23.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Škandálom zla je, že naň zabúdame, a tak sa stávame jeho komplicom.

~ABBÉ PIERRE~

09.07.2005 - Miron
čítanosť1061 reakcie0
(Share 298 0)


Téma: 8. nedeľa po ZSD / Mt 14, 14-22

Homília

AI      Živo si pamätám na jeden okamih z detstva, keď som so starou mamou sledoval v televízií zábery zo života ľudí v takzvanej krajine tretieho sveta. Bolo otriasajúce vidieť deti i dospelých zmorených nedostatkom jedla a ostatných základných životných potrieb. Vtedy si moja stará mama povzdychla: „Chvála Pánu Bohu, že sme sa narodili tu.“ Vtedy som si prvý krát uvedomil, že i miesto kde žijem, je Božím darom. Ale vtedy mi rovnako po prvýkrát napadla myšlienka, ktorú mnohí používajú v argumentácii proti existencii Boha: „Ako môže Boh dopustiť takéto trápenie? Prečo sa nepostará o týchto ľudí?“ Správnu odpoveď som vtedy – ako dieťa – nenašiel. Až neskôr, keď som trochu vyrástol, som začal chápať ako znie správna odpoveď.
KE      Dnešné evanjelium nás rovnako vedie k správnemu pochopeniu tohto problému.
DI      Začnime však jednou legendou, ktorá hovorí, že keď Boh tvoril svet, prišli k nemu štyria anjeli, každý s otázkou. Prvý položil vedeckú otázku: „Ako tvoríš svet?“ Druhý filozofickú: „Prečo tvoríš svet?“ Tretí sa spýtal celkom prakticky: „Môžem to mať, keď to dokončíš?“ A štvrtý položil kresťanskú otázku: „Môžem ti pomôcť?“
      Táto legenda dáva odpoveď tým, ktorí sa ustavične sťažujú: „Prečo Boh nič neurobí?... Prečo nezabezpečí jedlo hladujúcim vo svete?... Prečo... atď.“ Zdá sa, že sme zabudli na to, že Boh chce „niečo urobiť“ skrze nás. Chce urobiť svoju prácu skrze nás, ktorí sme jeho ľudom, skrze Cirkev.
      Evanjelista Matúš nám opisuje situáciu, keď Ježiš Kristus kázal veľkému zástupu na nehostinnom mieste. Keď ho apoštoli upozornili, že čas už pokročil a že je nutné rozpustiť zástupy, aby si mohli zaobstarať niečo na jedenie, odpovedal im takto: „Nemusia nikam chodiť; vy im dajte jesť!“ (Mt 14, 16). Apoštoli – určite veľmi prekvapení – odpovedali: „Nemáme tu nič, iba päť chlebov a dve ryby.“ On povedal: „Prineste mi ich sem!“ (Mt 14, 17-18). A po modlitbe Kristus nasýtil celý zástup. Sv. Matúš dokonca udáva presný počet: „A tých, čo jedli, bolo asi päťtisíc mužov okrem žien a detí.“ (Mt 14, 21).
      Zaiste nikto z nás nepochybuje, že toto nasýtenie zástupov by bolo možné aj bez oných päť chlebov a dvoch rýb. Náš Spasiteľ opäť dokonale spája konkrétnu situáciu s vyučovaním. Ukazuje model spolupráce človeka s Bohom – Stvoriteľom.
PAR      Matka Terézia bola učiteľkou na rehoľnej misijnej škole v Indii. Tam videla umierajúcich chudákov, pohodené deti, rodiny v nedostatku. Chcela pomôcť. Môže jeden hasič s vedrom vody uhasiť obrovský požiar? A ona sa predsa takým „hasičom“ stala, pretože verila, že Pán Boh jej pomôže. A pomohol. Dnes už pracuje tisíce sestier lásky v mnohých krajinách sveta. Matka Terézia ponúkla Bohu to, čo mala – svoje sily, um a ochotu pomôcť. Boh požehnal a rozmnožil tieto dary. Skrze Matku Teréziu „urobil niečo“ pre tento svet.
      Keď sa nám však zdá príklad Matky Terézie príliš „oslnivý“ na to, aby sme ho mohli nasledovať, pozrite na údiv jedného otca, ktorý sa večer modlil so svojím malým synom. Po skončení zvyčajných modlitieb sa vždy modlili za niečo konkrétne, čo sa cez deň stalo. V ten večer otec povedal: „Vieš, že nášmu susedovi asi líška zabila takmer všetky sliepky. Je teraz smutný. Pomodlime sa preto ešte za neho, aby ho Boh potešil.“ Chlapček na to: „Nemusíme sa modliť. My máme sliepok dosť. Môžeme mu nejaké dať. To ho určite viac poteší.“
MY      Boh je pripravený urobiť niečo pre tento svet. Chce však našu spoluprácu. Očakáva, že mu ponúkneme to, čo máme – schopnosti, silu i um -, aby ich mohol rozmnožiť pre dobro tohto sveta.
ADE      Kiež by nás toto uvažovanie nad zázrakom rozmnoženia chleba priviedlo k modlitbe: „Pane, nie je toho veľa, čo mám. Chcem Ti však ponúknuť i to málo v konkrétnej službe pre blížnych. Daj, aby som nezmalomyseľnel pri pohľade na veľkosť biedy a nepatrnosť svojich síl. Daj, aby som zotrval v nádeji, že do tejto mojej služby vstupuješ Ty sám silou, ktorá nemá hraníc.“

      Inšpirácie: Mt 14, 13-21

28.05.2011 | Čítanosť(2999)
Téma: Mt 14, 30
12.06.2003 | Čítanosť(4072)
Mt 14, 13-21
12.06.2003 | Čítanosť(2954)
Mt 14, 22-36
12.06.2003 | Čítanosť(2818)
Mt 14, 1-12


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet