17.december 2018

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Čoho sa obávať, keď Sudcom je náš brat a matka nášho Sudcu je aj našou Matkou.”

~HARIMAN Z TOURNAI~

15.02.2005 - Miron
čítanosť480 reakcie0
(Share 160 0)


Téma: VPD – streda 2. týždňa Veľkého pôstu / Gn 4, 16-26

Myšlienky... 50/2005

      Život je plný zmien. Niektoré sú dobré, iné sú skôr prejavom úpadku. Mnohokrát si však tieto zmeny ani nepovšimneme, lebo prichádzajú nenápadne a nevtieravo. Keď ma môj zahraničný priateľ po viacerých rokoch znova navštívil, žasol, akou premenou prešli niektoré naše mestá. Tešil sa z ich obnovy a novej krásy. Keby sme tak mali pred desiatimi alebo dvadsiatimi rokmi možnosť nazrieť do súčasnosti, tiež by sme sa tešili z mnohých dobrých vecí, ale celkom určite by nás nepríjemne prekvapili rôzne črty súčasného sveta, ktoré by sme bez okolkov nazvali neprijateľnou nemorálnosťou. Pritom dnes sa nad tým ani nezastavujeme.
      Hriech pôsobí nenápadne, ale zhubne. Rozprávanie Knihy Genezis o Kainovom potomstve nám odkrýva následky jeho pôsobenia, keď predkladá chvastúnsku reč Lamecha, v ktorej odkryl svoje ukrutné vnútro. Kainov hriech vyvolaný vášňou, prerastá jeho pokolením, mohutnie a mení sa zlobu, ktorá je už akoby prirodzenou črtou jeho potomka Lamecha.
      Ak si v tomto veľkopôstnom čase nájdeme čas pre svoju dušu, spozorujeme zmeny, nielen tie dobré, ale aj tie zlé, ktoré sa v nás odohrali. V jednom i druhom prípade môžeme sa v spomienkach vrátiť späť a odhaliť alebo skôr pochopiť, čo tieto zmeny spôsobilo. U dobrých zmien tou príčinou bude povzbudenie, ktoré sa nám dostalo, impulz vychádzajúci z Božieho slova či modlitby. U zlých zmien však nájdeme celkom určite hriech, ku ktorému sme zaujali ľahostajný postoj.
      Nepamätám si už meno svätca, ktorý povedal, že keby sme videli ohavnosť toho najmenšieho hriechu, urobili by sme všetko, aby sme sa pred ním uchránili. Toto zrejme budeme schopní pochopiť až vo večnosti. No už dnes môžeme vypozorovať, aké nepríjemné zmeny spôsobil hriech v našom živote. To nám zaiste dodá silu, aby sme sa voči každému hriechu rozhodne a s vyprosovaním si Božej pomoci postavili.

      Inšpirácie: Gn 4, 16-26
20.06.2003 | Čítanosť(895)
Téma: Modlitba / Gn 4, 16-26
03.09.2004 | Čítanosť(881)
Gn 4


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet