18.marec 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Viera je katedrálou, láska nemocnicou, ale obe by bez nádeje boli iba cintorínom.”

~Charles Péguy~

21.05.2005 - Miron
čítanosť1264 reakcie0
(Share 280 0)


Téma: Všetkých svätých / Mt 10, 32-33; 37-38; 19, 27-30

Homilia

AI      Dnes oslavujeme sviatok všetkých svätých. Je potrebné pripomínať si tých, ktorí nás vo svätosti života predišli do neba. Dodáva nám to odvahu prijať a nasledovať Božiu výzvu, ktorá nás povoláva ku svätosti.
KE      Slová dnešného evanjelia nám k dosiahnutiu tohto cieľa ponúkajú Ježišove inštrukcie, ktoré majú spoločného menovateľa: plniť Božiu vôľu.
DI      Plniť Božiu vôľu je alfa a omega kresťanského života. Ani dlhé modlitby, ani tvrdá askéza, ani prorokovanie, ani moc nad zlými duchmi nám nebude nič platné, ak súčastne nebudeme plniť to, čo od nás chce Boh.
      Božia vôľa je Boh sám. Vo Svätom písme spoľahlivo spoznávame Božiu vôľu. Vieme čo je správne a čo je zlé. Dobre vieme čo sa Bohu páči a čo je mu odporné. Poznáme Božie miery života. Častejšie však chceme žiť podľa vlastnej miery. Náš ideál je nezávislosť. Takmer vždy sa nám zdá, že poznáme lepšie riešenia, než nám ponúka Boh. Chceme, aby sa stala naša vôľa, aby sa splnili naše plány a to takmer bez ohľadu na to, čo plánuje a čo od nás očakáva Boh. Nechceme sa premeniť. Robíme chybu, v ktorej ak zotrváme, nebudeme ju môcť napraviť.
PAR      Svätá Hildegarda mala raz videnie. Videla mladíka ako stojí ako kováč pri nákove a kladivom opracováva kus žeravého železa. Mládenec vo videní rástol, bol stále väčší a silnejší, stal sa mužom. Tiež železo, ktoré opracovával, bolo stále väčšie a väčšie, širšie a ťažšie. Z muža sa stal nakoniec starec, ale stále ešte stál pri nákove a pracoval.
      Keď zomrel, odchádzal radostne na večnosť. Pretože celý život tvrdo pracoval - od rána do večera - veril, že teraz dostane veľkú odmenu. No strašne sa naľakal, keď zbadal nebeskú bránu. Železo, na ktorom celý život pracoval, ležalo ako mocná závora pred nebeskou bránou a znemožňovala mu vojsť dnu.
      Pracoval veľa, pracoval ťažko, ale pracoval vždy len pre seba, pre ľudí, pre svet a nikdy nie pre svojho Boha. Robil vždy len to, čo sám chcel a nikdy sa nepýtal, čo od neho požaduje Boh. (P. Richard Graf C.S.Sp., Útěcha v utrpení, Matice cyrilometodějská, Olomouc 1993, s. 36.)
MY      Túžba po svätosti nás povzbudzuje v úsilí o stotožnenie našej vôle s Božou. Len keď budeme konať s touto túžbou, budeme sa podobať múdremu mužovi z evanjelia, ktorý staval dom na skale.
      Boh nás chce mať svätých. Dávno už vypracoval plán nášho posvätenia. Je v jeho vôli. Musí nás veľmi znepokojiť predstava, že svojou vôľou brzdíme napĺňanie jeho plánu, ktorý nás vedie k svätosti.
      Zdrojom všetkého zla je naša vlastná vôľa. Ak ju vyradíme, ak jej začneme nedôverovať, odstránime tak najväčší zdroj nebezpečenstva našej svätosti.
ADE      Múdry človek sa vie poučiť zo života druhých. Dnes, keď oslavujeme všetkých svätých, poučme sa z ich života, dovoľme, aby nás naučili plniť Božiu vôľu, aby sme raz aj my sa mohli pripočítať k týmto veľkým zástupom svätých.

      Inšpirácie: Mt 10, 24-42
      Kartotéka: Mt 10
12.06.2003 | Čítanosť(4165)
Mt 10, 16-23
12.06.2003 | Čítanosť(3637)
Mt 10, 24-42
18.01.2010 | Čítanosť(1343)
Všetkých svätých


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet