23.október 2018

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Štedrosť sa stále ponáhľa, vďačnosť je vždy lenivá. Štedrosť nestíha, vďačnosť má vždy dosť času. Štedrosť vidí, vďačnosť je takmer slepá. Štedrosť je ako biela mačka, ktorá pozerá stále von, aby videla tých druhých. Kým naša vďačnosť býva čiernou mačkou, krátkozrako zahľadenou do seba.

~Max Kašparů~

03.05.2005 - Miron
čítanosť536 reakcie0
(Share 198 0)


Téma: Bázeň pre Pánom / Lk 1, 12

Myšlienky... 121/2005

      Keď Zachariáš zbadal anjela „zľakol sa a zmocňovala sa ho hrôza“ (Lk 1, 12). Keď sa neviditeľný svet stane viditeľným, i tí najväčší svätí bývajú ohromení. Nie je jednoduché opísať ľudskými slovami rozpoloženie srdca. Človek, okrem úľaku z nečakaného, je konfrontovaný s realitou, ktorú dovtedy skrze vieru prijímal. Je to okamih, kedy človek v ostrom kontraste vníma svoje nedokonalosti a viny, poznáva, aký v skutočnosti je. Pre toto vnútorné rozpoloženie človeka sa používa náboženský termín – bázeň.
      John Henry Newman hovorí: „Sú pocity bázne a posvätnej úcty kresťanské city, alebo nie?... Nikto o tom nemôže rozumne pochybovať. Je to druh citov, ktoré by sme mali pociťovať – a to v intenzívnom stupni, keby sme skutočne mali videnie všemohúceho Boha. Je to teda druh citov, ktoré by sme mali mať, keby sme si uvedomili jeho prítomnosť. V miere, v akej veríme, že je prítomný, máme ich mať. Nemať ich znamená neuvedomovať si, neveriť, že je prítomný.“
      Bázeň je teda indikátorom vnímania Božej prítomnosti. Je to odpoveď človeka, ktorý skrze vieru prijíma neviditeľnú realitu. Je to duchovné gesto, ktorým človek uznáva, že závisí na Bohu, že potrebuje jeho pomoc, milosť, lásku i odpustenie. Sirachovec hovorí: „Bázeň pred Pánom slúži na slávu a chválu, na veselosť a je korunou radosti. Bázeň pred Pánom plní srdce slasťou, dáva veselosť a radosť a dlhý život. Bohabojnému sa dobre povedie na konci, v deň svojej smrti dôjde požehnania. Najkrajšia múdrosť je milovať Boha” (Sir 1, 11-14). Dodáva, že „počiatok múdrosti je bázeň pred Pánom” (Sir 1, 16) a „plnosť múdrosti je báť sa Boha” (Sir 1, 20).
      Čím viac sa však človek ponára do konzumného spôsobu života, čím viac sa zväčšuje jeho závislosť na materiálnom svete, tým viac sa z jeho života vytráca bázeň. Takýto spôsob života nevytvára priestor pre Boha, pretože človeku nahovára, že je pánom svojho života, že si sám môže voliť životné mantinely, v ktoré by ho v ničom neobmedzovali.
      Kresťan je pozvaný, aby žil v Božej prítomnosti. A to nie len príležitostne, ale každý deň, každú jednu hodinu. Bázeň pred Pánom rozhoduje o kvalite skutkov a života človeka: či sú to skutky ľudské alebo Božské, či sú pre tento čas, alebo pre večnosť.

      Inšpirácie: Lk 1, 1-25
25.06.2003 | Čítanosť(383)
Téma: Bázeň
12.06.2003 | Čítanosť(2812)
Lk 1, 67-80
12.06.2003 | Čítanosť(2589)
Lk 1, 39-55
12.06.2003 | Čítanosť(2527)
Lk 1, 26-38


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet