13.december 2018

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Ľutujem kňazov, ktorí pod vplyvom falošných hesiel a súčasných nápadov neboja sa nazvať strateným časom chvíle zasvätené rozjímaniu a modlitbe, ospravedlňujúc sa tým, že predsa telom i dušou sa úplne odovzdali dušpastierskému dielu - vraj na veľký úžitok ľudu.

~Pius X. ~

20.06.2003 - Miron
čítanosť886 reakcie0
(Share 201 0)


Téma: Modlitba / Vytrvalosť v modlitbe / Lk 18, 36-39

Myšlienky... 182/2001

      Pestovanie čnosti vytrvalosti, je veľmi dôležité pre modlitbový život. Ak chceme spoznať, aké sú znaky tejto vytrvalosti, dobre nám poslúži spávanie slepého žobráka, ktorý chcel upútať pozornosť Ježiša Krista. Evanjelista Lukáš hovorí: „Keď počul, že tadiaľ prechádza zástup, pýtal sa, čo sa deje. Povedali mu: „Ježiš Nazaretský ide tadiaľto.“ Tu vykríkol: „Ježišu, Syn Dávidov, zmiluj sa nado mnou!“ Tí, čo išli popredku, ho okríkali, aby mlčal. Ale on ešte väčšmi kričal: „Syn Dávidov, zmiluj sa nado mnou!“ (Lk 18, 36-39). Musíme obdivovať jeho správanie. Bol veľmi tvrdohlavý, odmietol „správať sa slušne“, nedbal na pohoršlivé napomenutia a neprestajne kričal. Chcel zázrak! Chcel byť uzdravený! A jeho vytrvalosť sa mu vyplatila.
      Sme dosť vytrvalí v modlitbe za naše potreby? Alebo sa prestávame modliť, keď odpoveď ihneď nepríde? Nevzdávame sa príliš skoro?
      Sv. Pavol hovorí: „Keď on vlastného Syna neušetril, ale vydal ho za nás všetkých, akože by nám s ním nedaroval všetko!?“ (Rim 8, 32). Evanjelista Matúš nám zas pripomína Ježišove slová: „Keď teda vy, hoci ste zlí, viete dávať dobré dary svojim deťom; o čo skôr dá váš Otec, ktorý je na nebesiach, dobré veci tým, čo ho prosia“ (7, 11). Tieto slová nás ubezpečujú o tom, že náš nebeský Otec je pripravený a ochotný obdarovať nás všetkým, čo potrebujeme. Prečo potom je potrebná vytrvalosť?
      Vytrvalosť je predovšetkým prejav dôvery. Ak našej modlitbe chýba vytrvalosť, nezriedka to poukazujeme na to, že vlastne nedúfame, že nám Boh môže dať to, o čo prosíme.
      Mnohokrát prosíme o dary, na ktoré ešte nie sme pripravení. Akonáhle sa začíname modliť, Boh začína konať. Podobá sa hospodárovi, ktorý prv než zaseje zrno, venuje sa pôde: poorie, pohnojí, skyprí – až potom seje. Zrno, ktoré padne do nepripravenej zeme, len ťažko prinesie bohatú úrodu.
      Príkladom tejto Božej prípravy je putovanie izraelského národa z Egypta do zasľúbenej zeme. Táto vzdialenosť sa dala prekonať pri takom počte ľudí za pár mesiacov. Izraeliti však do zasľúbenej zeme putovali 40 rokov. Vlastne by sme to nemali nazvať putovaním, ale formáciou ich zmýšľania, prípravou na prijatie Božieho daru.
      Dve ženy sa modlili za svojich manželov, ktorí boli vzdialení od Boha. Modlili sa za nich spolu. Modlili sa sedem rokov a zdalo sa, že sa nič nedeje. Takmer to vzdali. No povedali si: „Boh chce, aby sme v modlitbe boli vytrvalí... a tak sa budeme modliť až do konca svojho života.“ O tri roky neskôr, presne po desiatich rokoch modlitby, ich manželia – v ten istý deň – obrátili sa k Bohu.
      Akonáhle sa začíname modliť, Boh začína konať. Buďme teda v modlitbe vytrvalí!
11.07.2003 | Čítanosť(3497)
Téma: Povolanie / Modlitba matky
22.04.2004 | Čítanosť(2729)
Téma: Modlitba
27.06.2003 | Čítanosť(2653)
Modlitba
27.06.2003 | Čítanosť(2614)
Modlitba - prosebná
27.06.2003 | Čítanosť(2477)
Modlitba orodovania


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet