23.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Bez vzdelania sme v smrteľnom nebezpečenstve, že budeme brať vážne vzdelaných ľudí.

~G. K. Chesterton~

03.05.2005 - o. PaedDr. František Dancák
čítanosť1250 reakcie0
(Share 272 0)


Nanebovstúpenie Pána / Lk 24, 36-53

Homília

      Svätý evanjelista Matúš nám zapísal udalosť o Poslednom súde, ktorý sa končí konštatovaním, že jedni pôjdu do večného života k Bohu, druhí do večného trápenia. Nepopisuje, aká to večnosť, len nás upozorňuje na skutky, ktoré nám pomôžu sa tam dostať, alebo nie.
      Sv. apoštol Pavol nám vo vytržení o tomto večnom živote v nebi povedal: „Ani oko nevidelo, ani ucho nepočulo, ani do ľudského srdca nevystúpilo, čo Boh pripravil tým, ktorí ho milujú“ (1 Kor 2, 9).
      Teda večnosť sa nedá opísať pozemskými slovami, lebo v našom slovníku niet takých slov, ktoré by obsiahli to, čo sa skrýva za večným životom.
      My, ktorí sme uverili Kristovi a snažíme sa žiť podľa evanjelia, ktoré nám zanechal, pozeráme sa na večnosť ako na svoju vlasť, pre ktorú sme boli stvorení. No nestačí sa na ňu iba pozerať.
      Skutky apoštolov nám spomínajú, že keď Ježiš vstúpil na nebo, apoštoli za ním uprene pozerali, ako odchádzal. Vtedy pri nich zastali dvaja muži v bielom a povedali: „Mužovia galilejskí, čo stojíte a hľadíte do neba? Tento Ježiš, ktorý bol od vás vzatý do neba, príde tak, ako ste ho videli do neba odchádzať“ (Sk 1, 11).
      A čo nám o tom hovorí Vyznanie viery?
       „Vstúpil na nebesá, sedí po pravici Boha Otca, odkiaľ príde v sláve súdiť živých a mŕtvych.“
      Vo večný život teda veríme. Viera vo večný život však nepredpokladá našu nečinnosť, ale skutky, ktoré nám večnosť približujú. Na to nás upozorňujú aj slová, adresované apoštolom, ktoré sme pred chvíľou počuli: „Čo stojíte a hľadíte do neba?“
      V knihe Plná slávy od anglického spisovateľa B. Marschala hovorí kanonik Dulfy tieto slová: „Nemyslime si, že sa raz zobudíme a budeme v nebi!“
      Nebo – to nie je niečo, čo sa dáva zadarmo. Pre získanie neba musíme aj niečo urobiť!
      Istý mladý človek, ktorý vo väzení strávil niekoľko rokov, vrátil sa konečne domov. Na ulici svojho mesta stretol starčeka, ktorého poznal ako čestného, a preto ho prosil o radu, čo má robiť, aby sa znovu nedostal do väzenia. Starček mu povedal:
      „Syn môj, žiť poriadnym životom je akoby sa vydať na dlhú cestu. Aby sme došli k cieľu, musíme urobiť prvý dobrý krok a k nemu každý deň priložiť iný dobrý krok za krokom a musíme to robiť, nech by nás to stálo koľkokoľvek.“
      Tak je to aj s dosiahnutím večného života s Bohom. Ak ho chceme dosiahnuť, nemôžeme povedať, že dnes urobíme to a máme navždy pokoj.
      Ježiš Kristus pri Poslednej večeri povedal: „V dome môjho Otca je mnoho príbytkov“ (Jn 14, 2). Teda ak mnoho, aj rôznych. Podľa toho, kto si čo a ako zaslúži.
      Posilnime v dnešný sviatok svoju túžbu po večnosti v nebi, aby sme mali silu obísť všetky prekážky, ktoré nám bránia vstupu do večnej radosti a prijať všetky Kristove rady, ktoré nám otvárajú brány večnosti. Pretože stojí za to ho dosiahnuť, keď nám sv. Pavol naznačil, že ani oko nevidelo, ani ucho nepočuli, ani človeku na um neprišlo, čo Boh pripravil tým, ktorí ho milujú (porov.: 1 Kor 2, 9).

12.06.2003 | Čítanosť(2169)
Lk 24, 36-52
12.06.2003 | Čítanosť(2002)
Lk 24, 13-35
12.06.2003 | Čítanosť(1982)
Lk 24, 1-12


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet