18.december 2018

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Klamstvo otrávi i toho, kto ho používa oveľa skôr, než toho, voči ktorému sa použije.

~Romain Rolland ~

16.02.2005 - Miron
čítanosť1714 reakcie0
(Share 367 0)


Téma: VPD – piatok 2. týždňa Veľkého pôstu / Gn 6, 1-8

Myšlienky... 53/2005

      Noe žil v dobe, kedy podľa Knihy Genezis ľudská neresť na zemi bola veľká a všetko zmýšľanie ľudských sŕdc bolo ustavične naklonené k zlu (porov. Gn 6, 5). Boh bol skormútený a rozhodol sa vyničiť človeka z povrchu zeme. „Iba Noe našiel milosť u Pána“ (Gn 6, 8). A to preto, lebo „bol najspravodlivejší a najbezúhonnejší muž medzi svojimi súčasníkmi. Noe viedol bohumilý život“ (Gn 6, 9). To nás vedie k úsudku, že Noe musel mať hlboký a osobný vzťah k Bohu, keď dokázal obstáť v skúškach, ktorým bol vystavený v súdobej skazenej spoločnosti.
      Radi by sme vedeli ako si dokázal vybudovať takýto vzťah, pretože aj my potrebujeme rovnakú silu, aby sme obstáli v dnešnom svete, ktorý od Noemovho veľmi neuteká.
      Ako môžeme spoznať Boha tak, aby sa nám zdrojom posily? Pomôže nám príklad, ktorý je nám blízky. Keď sa mladí ľudia zosobášia, predsa len v deň svadby nemôžu povedať, že sa dôkladne poznajú. Až keď prejdú roky, kedy spolu prekonávali sladké i horké chvíle bežného života, môžu povedať, že jeden druhého skutočne do hĺbky poznajú. Takto aj ich vzájomná láska rastie a stále viac upevňuje ich vzťah.
      Takto je to aj so vzťahom s Bohom. Vieme, čo hovorí Sväté písmo o Bohu Otcovi, o Ježišovi Kristovi, jeho Synovi i o Svätom Duchu. Táto vedomosť sama o sebe ešte neznamená, že s ním máme hlboký osobný vzťah. Ten totiž rastie každým dňom, v ktorom pozývame Boha do svojho života, načúvame jeho slovám a usilujeme sa podľa nich aj žiť. To znamená, že musíme v sebe neustále mať túžbu žiť v Božej prítomnosti. Táto túžba nás vedie k modlitbe, viere, dôvere, ale i k poslušnosti k vedeniu Svätého Ducha.
      Takto si vybudujeme osobný vzťah k Bohu, ktorý nám bude veľkou posilou. A my vieme, že ju v tomto svete priam nevyhnutne potrebujeme.

      Inšpirácie: Gn 6
31.07.2004 | Čítanosť(1591)
Gn 6


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet