22.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Ani jedno obdobie nie je spokojné s vlastným časom: mladí chcú lepšiu budúcnosť ako je prítomnosť, a starí túžia po minulosti.”

~JEAN PAUL~

28.05.2005 - Miron
čítanosť954 reakcie0
(Share 221 0)


Téma: Zostúpenie Svätého Ducha / Jn 7,37-52 a 8,12 / Sk 2, 1-11

Homilia

AI      Človek dnešnej doby by chcel byť sám sebou. Stojí za tým túžba po takej slobode, aby človek nemusel byť závislý na iných ľuďoch. No darmo, nech sa snaží ako chce, vždy bude vystavený mnohým vplyvom, ktoré budú usmerňovať jeho život často i bez toho, aby o tom vedel.
      Múdry človek si uvedomuje, že v tomto ohľade neexistuje absolútna sloboda. Pekne to povedal básnik Goethe v rozhovore s Eckermannom: „Keby som mohol povedať, za čo všetko vďačím svojim veľkým predchodcom a súčasníkom, veľa by neostalo z mojej slávy.“ Uvedomujeme si, že sme vystavení mnohým vonkajším vplyvom, ktoré formujú náš život. Naša sloboda je v tom, že si môžeme vybrať, ktoré vplyvy nás budú formovať.
KE      Dnes, keď oslavujeme zostúpenie Svätého Ducha, jasne cítime ako sa máme rozhodnúť. S radosťou si volíme tretiu Božskú Osobu - Svätého Ducha.
DI      Pozrime sa však najprv, prečo je potrebné uskutočniť túto voľbu. Stačí len pohľad do nedávnej minulosti. V 20. storočí sa uskutočnil úžasný vedecko-technický pokrok. V mravnej oblasti však ľudstvo uskutočnilo úžasný pokles. Svedčia o tom nielen dve svetové vojny s miliónmi zomrelých v boji či umučených vo väzniciach a koncentračných táboroch, ale aj stovky menších no na utrpenie bohatých vojnových ohnísk na celom svete. Ak k tomu pripočítame masové vraždenie nenarodených detí, boj za zákon umožňujúci „sladkú smrť“ starým a nevyliečiteľne chorým ľuďom a ťažko pochopiteľný nesúlad ba až nenávisť medzi ľuďmi, potom s istotou môžeme povedať, že tomuto pokoleniu niečo chýba.
      Človek, keď je odkázaný sám na seba, rýchlo sa utopí v zle. Pochopil to aj jeden väzeň, ktorý si manželskou neverou rozbil rodinu a za krádež sa dostal do väzenia. V rozhovore s väzenským kňazom povedal svoju skúsenosť: „Pokušenia a vášne majú v ľudskom živote takú silu, že človek potrebuje obrovskú protiváhu. Tou protiváhou však nemôže byť iba sila vôle. Človeka môže zachrániť iba pravá zbožnosť, modlitba, jednoducho náboženstvo.“
PAR      Je potrebné, aby do tohto sveta vstúpila Božia sila, ktorá bude tou obrovskou protiváhou zlu, ktoré poznávame nielen v sebe, ale aj vo vonkajšom svete. Tou silou je Svätý Duch. Keď naplnil apoštolov, zrodila sa Cirkev, tajomné telo Kristovo. Čím viac ľudí uverilo a dalo sa pokrstiť, tým vo väčšom počte ľudí účinkoval Svätý Duch. Ťažko vymenovať všetky pozitívne zmeny, ktoré sa v histórií ľudstva odohrali nástupom kresťanstva.
      Podstatu nám však ozrejmuje sv. Pavol, keď nám vypočítavá ovocie, ktoré dáva prítomnosť Svätého Ducha. „Ovocie Ducha je láska, radosť, pokoj, zhovievavosť, láskavosť, dobrota, vernosť, miernosť, zdržanlivosť“ (Gal 5,22).
Povedzte, ak budeme tak naplnení Svätým Duchom, že budeme plodiť a prinášať takéto ovocie, nebude to obrovskou protiváhou voči zlu vo svete? Nezmení sa rýchlo tento svet?
MY      Niekedy v šesťdesiatych rokoch na univerzite v Duquesne v Pennsylvánií sa dvaja vysokoškoláci snažili apoštolovať medzi spolužiakmi. Poučovali, argumentovali, presvedčovali, ale bezvýsledne. Mrzelo ich, že nemajú úspech. Povedali si: niečo nám chýba. Začnime inak. Modlitbou, vytrvalou modlitbou. Po roku modlitby začali apoštolovať. Čoskoro sa k ním pridalo dvadsať študentov a niekoľko profesorov. A čoskoro vznikli takéto skupiny i na univerzite Notre Dame, potom na Michiganskej, potom na Clevelandskej a na Portlandskej. Rýchlo sa rozšírilo hnutie, ktoré poznáme pod názvom Obnova v Duchu Svätom.
      Stretávajú sa na spoločnej modlitbe, čítajú Sväté písmo, spievajú duchovné piesne a prejavujú sa na nich účinky Svätého Ducha ako: životná radosť, šťastie, živý osobný vzťah k Bohu a to všetko spolu s ovocím, ktoré spomína sv. Pavol. (František Dancák, Dal nám príklad, 10. dodatok, Kružlov 1982, s. 8.)
      Nemusíme nutne patriť do tohto hnutia, aby sme zažili niečo podobné. Je však dôležité, aby sme sa obrátili úplne k Bohu, zintenzívnili modlitbu, rozjímali nad Božím slovom a vytrvalo prosili o Svätého Ducha. Boh zaiste vyplní takúto našu prosbu.
ADE      Život človeka je vystavený mnohým vplyvom. Múdry človek sa však vie rozhodnúť. Rozhodnime sa teda pre vplyv Svätého Ducha, ktorý jediný dáva človeku a cez človeka svetu dary, ktoré neničia, ale stavajú, ktoré nerozdeľujú, ale zjednocujú.

      Inšpirácie: Zostúpenie Svätého Ducha
05.02.2009 | Čítanosť(2707)
Téma: Jn 7, 37-39
12.06.2003 | Čítanosť(2712)
Jn 7, 37-53
12.06.2003 | Čítanosť(2015)
Jn 7, 14-31
12.06.2003 | Čítanosť(1824)
Jn 7, 1-13


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet