23.október 2018

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Na svete všetko poukazuje alebo na úbohosť človeka, alebo na milosrdenstvo Božie. Ukazuje alebo bezmocnosť človeka bez Boha, alebo silu človeka s Bohom.”

~Blaise Pascal~

12.03.2005 - Mgr. Roman Šemrák
čítanosť1127 reakcie0
(Share 322 0)


Téma: Kresťan a Kríž / Ako mám prijímať svoj každodenný kríž. / Veľký piatok / Jn 18,1-19,42

Homília

AI:       Bratia a sestry! V istej mládežníckej piesni sa spieva: Kríž je znakom spásy, Kríž ten drevený Kristom nesený z lásky krvou zmáčaný za nás. Áno bratia a sestry na dnešnej pobožnosti sme prišli upútať svoju pozornosť na kríž.

KE:        O kríži nám chcelo upútať aj dnešné evanjelium- pašie slovami: „Sám si niesol kríž a vyšiel na miesto, ktoré sa volá Lebka, po hebrejsky Golgota. Tam ho ukrižovali a s ním iných dvoch, z jednej i druhej strany, Ježiša v prostriedku. Pilát vyhotovil aj nápis a pripevnil ho na kríž. Bolo tam napísané:“ Ježiš Nazaretský židovský kráľ“ (Jn 13,1) .

DI:       Ježiš tým, že niesol kríž dal mi najväčší príklad lásky milujúceho nebeského Otca. Sám Kristus na kríži je veľkým tajomstvom. Je tu tajomstvo najhlbšej biedy ľudskej, keď skutočný človek, Ježiš umiera, trápi sa, prežíva najväčšiu úzkosť a berie na seba všetku ľudskú biedu. Z druhej strany je tu skutočný Boh, Syn Najvyššieho, ktorý premohol hriech, smrť, peklo, je mu daná všetko moc na nebi i na zemi a z trónu kríža kraľuje nad celým svetom naveky. A ten tajomný Kristus na kríži premieňa svet. Kríž je ťažký, mnohým je odporný, ale i dnes je kríž jediným prostriedkom spásy a záchrany. V kríži spoznám lásku Boha. Dnes si máme uvedomiť svoj každodenný kríž, ktorý máme prijať s láskou. Veď sám nám Ježiš hovorí: „Kto chce ísť za mnou nech zaprie sám seba vezme svoj kríž a nech ma nasleduje.“ (Mt 16,24-25) Kríž to je zriekanie seba. Kríž to je tá správna cesta k spáse.

PAR:       Viem, čo pre mňa urobil dnes Kristus? On sám sa nechal pozdvihnúť na kríž za mňa. Nemal som na tom kríži visieť my? My sme mu spôsobili tú bolesť Ježišovi. My ho častokrát odsudzujeme na smrť. My ho častokrát pribíjame na kríž svojimi hriechmi. Každým jediným hriechom spôsobujeme bolesť Ježišovi. Ďakujme Ježišovi dnes za to, že zomrel za mňa a za moje hriechy, že mi daroval večný a lepší život. Každý jeden z nás má svoju knihu života -kríža.

MY:       O tom, že je to naozaj tak nás môže presvedčiť aj menej známy svätec svätý Filip Benicius, ktorý žil v 13 storočí a pokladá sa za reformátora rehoľného spoločenstva servítov a bol jeho generálnym predstaveným. Celý život mu ležal na srdci osud chudobných a chorých. Staral sa o nich nezištne až do svojej smrti. Z jeho života zachovali aj udalosti, keď ležal pri smrteľnej posteli. Okolostojacim povedal: „Podajte mi moju knihu“. Videli, že jeho oči boli upriamené na kríž, tak mu podali kríž. Zomierajúci ho vrúcne pobozkal a potom im povedal: Toto je moja kniha, moja najdrahšia kniha Do tejto knihy som často pozeral pre svoju útechu a osvietenie. Z nej chcem urobiť svoj testament, s ňou chcem ukončiť svoj život.“ (Porov. :Vrablec J. a Šurab M.: Hlásaj slovo, s. 78.) Aj pred našimi očami a srdciami stojí táto drahá kniha – Ježišov kríž. V tejto knihe čítame aj to, že kríž prináša spásu i šťastie, pokoj a požehnanie. Že kríž je najkrajšia a najistejšia cesta do neba. O chvíľu budeme môcť priamo čítať z tej knihy, keď kňaz pozdvihne kríž a povie „Hľa drevo kríža na ktorom zomrel Spasiteľ Sveta“

ADE:       Sú ľudia, ktorí prečítajú nejakú knihu a za chvíľu nevedia, čo čítali. Iní si jej obsah pamätajú veľmi dlho. Ani my nezabudnime, čo sme dnes čítali z knihy Ježišovho kríža. Amen.
20.09.2005 | Čítanosť(2500)
Téma: Kristus / Kríž / Obeta
21.08.2003 | Čítanosť(1665)
Téma: Kríž
12.09.2003 | Čítanosť(14683)
09.14. - Povýšenie sv. Kríža
12.06.2003 | Čítanosť(2391)
Jn 18, 12-27
12.06.2003 | Čítanosť(1926)
Jn 18, 28-40


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet