22.január 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Byť kresťanom znamená mať odvahu byť až do krajnosti ľudským a pokúsiť sa o to, aby sa takými stali všetci.”

~JEAN CARDONNEL~

21.04.2005 - Miron
čítanosť550 reakcie0
(Share 178 0)


Téma: Skúška – dôkaz Božej priazne / Lk 1, 6-7

Myšlienky... 117/2005

      Vo Svätom písme máme mnoho Božích prisľúbení, ktoré hovoria o zvláštnej Božej priazni a požehnaní pre tých, ktorí sú mu verní. Dôverujeme týmto slovám, ale na druhej strane vnímame mnoho telesných i duševných bolestí, ktoré akoby spochybňovali pravdivosť týchto prisľúbení. Často to nevieme pochopiť. Dokonca sa pýtame Boha: „Prečo?“, keď vidíme okolo seba ľudí, ktorí žnú úspech za úspechom napriek tomu, že im Boh ani jeho prikázania nič nehovoria.
      Podobná otázka zaiste skrsla v mysli Zachariáša a Alžbety. „Obaja boli spravodliví pred Bohom a bezúhonne zachovávali všetky Pánove prikázania a ustanovenia. Nemali však deti, lebo Alžbeta bola neplodná a obaja boli v pokročilom veku“ (Lk 1, 6-7). Neplodnosť bola vo vtedajšej spoločnosti chápaná Boží trest za nejaký hriech. Manželia, ktorí nemali deti, boli takto vystavení prejavom väčšieho či menšieho opovrhnutia zo strany ľudí. Zachariáš a Alžbeta museli v živote prehltnúť nejednu horkú slinu. Nevedeli to pochopiť. Zaiste sa často modlili: „Skúmaj ma, Pane, a skúšaj, ohňom mi prepáľ srdce aj myseľ“ (Ž 26, 2), aby odhalili, čo zlé robia vo svojom vzťahu s Bohom.
      Pravdou však je, že Božia priazeň môže mať rôzne podoby. Svätopisec hovorí: „Koho Pán miluje, toho tresce, a šľahá každého, koho prijíma za syna“ (Hebr 12, 6). Môžeme azda zazlievať Bohu, že nás túži priviesť k čo najväčšej dokonalosti a svätosti. Môžeme azda zazlievať Bohu, že necháva prejsť bolestivými skúškami, aby nás pripravil na úlohy, ktoré nám chce zveriť?
      Arabské kone prechádzajú tvrdou drezúrou na púšti Stredného východu. Cvičitelia od nich vyžadujú absolútnu poslušnosť. Preto kone prechádzajú na konci tréningu veľmi tvrdým testom. Cvičitelia nechajú kone bez vody niekoľko dní. Keď ich vypustia, kone sa celkom prirodzene rozbehnú k vode. Vo chvíli, keď sú už takmer pri vode, cvičitelia na nich zavolajú. Dobre vycvičené kone zastanú, otočia sa a vrátia sa k cvičiteľom. Trápi ich smäd, túžia po vode, ale čakajú pri cvičiteľoch v dokonalej poslušnosti. Obstáli však v teste a sú pripravené pre všetky úlohy, ktoré na ne čakajú. Výcvik sa skončil.
      Ak nás Pán skúša, musíme si vždy uvedomiť, že je to dôkaz Božieho vyvolenia a jeho lásky k nám. Prinesie nám to útechu a povzbudenie, ale len málokedy pochopenie takejto skúšky. Až s odstupom času, ba azda až v o večnosti úplne pochopíme zmysel jednotlivých skúšok. Nemusíme sa teraz týmto trápiť. Dôverujme nebeskému Otcovi a dovoľme mu, aby nás pripravil na naplnenie svojich zámerov spôsobom, ktorý uzná za vhodný.
20.06.2003 | Čítanosť(1007)
Téma: Poslušnosť / Skúška
25.06.2003 | Čítanosť(589)
Téma: Poslušnosť / Skúška
12.06.2003 | Čítanosť(2864)
Lk 1, 67-80
12.06.2003 | Čítanosť(2644)
Lk 1, 39-55
12.06.2003 | Čítanosť(2591)
Lk 1, 26-38


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet