26.marec 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Najdôležitejšou hodinou je vždy prítomná hodina, najdôležitejším činom je vždy láska.”

~MAJSTER ECKHART~

10.08.2005 - Miron
čítanosť1031 reakcie0
(Share 227 0)


Téma: 10. nedeľa po ZSD / Mt 17, 14-23a

Homília

AI      Život nie je jednoduchý. S týmto tvrdením sa stotožňujeme natoľko, že je nám podozrivý každý, kto tvrdí opak.
KE      Preto nám vždy dobre padne počúvať slová evanjelia o Ježišovej účinnej a mocnej pomoci ľuďom, ktorí sa na neho obrátili so svojimi ťažkosťami.
DI      Udivujúce však je, že napriek tomu často nemáme odvahu začať riešiť svoje životné problémy. Pekne to ilustruje tento prípad:
      Skupinka lekárov obedovala pri stole. Zrazu jeden z nich rýchlo vstal a odišiel na toaletu. Ostatní tomu nevenovali veľkú pozornosť a pokračovali v rozhovore. Až keď bol čas odísť začali sa zháňať po svojom kolegovi. Stále bol na toalete. Ale mŕtvy. Čo sa stalo? Príčina smrti bola kuriózna. Udusil sa kúskom jedla, ktoré mu zabehlo. Azda na toalete sa pokúšal vykašľať to sústo, ktoré sa mu v krku vzpriečilo, ale nepodarilo sa mu to. Každý jeden z kolegov by mu vedel účinne poskytnúť pomoc, ale neobrátil sa na nich, nepovedal im nič. Iba odišiel. A zomrel.
      Niečo podobné sa deje priam ustavične okolo nás. Sú ľudia, ktorí majú veľké problémy v manželstve, alebo s financiami, alebo s alkoholom, alebo s depresiami… Napriek tomu nehľadajú pomoc. Nedokážu sa zdôveriť so svojimi ťažkosťami ani ľuďom, ktorí by im mohli pomôcť, ani Bohu. Jedného dňa však ťarchu svojho problému už neunesú a tento okamih zvyčajne máva tragický odtieň.
      Možno, že je to aj náš prípad. Možno tiež patríme k tým, ktorí z rôznych dôvodov nehľadajú pomoc na vyriešenie svojho problému. Je to azda hanblivosť, alebo obava ukázať sa pred druhými v inom svetle. Zveriť sa so svojím problémom znamená dobrovoľne sa odhaliť, ukázať svoje zraniteľné miesto. Vyžaduje si to kus pokory.
PAR      Otec posadnutého chlapca túto pokoru mal. Iste nebolo pre neho príjemné, že pred toľkými ľuďmi musí priznať, že jeho syn je posadnutý zlým duchom. No vedel, že nemá inú možnosť, ak chcel pre syna niečo urobiť. Obracia sa najprv na apoštolov a keď oni neuspejú kľaká si pred Kristom a prosí: „Pane, zmiluj sa nad mojím synom: je námesačný a veľmi trpí, lebo často padne do ohňa a často do vody. Priviedol som ho k tvojím učeníkom no nemohli ho uzdraviť“ (Mt 17, 15-16). Tento nešťastný otec pochodil tak, ako pochodili všetci, ktorí sa so svojím problémom obrátili na Ježiša – bol vypočutý. Domov sa vrátil radostný so synom, ktorý bol v úplnom poriadku.
MY      Istý kňaz rozprával, že ho raz navštívil jeden z jeho farníkov. Rozhovor sa dlho niesol len vo všeobecnej rovine. Kňaz videl, že ten človek niečo chce a preto sa ho nakoniec spýtal: „No tak sa už nebojte a povedzte, prečo ste prišli.“ Mužovi vyhŕkli do očí slzy a začal rozprávať o svojom probléme v súkromnom živote, ktorý už trval niekoľko rokov. Aj keď neišlo o nič vážne, ten muž to vnímal úplne inak a spôsobovalo mu to veľké utrpenie. Kňaz bez toho, aby bagatelizoval jeho problém, pokúsil sa ho povzbudiť a povedal niekoľko rád. O dva týždne ten muž bol opäť na fare. Neišiel ani dnu, len na dverách povedal kňazovi: „Otče, chcem sa iba poďakovať za vašu pomoc. Naozaj to „funguje“ tak, ako ste povedali. Ďakujem...“
      Sv. apoštol Peter nás povzbudzuje: „Podľa toho, kto aký dar dostal, slúžte si navzájom ako dobrí správcovia mnohotvárnej Božej milosti“ (1 Pt 4, 10).
ADE      Kľúč k vyriešeniu našich problémov je mnohokrát veľmi jednoduchý. Niekedy nám ho Boh podá skrze svoje slovo, inokedy skrze ľudí – skrze Cirkev. No prvým krokom je však prosba: Mám problém a hľadám pomoc. Amen.

12.06.2003 | Čítanosť(3528)
Mt 17, 14-21
12.06.2003 | Čítanosť(3383)
Mt 17, 1-13
12.06.2003 | Čítanosť(3156)
Mt 17, 22-27


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet