21.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Materské povolanie je žene natoľko vlastné a prirodzené, že pôsobí i vtedy, keď jej chýba skúsenosť fyzického materstva.

~BL. JÁN XXIII.~

30.03.2005 - Prof. ThDr. Dr. Ľubomír Stanček PhD. CM.
čítanosť1535 reakcie0
(Share 254 0)


Téma: Hriech / Odpustenie / Mt 9, 9-13

Homília

      Predstavme si, keby prišiel dnes Pán Ježiš k nám, do našej obce, ale namiesto toho, aby sa zastavil na fare, prípadne by išiel do niektorej z vašich rodín, ktoré si plnia svoje náboženské povinnosti, išiel by do pohostinstva v strede obce. To by bolo pohoršenia a, veru, nejeden z nás by odsúdil Ježišovo konanie. A predsa niečo podobné sa stalo.

      Ježiš prišiel do Nazareta. Nešiel do synagógy, ale zastavil sa u Léviho, mýtnika Matúša. Bol to človek, ktorého farizeji považovali za najväčšieho hriešnika. Nenávideli ho preto, lebo bol v službách nenávidených Rimanov. Ježiš však povedal: „Neprišiel som volať spravodlivých, ale hriešnikov“ (Mt 9,13).

      Farizejov to pohoršilo, lebo prijal pohostenie u mýtnika a tým dal najavo, že mu dáva prednosť pred takzvanými spravodlivými a zbožnými farizejmi. Mýtnika považovali za hriešnika a farizeja za príkladného Žida. Ježiš nazýva farizejov obielenými hrobmi. Mýtnikovi však Ježiš povie: „Poď za mnou!“ (Mt 9,9).

      Len tieto tri slová povedal Ježiš na začiatku – a mýtnik Matúš sa postavil a nasledoval ho. Zanechal výnosné postavenie a stal sa jedným z Ježišových dvanástich učeníkov. Prečo taký tvrdý postoj farizejov k Ježišovi? Bola to pýcha. Cítili sa dokonalí – a to je prekážka, že nemohli uznať Krista. Ako je to s nami? Nájdeme si čas pre Krista? Je ten čas využitý? Musíme si uvedomiť, že nestačí len navonok si plniť povinnosti veriaceho, ale nerobiť aj pohoršenie, nerobiť krivdu, neohovárať. Farizeji nechceli vidieť svoje chyby a často ani my si ich nechceme všímať. Nedaj Bože, ak mi ju niekto spomenie! Hneď bijem okolo seba hlava–nehlava. Toto nás presviedča, že aj dnes majú farizeji svojich nasledovníkov. Neobzerajme sa okolo seba, aby sme ich videli, kto to tak z nás môže byť. Ak by sme takto chceli konať, nie sme ďaleko, že sme sami farizejmi: pohoršovať sa na inom, vlastné činy stavať do lepšieho svetla. Výhovorku si vieme nájsť na všetko. Vidieť hriech u blížneho a seba na oltári. Reakcia na kázeň býva u farizejov asi takáto: To mala počuť tá alebo ten. To bolo povedané na neho, ale nie na mňa. Potom nasleduje vypočítavanie svojich vlastností, ale, pravdaže, len dobrých!

      V evanjeliu, ktoré sme čítali, Ježiš povedal: „Lekára nepotrebujú zdraví, ale chorí... Neprišiel som volať spravodlivých, ale hriešnikov“ (Mt 9,12–13).
      Vieme, že ten, čo sa považuje za bezhriešneho, nevidí svoje hriechy; ten Krista nepotrebuje. Naopak, ten čo cíti svoje nedokonalosti, chyby a hriechy, ten veľmi potrebuje Ježiša a jeho odpustenie. Farizej si s uspokojením povie, že sú od neho aj horší. Svätec – ten vidí svojho Ježiša a postup je opačný. Oni pozerali stále hore a videli tam len lepších od seba, preto sa pokladali za horších a zároveň opúšťali svoje slabosti a nasledovali ich. Vidíme to dnes na Matúšovi. Ježiš ho povoláva. Opustil mýtnicu, pozeral sa na Krista. Videl v ňom dokonalosť a u seba vo svojom srdci hriech. To ho nútilo znova a znova opúšťať hriech.

      Vždy sa teším, keď vidím medzi nami novú tvár. Často musím takýchto však povzbudzovať, aby si nerobili nič z toho, keď čítajú v očiach a v správaní druhých otázky: Čo ten tu robí? Čo tu hľadá, už sa spamätal? Naopak, máme sa tešiť a radovať, keď sa i dnes Ježiš zastaví i u našich bratov a sestier, ktorí sedia na mýtnici a osloví ich. Ježiš je Boh. Tešme sa, keď opúšťajú svoje mýtnice a prichádzajú medzi nás. Amen.


      Inšpirácie: Mt 9, 9-13
      Kartotéka: Hriech / Odpustenie / Mt 9
25.06.2003 | Čítanosť(4429)
Téma: Hriech
26.08.2003 | Čítanosť(1858)
Téma: Hriech / Maličkosti
12.06.2003 | Čítanosť(3597)
Mt 9, 1-8
04.10.2003 | Čítanosť(2322)
Hriech
23.08.2003 | Čítanosť(2252)
Odpustenie


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet