21.január 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Tým, ktorí robia pokánie, nestačí samotná zdržanlivosť od hriechu. Tým je nutné i ovocie hodné pokánia.

~sv. Bazil Veľký~

20.06.2003 - Miron
čítanosť914 reakcie0
(Share 241 0)


Téma: Modlitba / Modlitba má byť „vášnivá“ a „naliehavá“ / Lk 18, 39

Myšlienky... 181/2001

      Jedným znakom pravej modlitby je vášnivosť. Ak sa modlíme z celého srdca, nemôžeme sa modliť bez určitej vášnivosti. Predstavte si rodičov, ktorí prechádzajú cez oddelenie hračiek so svojimi malými deťmi. Priestor je odrazu naplnené vášnivými výkrikmi detí, ktoré objavujú medzi hračkami tie nádherné autá a bábiky, po ktorých okamžite zatúžilo ich srdiečko. Rodičia zvyčajne pozorne sledujú toto vášnivé obdivovanie tej ktorej superhračky, pretože je to skvelá nápoveda pre chvíľu, keď budú kupovať darčeky pod stromček alebo k narodeninám. Dá sa povedať, že Boh rovnako sleduje tón nášho hlasu. I keď dokonale pozná naše potreby, predsa sa rád dá viesť naliehavosťou našej modlitby.
      Evanjelium to pekne ilustruje, keď rozpráva o slepom mužovi, ktorý žobral na ceste do Jericha. Keď začul, že sa približuje veľký dav ľudí, spýtal sa: „Čo sa robí?“ A keď sa dozvedel, že okolo prechádza Ježiš, vykríkol: „Ježišu, Syn Dávidov, zmiluj sa nado mnou!“ (Lk 18, 38) Keď evanjelista Lukáš píše, že „vykríkol“, tak muselo ísť o skutočne silný výkrik, pretože ľudia ho napomínali, aby bol ticho. „Ale on ešte väčšmi kričal: „Syn Dávidov, zmiluj sa nado mnou!“ (Lk 18, 39) Presne vedel, čo chce a nič ho nevedelo odradiť od toho, aby to nie povedal, ale priam vykričal Bohu.
      Prorok Jeremiáš nám pripomína Božie slová: „Keď budete volať ku mne, keď prídete a budete sa ku mne modliť, vyslyším vás. Budete ma hľadať a nájdete ma; ak ma budete hľadať celým svojím srdcom, dám sa vám nájsť.“ (Jer 29, 12-13)
      Potrebujeme sa zbaviť toho druhu modlitby, ktorý spočíva len v monotónnom odriekaní naučených modlitieb, pri ktorom absentuje vášnivosť srdca po dosiahnutí toho, za čo sa modlíme.
      Slepec, ktorý sedel na ceste do Jericha, sa celkom určite často modlil. Boh však pri ňom zastal vo chvíli, keď vykríkol azda svoju najvášnivejšiu modlitbu v živote.
      Istá pani podstúpila so svojimi šiestimi deťmi ťažký životný boj. Jej muž prepil všetky peniaze. Boh a jeho prikázania mu nič nehovorili. Čo sa jeho žena namodlila! Všetky jej modlitby boli zdanlivo daromné. Jedného dňa si myslela, že už to ďalej nepôjde. Vzala svoje deti a chcela navždy opustiť domov. Niekde vo svete azda nájdu strechu nad hlavou. Najprv išli krížovou cestou k pútnickému kostolu. Mala v úmysle si tu nejakú chvíľu odpočinúť pred zázračným obrazom, než sa vydá do temnej, neistej budúcnosti. Vo veľkej núdzi svojho srdca nahlas zaplakala. Keď deti videli matku plakať, plakali s ňou.
      Plač a vzlykanie naplnili malý priestor. Potom sa začali modliť... a žena dostala odvahu začať ešte raz žiť po boku svojho muža. Podarilo sa jej vychovať deti v dobrých kresťanov, ktorí sa v živote osvedčili. Nakoniec sa jej podarilo obrátiť i svojho muža. (P. Richard Graf C.S.Sp., Útěcha v utrpení, Matice cyrilometodějská, Olomouc 1993, s. 100.)
      Vo chvíľach veľkej bolesti sa dokážeme modliť vášnivo, z celého srdca. Keď však prvý nával bolesti opadne, keď sa v duchu zmierujeme s daným stavom, zvyčajne upadá i vášnivosť a naliehavosť modlitby. A tu kdesi je potrebné hľadať jeden z koreňov, prečo naša modlitba ostáva nevypočutá.
11.07.2003 | Čítanosť(3512)
Téma: Povolanie / Modlitba matky
22.04.2004 | Čítanosť(2753)
Téma: Modlitba
27.06.2003 | Čítanosť(2684)
Modlitba
27.06.2003 | Čítanosť(2648)
Modlitba - prosebná
27.06.2003 | Čítanosť(2491)
Modlitba orodovania


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet