16.január 2018

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Znášať ten-ktorý spôsob správania blížneho, určitú jeho neohrabanosť, nástojčivosť, s láskou sa povzniesť nad niektoré maličkosti je práve tak skutkom milosrdenstva ako navštevovanie chorých alebo nasycovanie hladných.

~CHIARA LUBICHOVÁ~

14.02.2005 - Miron
čítanosť350 reakcie0
(Share 99 0)


Téma: VPD – piatok 5. týždňa / Poslušnosť / Viera / Gn 12, 1-4

Myšlienky... 47/2005

      Niekedy si kladieme otázku: „Ako je to s mojou vierou? Mám skutočne pravú vieru?“ Nie je jednoduché dať si uspokojivú odpoveď. Predsa však sú znaky, ktoré nám môžu vniesť trochu svetla do tohto uvažovania.
      V evanjeliách sa stretávame s farizejmi, ktorí boli pokladaní za veľmi zbožných. Farizeji mali síce vieru, ale ich viera nemala poslušnosť. Oni chceli vnútiť svoju vlastnú vôľu Bohu, svoju vlastnú predstavu a preto Krista neuznali, bojovali proti nemu a nakoniec ho i zabili.
      Ľahko je nám usúdiť, že takáto viera sa Bohu nepáči. Musíme si tiež uznať, že neraz i v našom živote sa objavuje podobná neposlušnosť, keď „mudrujeme“ nad Božou vôľou, hovoríme, že sa to v súčasnom svete nedá a vedení vlastnou múdrosťou podriaďujeme sa tomuto svetu aj vo veciach, ktoré sú neraz v príkrom rozpore s Božími prikázaniami.
      Dnes nám Cirkev pozýva k rozjímaniu nad textom Knihy Genezis, aby sme sa povzbudili na nádhernom príklade Abraháma. On túžil po Bohu a preto veril i poslúchal. Vieme, že jeho viera a poslušnosť sa prejavila v mnohokrát v rôznych situáciách, ktoré boli veľmi ťažké. Tou prvou bola situácia, ktorú sme si vypočuli v dnešnom úryvku. Boh žiada Abraháma, aby odišiel zo svojho domova do krajiny, ktorú mu ukáže. Abrahám, ktorý mal vtedy sedemdesiatpäť rokov poslúcha, aj keď nevie kde vlastne ide. Jednoducho verí a dôveruje. Vieme, že táto jeho viera sa Bohu páčila.
      Poslušnosť Božej vôli je takto jedným zo znakov pravej viery. V tomto pôstnom čase, keď si viac než inokedy nachádzame chvíľky na stíšenie sa a uvažovanie o svojom duchovnom nasmerovaní, skúsme sa pozrieť na svoju vieru z tohto uhla pohľadu. Ak nájdeme nejaké pochybenia, môžeme ich zotrieť svojím pokáním. Dajme sa však povzbudiť príkladom Abraháma a spomeňme si na neho v každej situácii, kedy je potrebné povedať „áno“ Bohu, aby sme tak našli v takej chvíli odvahu skrze vieru poslúchnuť.

      Inšpirácie: Gn 12
11.09.2004 | Čítanosť(885)
Gn 12


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet