23.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Berte život taký, aký ho zosiela Boh: je to dlhá skúška, nepreniknuteľná príprava na neznámy osud. Osud potom, ten opravdivý, začína na prahu hrobky.

~Viktor Hugo~

21.05.2005 - Miron
čítanosť1247 reakcie0
(Share 279 0)


Téma: Všetkých svätých - 1. nedeľa po ZSD / Mt 10, 32-33; 37-38; 19, 27-30

Homília

AI      Zaiste sa vám už stalo, že vás niekto poveril náročnou úlohou. Takýto okamih zvyčajne otázka: „Ako to mám urobiť?“ Človek hľadá radu, prostriedky, ako danú úlohu zvládnuť.
KE      Táto otázka sa nám natíska aj dnes, keď oslava Všetkých svätých nám ukazuje na cieľ nášho života a keď slová evanjelia prinášajú pomerne náročné podmienky pre nasledovanie Ježiša Krista.
DI      Cirkev dáva odpoveď na túto otázku. Dáva množstvo rád, ako zvládnuť svoj duchovný život tak, aby sme dosiahli svätosť. Bolo by však nezodpovedné zbežne sa dotknúť všetkých, lebo to by nám neprinieslo úžitok. Skúsme sa dotknúť iba jednej rady, ktorá hovorí, že jedným z prostriedkov na dosiahnutie svätosti je modlitba.
      Modlitba patrí k základným prejavom náboženstva. Niet národa, niet ľudského spoločenstva v dejinách sveta, ktoré by nepoznalo modlitbu. Modlitba je rozhovor človeka s Bohom. Náš Spasiteľ nám dal vzor, ako sa máme modliť. Odhalil nám krásu Boha Otca, ktorý sa s láskou stará o každého z nás. Modlitba je linka, pomocou ktorej s ním môžeme hovoriť tak, ako sa dieťa rozpráva s otcom. V modlitbe ho môžeme chváliť a oslavovať, ďakovať a prosiť v nádejí, že dostaneme to o čo prosíme.
      Tragédiou mnohých ľudí je, že opustili modlitbu, alebo ju zredukovali na pár minút ráno a večer v podobe rýchleho odrecitovania naučených formuliek bez toho, aby vôbec hľadali stretnutie s Bohom. Mnoho ľudí hovorí, že na modlitbu nemá čas. Iní zas otvorene priznávajú, že neveria v silu modlitby pre sklamanie, keď nedostali to o čo prosili. No sv. Efrém Sýrsky hovorí: „Keď vidím, že niekto nemiluje modlitbu a nemá k nej vrúcnu a horlivú lásku, to je jasné, že v jeho duši nevládne nič šľachetné. Naopak, keď vidím, že niekto horlivo dbá o službu Bohu a pokladá za veľké nešťastie, že sa nemôže nepretržite modliť, už viem, že je nádejný hrdina každej čnosti a Boží chrám.“ Keď sa človek modlí, zakaždým sa v ňom niečo udeje, aj keď to nepostrehne. Prinajmenšom je to schopnosť konať dobré veci. A to je už veľký dar.
PAR      Pozrite sa na jednu epizódku, ktorá sa odohrala v nemocnici. Muži na deviatke sa veľmi zabávali. Dostali nového pacienta. Malého a zhrbeného muža s poranenou rukou. Všeobecný posmech zožal, keď si na stolík položil ruženec a veľkú modlitebnú knižku. Keď prišiel večer, kľakol si k posteli, vzal ruženec a modlil sa. Ostatní to komentovali posmešnými poznámkami. Vraj čo robí ružencová baba na mužskom oddelení. Ale malý muž sa nedal vyrušiť. To sa opakovalo každý deň. Po týždni však nastal obrat. Priniesli starého muža. Rakovina jazyka. Väčšia časť jazyka mu už chýbala. Len malý zbytok neforemne trčal v ústach a strašne zapáchal. Umiestnili ho na samotku. Ale zápach bolo cítiť až na chodbe. Muži si zapchávali nos, keď išli okolo. V noci bolo zo samotky počuť plač. Starý muž sa cítil veľmi opustený a bezmocný.
      Sestrička sa prihovorila mužom na deviatke: „Nepozreli by ste sa raz za čas na toho starca? My u neho nemôžeme byť stále a on potrebuje pomoc. Pena mu neustále vychádza z úst. Je taký slabý, že sa sám nedokáže utrieť.“
      V izbe nastalo ticho. Potom vstal malý muž s poranenou rukou a povedal: „Sestrička, ja pôjdem k nemu. Dajte moju posteľ do jeho izby. Budem pri ňom.“
      Odvtedy malý muž prestal byť terčom posmechu. Chlapi z deviatky ho každé ráno videli, ako ide do kaplnky na svätú liturgiu. V ruke držal ruženec a veľkú modlitebnú knižku. To už však nevyvolávalo posmech. Stal sa znamením Kristovej prítomnosti.
MY      Cítime, že tento konkrétny skutok lásky k blížnemu bol Bohu milý. Cítime, že takéto správanie vedie k svätosti a do neba. A cítime, že to bola práve modlitba, ktorá tohto malého muža posilnila k tejto službe.
ADE      Aj keď sme si dnes vybrali na uvažovanie jeden z mnohých prostriedkov k dosiahnutiu svätosti - modlitbu, vidíme, že nie je možné v rámci jednej homílie túto tému úplne obsiahnuť. No ak si zapamätáme, že v modlitbe sa v nás vždy niečo odohrá, nech už to badáme alebo nie a ak sa rozhodneme pre horlivejší modlitbový život, tak to stačí na vykročenie smerom k dosiahnutiu svätosti – neba.

      Inšpirácie: Mt 10, 24-42
      Kartotéka: Mt 10
12.06.2003 | Čítanosť(4202)
Mt 10, 16-23
12.06.2003 | Čítanosť(3687)
Mt 10, 24-42
18.01.2010 | Čítanosť(1364)
Všetkých svätých


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet