25.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Len v osobnom vzťahu dosiahne človek svoj plný rozvoj.

~Emerich Coreth ~

28.05.2005 - Miron
čítanosť1276 reakcie0
(Share 448 0)


Téma: 2. nedeľa po ZSD / Mt 4, 18-23

Homília

AI      Niektoré časti Svätého písma sú nám už natoľko známe, že už ani nevzbudzujú údiv a pozornosť, ktorú by si zaslúžili. Pozrite len na povolanie prvých apoštolov. Táto evanjeliová správa je nám dôverne známa. Prijímame ju bez námietok. Škoda však, že sa nechávame obrať o úžas nad tým, koho Boh povoláva.
KE      Ježiš Kristus neišiel do chrámu alebo synagógy, aby si vybral tých najlepších teológov. Neišiel ani na univerzitu hľadať apoštolov spomedzi akademikov s brilantným myslením. Nehľadal ich ani medzi mocnými politikmi a ani medzi úspešnými obchodníkmi. Išiel po brehu Galilejského mora a povolal prostých rybárov, nevzdelaných robotníkov, ktorí počuli posolstvo sv. Jána Krstiteľa a boli pripravení ihneď odpovedať na Ježišovu výzvu k nasledovaniu.
DI      Mnoho ľudí v živote spoznáva povolanie od Boha. Každý z nás zachytil toto povolanie. Som o tom presvedčený. Možno, že sme nevedeli vždy identifikovať ten Boží hlas v spleti myšlienok, ktoré nám prebehli mysľou. Ale bol to Boží hlas, ktorý sme nasledovali v tých najvážnejších chvíľach života, kedy sme sa rozhodovali o svojom stave i o svojom povolaní. Niekto bol povolaný k službe ako učiteľ, lekár, muzikant, sociálny pracovník, obchodník, remeselník, mechanik... Je tak trochu chybou, ak si myslíme, že Boh ľudí povoláva len k duchovnému stavu. Každý je povolaný k práci na budovaní Božieho kráľovstva. A nech sme bohatí alebo chudobní, vzdelaní alebo nevzdelaní, nech už robíme čokoľvek – všetko môžeme premeniť na povolanie, ktorým slúžime Bohu i blížnym. Ak sa usilujeme patriť Kristovi a neustále hľadáme hlboký osobný vzťah k Bohu, potom k tomuto záveru dôjdeme vlastnou skúsenosťou.
PAR      Obyčajné veci sa môžu stať mimoriadnymi Božou milosťou, keď vo viere vkladáme svoje životy do Božích rúk, keď hľadáme Božie úmysly v úlohách, ktoré nám život prináša, keď spoznávame ich užitočnosť z Božieho pohľadu a keď ich vykonávame ako službu pre druhých na Božiu slávu.
      A tak nech sme s titulmi alebo bez nich, milionári alebo na hranici chudoby, atléti alebo ochrnutí, Boh od nás chce, aby sme prijali jeho pozvanie slúžiť mu skrze všetky práce, ktoré v živote konáme. Toto je výzva, na ktorú musíme odpovedať. Boh robí veľké veci skrze tých, ktorí ochotne uposlúchnu jeho výzvu. Urobil veľké veci s jednoduchými rybármi, ktorých povolal takmer pred 2000 rokmi. Viete si predstaviť aké veľké veci môže urobiť s nami? (Podľa: Fr. Demetri Tsigas, Disciples Call .)
MY      20. júla 1969 položil Američan Neil Armstrong, veliteľ vesmírnej lode Apollo 11, ako prvý človek svoju nohu na Mesiac. Povedal slávne slová: „Je to malý krok pre človeka, ale obrovský krok pre ľudstvo.“
      Boh vyzýva všetkých ľudí, aby urobili malý krok, ktorý však siaha až do večnosti. Je to krok k Pánu Ježišovi. Rozhodnutie nasledovať ho. Môže ho urobiť každý človek. V jeho živote tým nastane obrat s úžasnými, večnými následkami.
ADE      Pane, ty si každého z nás povolal, aby sme ti slúžili skrze všetky práce, ktoré v živote konáme. Daj nám bdelosť, aby sme nepremárnili ani jeden deň svojho života; daj nám vytrvalosť, aby nás neznechutil neúspech a pád; daj nám silu, aby sme ťa mohli pred týmto svetom oslavovať i v tých nepatrných, pred zrakom sveta ukrytých drobných prác všedného dňa.

      Inšpirácie: Mt 4, 18-22

30.03.2008 | Čítanosť(2898)
Téma: Pôst / Mt 4, 1-11
12.06.2003 | Čítanosť(8851)
Mt 4, 12-17
12.06.2003 | Čítanosť(3516)
Mt 4, 18-22
12.06.2003 | Čítanosť(2987)
Mt 4, 1-11


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet