23.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Ako chceš, aby ťa Boh niesol, musíš sám sebe dovoliť padnúť. Až to urobíš - v dôvere v jeho ochranu - potom ťa Boh môže zachytiť a niesť.

~A. L. Balling~

09.07.2005 - Miron
čítanosť1258 reakcie0
(Share 271 0)


Téma: Svätého slávneho proroka Eliáša / Lk 4, 22-30

Homília

AI      Svet dnes oslavuje mnohých mužov a žien, ktorí sa významným spôsobom pričinili o pokrok celého ľudstva. Ale ak by sme pozorne čítali životopisy týchto ľudí, tak by sme zistili, že počas svojho života si tej slávy veľmi neužili. Skôr museli zápasiť s odmietaním, nepochopením a neraz aj otvoreným nepriateľstvom a prenasledovaním.
      Zdá sa, že svet veľmi ťažko prijíma nové myšlienky, ktoré búrajú zaužívané koľaje života. Rovnako ťažko prijíma pravdu o sebe, zvlášť keď táto pravda odhaľuje a usvedčuje tolerovaný hriech a neprávosť.
KE      Potvrdzujú to aj slová nášho Spasiteľa: „Ani jeden prorok nie je vzácny vo svojej vlasti.“
DI      Potvrdenie týchto slov dnes vidíme na živote svätého proroka Eliáša. Tento veľký prorok má svoje zvláštne miesto v našom liturgickom roku. Vo východnej cirkvi badáme nepretržitú úctu a oslavu tohto veľkého muža.
      Tento veľký a svätý prorok sa však vo svojej dobe javil mnohým ako veľmi nepohodlný a nepríjemný. Žil v dobe, kedy viera vo falošného boha Bála takmer vytlačila vieru v pravého Boha. Prorok Eliáš dôrazne upozorňoval na túto situáciu. Ale márne, pretože kráľ Achab bol vyznávačom tohto falošného boha. Na to Eliáš predpovedal hlad, ako Boží trest za modloslužobníctvo. Musel ujsť z krajiny pred hnevom kráľa. Keď sa po troch rokoch vrátil, zázračným znamením presvedčil zhromaždených, že hlad je následkom Božieho hnevu. A znova musel ujsť pred hnevom Jezabel, manželky kráľa.
      Tento výsek z jeho života stačí, aby sme si uvedomili ťažkosti s ktorými musel svätý prorok Eliáš zápasiť.
PAR      Je určitým paradoxom, že práve tí, ktorí sú zvestovateľmi a vykonávateľmi Božej vôle, znášajú príkoria rôzneho druhu. Akoby sa celé peklo proti ním postavilo s úmyslom prekaziť ich poslanie. Tento odpor je jasne vykreslený v mnohých situáciách v evanjeliu. Boží Syn musí neraz čeliť rôznym slovným výpadom a obvineniam. A tento odpor voči nemu vyvrcholil na Golgote.
      Ak sme nasledovníci Krista, potom nutne sa budeme stretávať s podobným odporom. Knieža tohto sveta sa totiž nechce ľahko vzdať ani kúska svojej ríše. A tak musíme byť pripravení, že ak sa budeme horlivo angažovať vo veciach Božieho kráľovstva, tak sa stretneme s nepochopením i u tých najbližších, s posmechom, so slovnými potýčkami. Zlý na nás zaútočí pokušením k duchovnej lenivosti a ľahkomyseľnosti, ako aj rôznymi utrpeniami a nešťastiami, ktoré budú chcieť oslabiť našu vieru.
      Ak však poznáme stratégiu nepriateľa, môžeme sa pripraviť i dobre duchovne vyzbrojiť. Našimi duchovnými zbraňami sú predovšetkým sviatosti a dobrá modlitba. Tieto prostriedky posilňujú našu vieru a tak dávajú silu vytrvať.
MY      Vyše 80-ročná pani Róza Kennedyová napísala knihu: Moje životné spomienky. Opisuje v nej radostné i bolestné chvíle svojho dlhého života. Najmä bolestí zažila veľa. Veď si len pomyslite, aká to bola bolesť, keď jej najstarší syn zahynul na prieskumnom lete, keď jej dcéra Katlén zahynula pri havárií lietadla, keď jej syn John, ktorý bol americkým prezidentom, zahynul pod strelami atentátnika, keď jej syn Róbert bol zavraždený, keď jej dcéra Rosemary od žiaľu zošalela a žije ako duševne úchylná. Viete si predstaviť srdce matky navštívené toľkými ťažkými ranami? A predsa píše takto:
      „Mám neotrasiteľné presvedčenie, že Boh jestvuje, nie ako ďaleká a odo mňa vzdialená skutočnosť, ale ako ku mne celkom blízky Otec, ku ktorému sa viniem celou svojou bytosťou. Pre mňa jestvovanie Boha je takisto skutočné, ako moje vlastné jestvovanie. A keby mi Boh všetko bral: deti, zdravie, telesné sily, rozum i bohatstvo, a chcel by mi ponechať iba jeden dar, tak by som ho prosila: Bože, ponechaj mi vieru, lebo keď budem mať vieru, bude mi ľahostajné, aké rany osudu ma postihnú a budem spokojná, i keď všetko stratím. Len nech Boha nestratím a len nech dosiahnem večný život v jeho láske.“ (VRABLEC, J.: V službe Slova A. Rím : SÚSCM, 1990, s. 195.)
ADE      Každý, kto sa vydá za Kristom, pocíti odpor nepriateľa, ktorý ho bude chcieť z tejto cesty zviesť. Ak sa však vyzbrojíme silnou vierou, nielenže tento odpor prekonáme, ale zakúsime, že každá „Golgota“ tohto zápasu vedie k okamihu „Vzkriesenia“.

12.06.2003 | Čítanosť(3797)
Lk 4, 14-30
12.06.2003 | Čítanosť(2763)
Lk 4, 31-37
12.06.2003 | Čítanosť(2283)
Lk 4, 1-13


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet