10.december 2018

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Prozreteľnosť nás už zbavila cirkevného štátu. Kedy udrie Božia hodina, ktorá privedie cirkev k tomu, aby sa opäť zišla s pani Chudobou?

~Helder Camara~

14.02.2005 - Miron
čítanosť1187 reakcie0
(Share 261 1)


Téma: Jn 5, 1-15

Homilia

AI      Svet je plný najrozličnejších zvukov a slov. Stačí len skúsiť naladiť rádioprijímač, aby sme zistili, ako je éter preplnený najrozličnejšími zvukmi.
      Do týchto zvukov sa mieša aj Boží hlas. Prihovára sa nám dôverne a priateľsky. Škoda len, že sme skoro stále naladení na iné zvuky: na cveng zarobených peňazí, na štrnganie pohárikov,...
KE      Je však dobré naladiť sa na Boží hlas a zveriť mu do rúk svoj život, lebo len tak v nás môže uzdraviť to, čo je zlé.
DI      Málo ďakujeme Bohu za všetko, čo urobil dobré. Viac ho upozorňujeme na zlé veci. Akoby sme ho chceli urobiť zodpovedným za to, čo si človek sám zavinil porušovaním Božieho poriadku.
      Dnešné evanjelium nám rozpráva o uzdravení ochrnutého, ktorý na svoju chorobu trpel tridsaťosem rokov. Kristus sa ho pýta: „Chceš ozdravieť?“ Chorý po tom túži, ale poukazuje na svoju nemohúcnosť. Kristus mu však povedal: „Vstaň, vezmi si lôžko a choď!“ A ten človek hneď ozdravel.
      Táto evanjeliová správa nám naznačuje súvislosť choroby s hriechom. Keď Kristus našiel uzdraveného v chráme, povedal: „Hľa, ozdravel si, už nehreš, aby ťa nepostihlo niečo horšie.“ Tieto slová dokazujú, že v tomto prípade bola choroba následkom hriechu i keď je pravdepodobné, že „niečo horšie“ sa vzťahuje na večné tresty.
      Zriecť sa hriechu, otvoriť sa pre Boží život, to je začiatok celkového uzdravenia ľudskej osobnosti.
PAR      Ľudská bytosť môže žiť na jednej z troch úrovní. Prvá úroveň je živočíšna. Na tejto úrovni sa človek uspokojuje iba životom pre svoje telo, pre svoje zmysly a ich rozkoše. Ak sa na tejto úrovni používa rozum, tak len k nachádzaniu nových spôsobov, ako získať vzrušenie a zábavu pre živočíšnu prirodzenosť.
      Druhá úroveň je o niečo vyššia. Človek žije dobrým, ale pohanskym životom, pestuje prirodzené čnosti, ale bez veľkého nadšenia. Nechce však veriť, že existuje poznanie mimo dosahu jeho intelektu alebo sila presahujúca jeho vôľu.
      Vysoko nad týmito úrovňami je tretia, božská. Tu je človek pozdvihnutý Božou milosťou do nadprirodzeného poriadku a stáva sa Božím dieťaťom.
      Zaujímavé je, že ľudia, ktorí žijú na prvej alebo druhej úrovni, tvrdošijne odmietajú pochopiť; že existuje vyššia a dokonalejšia forma života. Žiaľ, je medzi nimi aj veľa kresťanov. (Fulton J. Sheen, Ph.D.,D.D., Pokoj v duši, Křesťanská akademie, Rím 1969, s. 260.)
MY      V prvej kapitole knihy Genezis sa dozvedáme, že Boh stvoril človeka na svoj obraz (Gn l, 26 ). V človeku teda Boh stvoril ľudstvo vo svojom celku ako niekoho, kto je jeho podobou. Potom ak ľudstvo chce byť tým, čím si ho praje mať Boh, nemá inú cestu než budovať svoj život tak, aby sa v ňom táto podobnosť odrážala.
      To znamená opustiť na prvý pohľad pohodlný život na prvej alebo druhej úrovni, obrátiť sa a stať sa Božím dieťaťom, na ktorom je badať podobnosť s nebeským Otcom.. Cestu a prostriedky poznáme. Ak ich prijmeme, sami na sebe pocítime pomalé uzdravovanie našej osobnosti.
ADE      Boli sme stvorení pre vyššie ciele, než za ktorými sa neraz slepo naháňame. Otvorme sa teda Božiemu životu, aby všetky naše trápenia a choroby, ktoré vzišli z našej neposlušnosti, boli uzdravené.

      Inšpirácie: Jn 5, 1-15
      Kartotéka: Jn 5
12.06.2003 | Čítanosť(2402)
Jn 5, 1-15
12.06.2003 | Čítanosť(2402)
Jn 5, 31-47
12.06.2003 | Čítanosť(1979)
Jn 5, 19-30


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet