23.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Spravodlivosť je pravda v akcii.

~Benjamin Disraeli ~

07.05.2005 - o. PaedDr. František Dancák
čítanosť1321 reakcie0
(Share 293 0)


Téma: Nedeľa svätých Otcov Prvého nicejského koncilu Jn 17, 1-13

Homília

      Iste každý z nás pocítil vo svojom živote silu príhovoru. Je totiž veľkým šťastím, ak máme blízkeho alebo známeho človeka, ktorého príhovor je dostatočne mocný, aby nám pomohol splniť naše želanie, túžby a plány.
      Vo veciach tohto sveta musíme mať určité postavenie, aby sme svojím príhovorom mohli niekomu pomôcť. Povedzme, prihovoriť sa na správnom mieste, aby naše dieťa prijali do školy, alebo do zamestnania.
      V duchovnej rovine je to oveľa jednoduchšie. Všetci máme prostriedok, ktorým sa môžeme prihovoriť za ostatných. Tým prostriedkom je modlitba.
      Modlitba Ježiša Krista, ktorú nám zapísal sv. Ján, a z ktorej sme dnes časť počuli, je príkladom, ako sa máme modliť. Modlí sa za apoštolov, aby boli jednotní, aby ich nebeský Otec zachránil pred zlom. Toto je poučenie aj pre nás, aby sme sa modlili jeden za druhého, za všetkých ľudí, a takto sa vo viere spojili s Kristom.
      Už sv. Ambróz nás takto poučuje o modlitbe: „Ak sa modlíš za seba, budeš sa modliť iba sám. Ale ak sa budeš modliť za všetkých, všetci sa budú modliť za teba, lebo ty si jeden zo všetkých.“
      Tu si treba uvedomiť, že človek následkom dedičného hriechu je naklonený k nezriadenej sebaláske, k pýche. Preto mu chyba pokora, ktorá je veľmi potrebná k modlitbe. Ale keď pochopíme svoj vzťah k Bohu, pochopíme aj dôležitosť modlitby. Práve texty sv. liturgie nás učia tejto modlitbe, pretože v nej sa modlíme za všetkých a za všetko. Na všetko a na všetkých sa spomína pri sv. liturgii. Na všetkých ľudí a na všetky ich potreby.
      Už v Starom zákone máme príklady, akú silu má modlitba za druhého.
      Keď vyvolený národ vyšiel z egyptského zajatia, na svojej dlhej ceste prišiel až k hore Sinaj. Mojžiš vystúpil na horu a rozprával sa s Bohom. Keď dlho neišiel, ľud si urobil zlaté teľa a klaňal sa mu. Vtedy sa na nich Boh rozhneval a chcel ich vyhubiť. Mojžiš začal za ľud prosiť. Na zmierenie za previnenie ľudí ponúka svoj vlastný život. Svojím príhovorom spôsobil, že Boh ľud nepotrestal.
      Pekný príklad spomína moravský spisovateľ Václav Kosmák. Píše o starenke, ktorej život bol hotovým peklom. Toto peklo jej urobil vlastný syn s nevestou. Ľutovali jej ešte aj ten tanier polievky, hoci všetku prácu v dome robila ona. Mala aj dcéru, ktorá ju chcela vziať k sebe, ale starenka o tom nechcela ani počuť. Dcéra preto išla za kňazom, aby jej ten dohovoril. Kňaz ju presviedčal, že dcéra jej chce dobre a lepšie jej bude u nej. Starenka ale kňazovi povedala: „Otče, ja v dome svojho syna musím ostať. Tu od rána do večera počuť len samé nadávky a rúhanie. A kto by sa za nich modlil pod touto strechou, ak mňa tu nebude?“
Naozaj, koľko zla, hriechu, zloby, nepravosti je na tomto svete, ba možno aj v každej rodine. A že nás Boh zachováva, netrestá, možno aj vďaka tým mnohým modlitbám našich starých ľudí, našich matiek a babičiek, mnohých rehoľných sestier, ktoré prednášajú denne svoje modlitby k Bohu za celý svet.
      Naučme sa teda aj my modlitbe príhovoru za druhých. Nemyslime pri modlitbe len na seba, len na svoj prospech, ale aj na dobro a prospech iných. Takto sa aj iní budú modliť za nás, a taká modlitba bude mocná u Boha. Modlitba nás zmieri s Bohom a bude prameňom aj mnohých dobrodení.

      Inšpirácie: Jn 17, 1-26
16.08.2007 | Čítanosť(4231)
Téma: Jn 17,11
05.02.2009 | Čítanosť(2669)
Téma: Jn 17, 21
12.06.2003 | Čítanosť(2565)
Jn 17, 1-26


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet