18.júl 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Márne sú modlitby a úsilie človeka, ktorý vo svojom srdci uchováva zlobu na blížneho a želanie pomsty.

~pustovník Izaiáš ~

15.04.2005 - o. PaedDr. František Dancák
čítanosť2215 reakcie0
(Share 342 0)


Nedeľa uzdravenia ochrnutého / Jn 5, 1-15

Homília

      Sv. Ján Bosko, ktorý sa venoval výchove mládeže, chcel ju poučiť, ako sa má správať voči zlým ľuďom a chrániť sa pred hriechom. Povedal im nasledujúcu anekdotu:
      Do mesta prišli na trh ľudia z dedín. Pozerali si stánky s rôznym tovarom. V jednom stánku bolo plno malých krabičiek. A obchodník nahlas vyvolával: „V týchto krabičkách je prostriedok proti konskému kopnutiu.“ Keďže sa to na dedine často stáva a kopnutie veľmi bolestivé, záujem o túto radu bol veľký. Na obale však bolo napísané, že otvoriť možno až doma.
      Jeden z nich si krabičku kúpil. Keď prišiel domov a krabičku otvoril, bol v nej niekoľko metrov dlhý červený špagát a lístok s nápisom: „Ak chceš, aby ťa kôň nekopol, drž sa od neho na vzdialenosť tohto špagáta.“
      Sv. Ján Bosko toto rozprávanie zakončil slovami: „Ak sa chcete vyhnúť hriechu, držte sa ďaleko od zlých ľudí a ďaleko od príležitosti k hriechu.“
      Na nebezpečie hriechu poukazuje aj Spasiteľ v dnešnom čítaní zo sv. evanjelia. Ježiš uzdravil človeka, ktorý bol chorý 38 rokov. A keď ho potom videl v chráme, povedal uzdravenému: „Hľa, ozdravel si, už nehreš, aby ťa nepostihlo niečo horšie“ (Jn 5, 14).
      Po páde prvých ľudí do hriechu v rajskej záhrade je ľudská prirodzenosť oslabená. Je náchylná k hriechu. Ak si človek nedá pozor, veľmi ľahko do hriechu padne. Preto v modlitbe ľútosti po svätej spovedi sľubujeme, že sa budeme varovať každej príležitosti k hriechu. Ale len sľubujeme. My však vieme, aké ľahké je padnúť. Preto najlepšia je rada, ktorú vyjadril sv. Ján Bosko: Ak sa chceme vyhnúť hriechu, držme sa ďaleko od zlých ľudí a ďaleko od príležitosti k hriechu. Túto pravdu vyjadril nemecký básnik J. W. Gothe týmito slovami: „Len poslúchaj hada, veď ti raz bude úzko.“ A že je to tak, potvrdzuje to hriech prvých ľudí Adama a Evy v rajskej záhrade.
      Ak sme v dnešnom čítaní zo sv. evanjelia počuli ostré napomenutie, ktoré povedal Ježiš uzdravenému, chce nám povedať, že aj my sme sa vo veľkonočnej spovedi vyspovedali zo svojich hriechov a boli sme uzdravení, aby sme sa teda nevracali k starým hriechom. Je to porušenie sľubu, ktorý sme dali Bohu – že svoj život chceme napraviť a polepšiť sa. Preto aj sv. Ján Zlatoústy hovorí, že je nedôstojný odpustenia ten, kto znovu koná staré hriechy.
      Nikto z nás nie je natoľko dobrý, žeby neurobil nejaké zlo. Zlo nerobia len tí druhí. Ak sme dokázali padnúť, musíme dokázať aj vstať. Tak hovoril aj sv. Severín, ktorý hlásal kresťanstvo na území terajšieho Rakúska: „Nezabudnite sa kajať, keď ste sa prv nebáli hrešiť.“
      Český herec Miroslav Horníček pri istej televíznej rozprave povedal toto: Dnešný človek dokáže dnes už všeličo: stavať obrovské mosty, budovať závratným tempom mestá, pretekať sa v nezmyselnom zbrojení, prechádzať sa v kozmických koráboch, ale nedokáže vstúpiť do seba.“
      Dnešné čítanie zo sv. evanjelia nám dáva možnosť vstúpiť do seba. Sú to slová: Nehreš viac, aby ťa nestihlo niečo horšie. Ak si to uvedomíme, bude to naša záchrana.

      Inšpirácie: Jn 5, 1-15
12.06.2003 | Čítanosť(2599)
Jn 5, 1-15
12.06.2003 | Čítanosť(2541)
Jn 5, 31-47
12.06.2003 | Čítanosť(2088)
Jn 5, 19-30


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet