25.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Svätí nám ustavične dosvedčujú, že vzdávanie vďaky vo sviatosti Eucharistie je najdrahším momentom nášho duchovného života.

~R. Garrigou-Lagrange ~

28.05.2005 - Miron
čítanosť816 reakcie0
(Share 212 0)


Téma: Preľúbezného Pána a Boha a Spasiteľa nášho Ježiša Krista milujúceho ľudí / Jn 3, 13-17

Homília

AI      Dnešný sviatok má pekný názov – Preľúbezného Pána a Boha a Spasiteľa nášho Ježiša Krista milujúceho ľudí. Sv. evanjelista Ján nám krásne vysvetľuje veľkosť tejto lásky: „Veď Boh tak miloval svet, že dal svojho jednorodeného Syna, aby nezahynul nik, kto v neho verí, ale aby mal večný život“ (Jn 3, 16). Je vôbec potrebné k týmto slovám niečo dodať?
KE      Zaiste áno! K týmto slovám, k tejto nádhernej správe musíme niečo dodať. A to našu odpoveď na túto obrovskú Božiu lásku.
DI      Krátko po teroristickom útoku na USA mi jeden muž v rozhovore povedal: „S tými teroristami je potrebné urobiť krátky proces. Nebudú predsa ohrozovať celý svet!“ I keď bolo cítiť, že tento názor vyšiel z „mudrovania pri pive“, predsa v jednom mal pravdu. Táto udalosť zasiahla celý svet. Aj dnes, niekoľko mesiacov po tejto udalosti svet cíti vážne reálne nebezpečenstvo ďalších teroristických útokov a pripravuje sa mu čeliť. Je veľmi zaujímavé, ako jedno uskutočnené rozhodnutie teroristov dalo do pohybu celú planétu.
      Chcem využiť túto situáciu ako ilustráciu, aby sme si uvedomili, že čosi podobné sa odohráva v duchovnej rovine. Každé naše rozhodnutie „dáva do pohybu celú planétu“. Ak ide o rozhodnutie, ktorého následkom je hriech, ide o podobný teroristický útok na naše okolie. Veď zaiste máme takúto skúsenosť, keď náš hriech ovplyvnil slová i skutky druhých. Ale zaiste sa nám už stalo, že sme svojou nervozitou a zlou náladou nakazili ľudí okolo seba. Hriech, i ten najmenší, vyvoláva vlnu, ktorá sa rozbehne na všetky strany a „obehne svet“. Azda preto bol v Rusku zvyk, že kto išiel k spovedi, najprv odprosoval matičku zem, že ju poškvrnil svojimi hriechmi. Azda aj preto je vo východnej cirkvi zvykom spovedať pred ikonostasom, pred ikonou Ježiša Krista, teda na viditeľnom mieste, pred zhromaždenou miestnou cirkvou, aby bolo zrejmé, že ide o vyznanie hriechov, ktoré sa dotkli Celej cirkvi, teda aj sveta. Zhrešiť, znamená pustiť vlnu zla do sveta. Ak sa toto zlo dotkne druhých a tí ho nezastavia, ba podľahnú mu, môže sa ešte znásobiť. A tak problémy sveta, ktoré nás ťažia, môžu byť iba výsledkom mnohých takýchto vĺn, ktoré sa stretli v jednom bode a prejavili sa príšernou intenzitou.
PAR      Dobro má však moc šíriť sa rovnako ako zlo spôsobené hriechom. Čo nám teda bráni, vysielať do nášho sveta vlny dobra, vlny lásky, vlny, ktoré pozdvihujú k svätosti. I ten najmenší skutok takéhoto charakteru má moc „obehnúť planétu“. Skúsme namiesto siláckych pivných rečí: „S tými teroristami je potrebné urobiť krátky proces. Nebudú predsa ohrozovať celý svet!“, viac odpúšťať tým najbližším okolo nás a môžeme spustiť vlnu, ktorá možno spôsobí radikálnosť odpustenia napr. tým teroristom. Pokúsme sa o vedomé vyhľadávanie príležitostí ku konaniu dobra a spustíme tým vlnu, „ktorá obehne svet“ a odzbrojí tých, ktorí plánovali zlo. Skúsme riešiť drobné problémy v duchu najvyššieho zákona, ktorý nám dáva evanjelium a spustíme vlnu, ktorá v tomto duchu vyrieši i veľké problémy súčasného sveta. A toto je azda tá správna odpoveď na počínanie teroristov i všetkých, ktorí svojimi zlými skutkom rozhýbali a ešte rozhýbu celú planétu.
MY      Zdá sa nám to ťažké a tak trochu aj nepochopiteľné?
      Romano Guardini vo svojej knihe o Ježišovi hovorí, ako mu ako mladému robili ťažkú hlavu mnohé paradoxy a nelogickosti Evanjelia. Prečo je u Boha väčšie milosrdenstvo než spravodlivosť? Kde je tu logika? Hovoril o tom so starým kňazom – priateľom a ten mu povedal:
      „Také veci vie konať veľká láska – nepýta sa po logike – tá miluje.“
ADE      Dnes, keď oslavujeme nádherný sviatok – Preľúbezného Pána a Boha a Spasiteľa nášho Ježiša Krista milujúceho ľudí, vnímajme dielo veľkej Božej lásky. Skúsme preto odhodiť všetku logiku tohto sveta, aby sa v svojich skutkoch aspoň trošku odrážala táto veľká Božia láska.
20.06.2003 | Čítanosť(1966)
Téma: Kríž / Spása / Jn 3, 16
12.06.2003 | Čítanosť(2636)
Jn 3, 1-21
12.06.2003 | Čítanosť(2596)
Jn 3, 22-36


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet