26.marec 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Dnešný svet od kresťanov žiada, aby zostali kresťanmi.

~A. Camus ~

09.07.2005 - o. PaedDr. František Dancák
čítanosť1487 reakcie0
(Share 338 0)


Téma: 9. nedeľa po ZSD / Mt 14, 22-34

Homília

      Po zázračnom rozmnožení chleba na púšti Ježiš rozpustil zástupy a sám odišiel na vrch modliť sa. Apoštoli si zatiaľ sadli do loďky, aby sa preplavili na druhý breh Genezaretského jazera. Tu nad ránom spozorovali, že sa k ním po mori približuje akási postava. „Mátoha!“ (Mt 14, 26), skríkli všetci. Bol to však sám Ježiš, ktorý kráčal po vode ako po suchej zemi.       K vystrašeným apoštolom sa ozval: „Vzchopte sa! To som ja, nebojte sa!“ (Mt 14, 27).
       Keď to videl Peter, hneď vyslovil želanie, aby mohol k nemu ísť po vode. Na Ježišove slová naozaj aj on išiel po vode. Peter, ktorý nedávno videl zázrak rozmnoženia chleba na púšti, vidí tu ďalší zázrak a zisťuje, že Ježiš je naozaj veľký a mocný Boh. Na jeho slová teraz chodí po vode ako po suchej zemi. Ale keď začal fúkať silný vietor, dostal strach a začal pochybovať. Vtom sa začal topiť a zo strachu vykríkol: „Pane, zachráň ma!“ (Mt 1430). A Pán ho zachránil.
      V tejto biblickej udalosti je veľa podobností medzi nami a apoštolom Petrom. Táto udalosť najprv hovorí, že všetci sme na mori života ohrozovaní búrkami a vetrom. A hoci denne dostávame toľko dôkazov o Božej existencii a prozreteľnosti, predsa neraz zapochybujeme, že Boh je „mátoha“, ktorý ničí naše plány a predstavy.
      Táto biblická príhoda nás tiež poučuje, že bez viery v Boha, bez dôvery v jeho dobrotu a moc, nikde nedôjdeme. Aj keď ho budeme mať v Eucharistii a v Božom slove na dosah, bez viery a dôvery v jeho moc môžeme ľahko zahynúť, pretože nám často slúži len ako záchranná brzda, keď sa ocitneme v nešťastí.
      Táto udalosť nám chce povedať, že Ježiš vždy podá svoju pomocnú ruku, ak sa pre slabosť viery dostaneme do nešťastia, pravda, ak nezabudneme vykríknuť ako Peter: Pane, zachráň ma!
      Gedeonov príbeh zo Starého zákona je najlepšou ilustráciou tejto pravdy, ktorú si musíme zapamätať: Jeho tristo mužov bojovalo proti presile Madiánčanov. Ak zvolali: „Za Pána a za Gedeona!“ (Sdc 7, 18), v tábore Madiánčanov nastal zmätok, že sa bili medzi sebou a nakoniec sa dali na útek. A záver? O víťazstve nerozhoduje vždy počet bojovníkov, ani presila zbraní, ale jedine viera a spojenie ľudí s Bohom. „Jeden muž s Bohom je vždy väčšina“, hovorí staré príslovie.
      Nemecký básnik Heinrich Heine sa veľmi rád posmieval z náboženstva. O nejaký čas ležal chorý na posteli sedem rokov. V tejto ťažkej chorobe napísal svojmu priateľovi: „Kiež by som mohol chodiť aspoň o barlách. A vieš, kde by smerovali moje kroky? Išiel by som do kostola!“
      Vráťme sa však k apoštolovi Petrovi. Prečo sa začal topiť? Lebo pri závane vetra myslel na seba. A Boha mal na dosah... To je často aj naša chyba. Preto sa aj my topíme, dostávame sa pod vodu, keď sa pozeráme na more života, na vietor a vlny života, myslíme v strachu na seba – čím nám zmizne z našich očí Boh. Ak však svoje oči zdvihneme k nemu v dôvere v jeho dobrotu a moc, pomoc nám príde v pravý čas.
      Ak nie sme o tom celkom presvedčení, je najvyšší čas, aby sme si vstúpili do svedomia a zvolali: „Pane, zachráň ma!“

      Inšpirácie: Mt 14, 22-36

28.05.2011 | Čítanosť(2956)
Téma: Mt 14, 30
12.06.2003 | Čítanosť(4020)
Mt 14, 13-21
12.06.2003 | Čítanosť(2932)
Mt 14, 22-36
12.06.2003 | Čítanosť(2794)
Mt 14, 1-12


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet