18.december 2018

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Ľudskosť bez Boha je ako ulomená kvitnúca ratolesť, zvädne.”

~JOHN HENRY NEWMANN ~

16.02.2005 - Miron
čítanosť366 reakcie0
(Share 124 0)


Téma: VPD – piatok 2. týždňa Veľkého pôstu / Prís 6, 20-31

Myšlienky... 52/2005

      Pred časom som v spravodajstve zachytil správu o jednej tragédii. Pätnásťročný chlapec bol usmrtený pytónom, ktorého rodičia chovali vo svojom byte. Nikto nevie ako sa to stalo, prečo sa z hada stal v jednom okamihu had – zabijak. Táto tragédia vo mne vyvolala otázky: Prečo niekto v byte chová tak nebezpečné zvieratá? A tiež prečo ten chlapec vybral hada z uzatvoreného terária? Každopádne pre mnohých táto správa bola varovaním, aby sa „nezahrávali s ohňom“.
      Božie slovo nás tiež na mnohých miestach varuje, aby sme v živote neriskovali tým, že budeme podceňovať hoc aj malé hriechy. Konkrétne dnes sme počuli z Knihy prísloví otázku, ktorá v sebe skrýva takéto varovanie: „Či môže človek oheň vo svojom lone prenášať a nespáliť si odev?! Alebo môže človek chodiť po žeravej pahrebe, a nohy si nepopáliť?!“ (Prís 6, 27-28). Tieto slová svätopisec povedal v časti, keď vystríha pred cudzoložstvom. Pre nás sú varovaním, ktoré nás nabáda k obozretnosti v oblasti čistoty. Kto podceňuje „malé hriechy“ spojené so šiestym a deviatym prikázaním, ku ktorým patrí nezdržanlivosť, ba priam vyhľadávanie zmyselných obrázkov a filmov, ale vedomé vyvolávanie rôznych predstáv, veľmi riskuje. Ak totiž príde pokušenie, nemá silu, aby sa mu vzoprel.
      Pripomeňme si slová Ježiša Krista: „Každý, kto na ženu hľadí žiadostivo, už s ňou scudzoložil vo svojom srdci. Ak ťa zvádza na hriech tvoje pravé oko, vylúp ho a odhoď od seba, lebo je pre teba lepšie, ak zahynie jeden z tvojich údov, ako keby sa malo celé tvoje telo dostať do pekla. A ak ťa zvádza na hriech tvoja pravá ruka, odtni ju a odhoď od seba, lebo je pre teba lepšie, ak zahynie jeden z tvojich údov, ako keby malo ísť celé tvoje telo do pekla“ (Mt 5, 28-30).
      Kto riskuje v hazardných hrách, môže veľa stratiť, ale môže i veľa získať. Kto však riskuje v duchovnom živote, teda kto podceňuje hriech, môže iba veľmi veľa stratiť.

      Inšpirácie: Prís 6
27.01.2005 | Čítanosť(474)
Prís 6


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet