26.marec 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Potrebujeme v sebe mať vnútorný priestor, aby nás rozvinul lúč evanjelia a aby sme sa tak sami otvorili dávaniu toho, čo v nás je, i keď si často myslíme, že sme prázdni.”

~KLAUS HEMMERLE~

09.07.2005 - Miron
čítanosť961 reakcie0
(Share 265 0)


Téma: 9. nedeľa po ZSD / Mt 14, 22-34

Homília

AI      Denne sa môžeme stretnúť s ľuďmi, ktorí sú v nazeraní na tento svet i na ľudí veľmi pesimistickí i ironickí. Ak by sme hľadali koreň tohto smutného nazerania na svet, našli by sme rôzne životné pády a sklamania. A z takejto životnej skúsenosti vyrastá pesimizmus, odmietnutie nádeje pre lepší svet a lepší život. Možno aj my sme prešli podobnou životnou skúsenosťou a možno aj my sme poznačení riadnou dávkou pesimizmu a nedôvery.
      A možno práve preto nám svätý evanjelista Matúš zachytil udalosť, ktorá sa odohrala na rozbúrenom mori.
KE      Pohľad na pochybujúceho a topiaceho sa apoštola Petra hovorí jasnou rečou: Pochybnosti a nedôvera voči Božiemu slovu prináša pád.
DI      Apoštoli sa naľakali, keď zbadali Ježiša Krista kráčajúceho po mori. Aj keď sa im Kristus prihovoril, predsa apoštol Peter chcel ďalšie znamenie: „Pane, ak si to ty, rozkáž, aby som prišiel k tebe po vode.“ Kristus mu odpovedá: „Poď!“ Peter vystupuje z loďky a kráča po vode k Ježišovi. Dalo by sa povedať, že až potiaľ je to v poriadku. Svätý Peter uveril v Božie slovo a konal podľa neho. A hoci kráčal po mori a vnímal túto neobyčajnú skutočnosť, predsa v ňom zapracovalo niečo celkom ľudské, keď zafúkal silný vietor. Môžeme priam čítať jeho myšlienky: „To predsa nie je možné, aby človek kráčal po hladine vody...“ Vieru vystriedala pochybnosť a nedôvera a svätý Peter sa začal topiť. Na pomoc mu prišiel Spasiteľ a jemne ho napomenul: „Maloverný, prečo si zapochyboval?“
PAR      Toto napomenutie je zároveň adresované i každému z nás v každej chvíli, keď zapochybujeme o moci Božieho slova.
      Sväté písmo je plné Božích prisľúbení. Majú sa naplniť na tých, ktorí uveria v toto slovo a konajú podľa neho. Azda v nás nechýba dobrá vôľa, ale napriek tomu neraz nemáme odvahu urobiť aspoň jeden krok viery, ako ho urobil apoštol Peter, keď vystúpil z loďky na hladinu vody. A keď aj tento krok viery urobíme, hneď dovolíme, aby naše srdce ovládla pochybnosť – to predsa nie je možné. A nasleduje pád. Koľko nádherných prisľúbení Boh dáva pre náš život. Sú to prisľúbenia, ktoré majú moc vyriešiť nejeden problém nejednu ťažkosť. Ale len naša malá viera, nesmelosť, či nedostatok odvahy spôsobuje, že sa tieto prisľúbenia v našom živote nenapĺňajú. A my nemôžeme oslavovať Boha za jeho veľké veci, ktoré by nám mohol urobiť.
      Boh je veľký a chce konať veľké a mocné skutky v našom živote – nedovoľme teda, aby naše srdce ovládla nevera a pochybnosť.
MY      Možno že nás v tomto zápase o pevnú vieru v Božie slovo povzbudí nasledujúce svedectvo o veľkom Božom pôsobení.
      Známa americká televízna evanjelizátorka, kontemplatívna františkánka, matka Angelica, dosiahla na televíznej obrazovke taký úspech, aký ešte nedosiahol nijaký evanjelizátor. Napísala jeden z najúspešnejších príbehov v histórií katolíckej televíznej evanjelizácie a ten jej otvoril dvere k niekoľkomiliónovému televíznemu projektu o bezhraničnej viere.
      Matka Angelica a jej spolusestry (teraz je ich šestnásť) mali len 200 dolárov a žiadne vedomosti z oblasti televízneho umenia, keď v roku 1981 začali s touto prácou. Jej Televízna Sieť Večného Slova (EWTN) v súčasnosti vysiela do 11 miliónov domácností a ponúka 24 hodín denne katolícke vysielanie.
      Náplň najlepších katolíckych programov získava z rôznych prameňov. Matka Angelica sa tiež 2-krát týždenne objavuje na obrazovke v jej vlastnom programe TALK SHOW.
      „Ľudia mi volajú a zverujú sa mi s problémami, ktoré by nepovedali ani pri spovedi,“ hovorí radostne, „a to nás utvrdzuje v presvedčení, že oslovujeme a priťahujeme k viere ľudí, ktorých farnosti ešte nevedia pritiahnuť.“
      Pokyvuje hlavou v prekvapení nad obrovským, neslýchaným úspechom EWTN. Pre ňu je iróniou fakt, že „Prvá katolícka družicová sieť na svete sídli vedľa kontemplatívneho kostola v misionárskej diecéze v srdci Baptistického biblického pásma.“
      „Myslím, že Pán tak ukazuje svoj zmysel pre humor a hovorí: „Pozrite, čo môžete všetko urobiť, ak mi len dôverujete.“ (Nová evanjelizácia 2000, č. 2, s. 9.)
ADE      Pozrite, ako Boh mocne pôsobí. Nie je teda správne, ak nás sklamania a pády, zvlášť ak sú spôsobené našou malou vierou a pochybnosťami, vedú k pesimistickému pohľadu na tento svet. Veď všetko môže byť inak. Kto verí, ten vo svojom živote vidí, ako sa aj nemožné stáva možným.

      Inšpirácie: Mt 14, 22-36

28.05.2011 | Čítanosť(2957)
Téma: Mt 14, 30
12.06.2003 | Čítanosť(4020)
Mt 14, 13-21
12.06.2003 | Čítanosť(2932)
Mt 14, 22-36
12.06.2003 | Čítanosť(2794)
Mt 14, 1-12


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet