20.jún 2018

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Možno, niekto si myslí, že jeho hriechy sú také veľké, že nemôže dúfať, že mu Boh odpustí. Nech odstúpi od vás taká myšlienka! Prečo, človek, nemyslíš na všemohúcnosť nebeského Lekára, a myslíš len na množstvo svojich hriechov? Veď Boh, ako dobrotivý, chce sa zmilovať a ako všemohúci, môže sa zmilovať. Zatvára pred sebou bránu milosrdenstva ten, kto si myslí, že Boh sa nad ním zmilovať nechce alebo nemôže. Teda nech nikto netratí nádej na Božie milosrdenstvo, hoci by mal stovky a tisíce hriechov.

~sv. Augustín~

28.05.2005 - Miron
čítanosť1135 reakcie0
(Share 399 0)


Téma: 2. nedeľa po ZSD / Mt 4, 18-23

Homília

AI      Niektoré časti Svätého písma sú nám už natoľko známe, že už ani nevzbudzujú údiv a pozornosť, ktorú by si zaslúžili. Pozrite len na povolanie prvých apoštolov. Táto evanjeliová správa je nám dôverne známa. Prijímame ju bez námietok. Škoda však, že sa nechávame obrať o úžas nad tým, koho Boh povoláva.
KE      Ježiš Kristus neišiel do chrámu alebo synagógy, aby si vybral tých najlepších teológov. Neišiel ani na univerzitu hľadať apoštolov spomedzi akademikov s brilantným myslením. Nehľadal ich ani medzi mocnými politikmi a ani medzi úspešnými obchodníkmi. Išiel po brehu Galilejského mora a povolal prostých rybárov, nevzdelaných robotníkov, ktorí počuli posolstvo sv. Jána Krstiteľa a boli pripravení ihneď odpovedať na Ježišovu výzvu k nasledovaniu.
DI      Mnoho ľudí v živote spoznáva povolanie od Boha. Každý z nás zachytil toto povolanie. Som o tom presvedčený. Možno, že sme nevedeli vždy identifikovať ten Boží hlas v spleti myšlienok, ktoré nám prebehli mysľou. Ale bol to Boží hlas, ktorý sme nasledovali v tých najvážnejších chvíľach života, kedy sme sa rozhodovali o svojom stave i o svojom povolaní. Niekto bol povolaný k službe ako učiteľ, lekár, muzikant, sociálny pracovník, obchodník, remeselník, mechanik... Je tak trochu chybou, ak si myslíme, že Boh ľudí povoláva len k duchovnému stavu. Každý je povolaný k práci na budovaní Božieho kráľovstva. A nech sme bohatí alebo chudobní, vzdelaní alebo nevzdelaní, nech už robíme čokoľvek – všetko môžeme premeniť na povolanie, ktorým slúžime Bohu i blížnym. Ak sa usilujeme patriť Kristovi a neustále hľadáme hlboký osobný vzťah k Bohu, potom k tomuto záveru dôjdeme vlastnou skúsenosťou.
PAR      Obyčajné veci sa môžu stať mimoriadnymi Božou milosťou, keď vo viere vkladáme svoje životy do Božích rúk, keď hľadáme Božie úmysly v úlohách, ktoré nám život prináša, keď spoznávame ich užitočnosť z Božieho pohľadu a keď ich vykonávame ako službu pre druhých na Božiu slávu.
      A tak nech sme s titulmi alebo bez nich, milionári alebo na hranici chudoby, atléti alebo ochrnutí, Boh od nás chce, aby sme prijali jeho pozvanie slúžiť mu skrze všetky práce, ktoré v živote konáme. Toto je výzva, na ktorú musíme odpovedať. Boh robí veľké veci skrze tých, ktorí ochotne uposlúchnu jeho výzvu. Urobil veľké veci s jednoduchými rybármi, ktorých povolal takmer pred 2000 rokmi. Viete si predstaviť aké veľké veci môže urobiť s nami? (Podľa: Fr. Demetri Tsigas, Disciples Call .)
MY      20. júla 1969 položil Američan Neil Armstrong, veliteľ vesmírnej lode Apollo 11, ako prvý človek svoju nohu na Mesiac. Povedal slávne slová: „Je to malý krok pre človeka, ale obrovský krok pre ľudstvo.“
      Boh vyzýva všetkých ľudí, aby urobili malý krok, ktorý však siaha až do večnosti. Je to krok k Pánu Ježišovi. Rozhodnutie nasledovať ho. Môže ho urobiť každý človek. V jeho živote tým nastane obrat s úžasnými, večnými následkami.
ADE      Pane, ty si každého z nás povolal, aby sme ti slúžili skrze všetky práce, ktoré v živote konáme. Daj nám bdelosť, aby sme nepremárnili ani jeden deň svojho života; daj nám vytrvalosť, aby nás neznechutil neúspech a pád; daj nám silu, aby sme ťa mohli pred týmto svetom oslavovať i v tých nepatrných, pred zrakom sveta ukrytých drobných prác všedného dňa.

      Inšpirácie: Mt 4, 18-22

30.03.2008 | Čítanosť(2687)
Téma: Pôst / Mt 4, 1-11
12.06.2003 | Čítanosť(8616)
Mt 4, 12-17
12.06.2003 | Čítanosť(3386)
Mt 4, 18-22
12.06.2003 | Čítanosť(2861)
Mt 4, 1-11


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet