštolmi to nebolo v poriadku, a preto nedokázali konať zázraky. Preto aj my máme prosiť: „Pane, nauč nás modliť sa...“ (Lk 11, 1). Pane, posilní aj našu vieru, aby sme v tejto viere dokázali prijať nielen dobré a pekné veci, ale aj menej dobré a menej príjemné, lebo si musíme uvedomiť, že po páde človeka do hriechu v rajskej záhrade nemáme právo na Božiu milosť. Môžeme o ňu iba prosiť.

12.06.2003 | Čítanosť(3528)
Mt 17, 14-21
12.06.2003 | Čítanosť(3383)
Mt 17, 1-13
12.06.2003 | Čítanosť(3156)
Mt 17, 22-27


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet