11.december 2018

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Celé utrpenie na tomto svete nie je bolesť smrteľného zápasu, je to bolesť rodenia. My musíme pomáhať prírode, aby prišla zo služby nestáleho života ku kráse slobody: aby príroda konečne dospela k svojmu autorovi.

~Paul Claudel~

15.02.2005 - Miron
čítanosť440 reakcie0
(Share 161 0)


Téma: VPD – streda 2. týždňa Veľkého pôstu / Gn 4, 16-26

Myšlienky... 49/2005

      Hriech považujeme za zlo. A robíme dobre. Na druhej strane však mnohé hriechy bagatelizujeme, uznávame síce, že ide o previnenie voči Bohu, ale akoby nám unikalo vnímanie ich závažnosti. Poľský filozof Leszek Kolakowski hovorí, že najväčším nešťastím modernej civilizácie je to, že potiera dedičný hriech. Všade na neho naráža, všade sú zjavné jeho dôsledky, ale človek sa ho snaží nevidieť, nevnímať. Možno preto, že nevidíme – a možno ani nechceme vidieť – jeho pustošivé pôsobenie.
      Čítanie z Knihy Genezis nás však nabáda, aby sme sa pokúsili vnímať tragické následky hriechu. Ukazuje nám názorný príklad na Kainovom potomstve. Kain zavraždil svojho brata z nenávisti a závisti. Neľutoval svoj čin. Neprosil Boha o odpustenie, lebo nedúfal, že mu môže byť odpustené. Slová „Kain sa vzdialil od Pána“ (Gn 4, 16) preto neznamenajú len jeho odchod do iného kraja, ale aj zmenu, ktorá sa odohrala v jeho srdci, ktoré sa „vzdialilo od Pána...“ Toto je tragický následok hriechu. Nemyslíme si, že nám sa niečo podobné nemôže stať. Nikdy síce takto nepomenujeme stav svojej duše, ale ako ináč sa dá nazvať zanedbávanie modlitby, odmietanie sviatostí, nechuť k duchovným veciam a stále menší odpor voči pokušeniam, ktoré prichádzajú? Na takýto stav sa dá veľmi rýchlo navyknúť a rovnako rýchlo ho môžeme začať považovať za niečo normálne, čo jednoducho patrí k životu. A táto klamlivá predstava umožní hriechu, aby mohol pustošivo pôsobiť v našom srdci i v našom okolí.
      Toto možno nenápadné, ale rastúce skazonosné pôsobenie hriechu je evidentné v Kainovom potomstve. Kým Kain zabil zo závisti a nenávisti, Lamech je pripravený zabíjať takmer bez príčiny. Chvastá sa svojimi vražednými úmyslami, je pyšný na svoju silu a istotu. Odkrýva tak svoje ukrutné vnútro.
      Hľa, výsledok pôsobenia hriechu...
      Prežívame pôstnu dobu, ktorá nás vyzýva preskúmať svoje srdce. Skúsme vstúpiť do seba tak, ako to urobil márnotratný syn z Ježišovho podobenstva. Pokúsme sa odhaliť zlo, ktoré hriech spôsobil v našom živote, aby sme zatúžili vrátiť sa späť k Otcovi. Boh príjme našu ľútosť, príjme našu prosbu o odpustenie. Máme šancu odstrániť skazonosné pôsobenie hriechu v svojom živote, čím dáme šancu k lepšiemu životu i tým, ktorí sú okolo nás. Stačí len chcieť...

      Inšpirácie: Gn 4, 16-26
20.06.2003 | Čítanosť(892)
Téma: Modlitba / Gn 4, 16-26
03.09.2004 | Čítanosť(880)
Gn 4


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet