12.december 2018

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Sťažujete sa, že sa stále vracajú tie isté trápenia. Pozrite sa však, čoho sa máte ľakať. Remeselníka, ktorý takýmto spôsobom vybrusuje svoj majstrovský kus? Chceli by ste vyjsť z rúk takého vynikajúceho Umelca ako nedorobok? Buďte pokojní a dovoľte Bohu robiť, ako sa jemu zapáči.”

~SV. PÁTER PIO~

14.02.2005 - Miron
čítanosť1014 reakcie0
(Share 231 0)


Téma: Jn 20, 19-31

Homília

AI      Pred niekoľkými storočiami sa stala táto príhoda. Do Thajska, ktoré sa vtedy volalo Siam, prišiel európsky cestovateľ. Panovník krajiny sa s ním chcel stretnúť, aby sa niečo dozvedel o neznámych krajoch.
      Cestovateľ mu rozprával okrem iného aj o tom, že v Európe sú také silné zimy, že voda v riekach stvrdne ako kameň a je taká pevná, že by po nej mohol prejsť aj slon.
      Panovníkovi, ktorý ži1 v teplých krajinách, sa to zdalo nemožné. Urazil sa a povedal: „Nedovolím, aby nás tento ničomník považoval za hlupákov, ktorí uveria čomukoľvek!“ Potom odsúdil chudáka cestovateľa k bolestivému trestu. Panovník a jeho dvorania odmietli veriť tomu, čo nikdy nevideli. (Homiletické směrnice, Olomouc, 1990/91, s. 147.)
      Vždy sa nájde dostatok ľudí, ktorí nechcú uveriť v to, čo nevideli. Do tejto skupiny ľudí zaiste patril aj apoštol Tomáš.
KE      Pochybnosti sv. apoštola Tomáša, ktoré spôsobili odmietnutie správy o vzkriesení, rozptýlil sám vzkriesený Pán. Jeho prítomnosť zahnala všetky pochybnosti i neveru z Tomášovho srdca.
DI      Aj keď konanie svätého apoštola Tomáša nebolo práve príkladné, zaiste cítime s ním veľkú solidárnosť, pretože i my poznáme chvíle, kedy nás prepadnú pochybnosti, otázky, na ktoré nevieme odpoveď.
      Odkiaľ sa berú pochybnosti? Tam, kde nie je správne poznanie, tam ľahko vzniká pochybnosť, Veľmi ľahko nás o tom presvedčí tento príklad. Človek, ktorý je slabší v gramatike, často sa borí s problémom, kde sa píše tvrdé a kde mäkké „i“. Aj keď azda tuší, čo je správne, predsa nemá istotu. Pozrie preto do príručky pravopisu, aby získal istotu.
      V duchovnom živote je to podobné. Tam, kde sú nedostatočné vedomosti, tam je priestor pre vznik pochybnosti. Viera, ktorá sa neprehlbuje, neobohacuje o nové poznatky, nemôže sa stať istotou, o ktorú sa možno oprieť. Možno ju skôr prirovnať k šatám, ktoré dlho visia v starej skrini. Zvyčajne sa k ním dostanú mole a urobia v nich dierky. Také šaty sa už nedajú použiť.
      Opovážim sa tvrdiť, že podobne je to aj s vierou. Viera, ktorá pre nedostatočné vedomosti neposkytuje istotu, nemôže viesť človeka k bohumilým skutkom a k pravému kresťanskému životu.
PAR      Čo teda mame robiť, aby nám viera poskytovala istotu a viedla k svätému životu? Musíme si neustále pripomínať vedomosti z náboženstva. K tomu slúžia rôzne knihy a časopisy. Hovoria o konkrétnych problémoch a ponúkajú správne kresťanské riešenia.
      Dr. Anton Hlinka v programe Orientácie povedal: „Musím v spovednici každému, kto za polrok neprečítal žiadnu náboženskú knihu povedať, že hreší proti pravde.“ (STV 1, 21.8.1994.)
      Pri vypočítavaní prostriedkov, ktoré posilňujú istotu našej viery nesmieme zabudnúť na ten najdrahocennejší prameň poznania - na Sväté písmo. Pri jeho čítaní sám Pán, tak ako prišiel k Tomášovi, prichádza i k nám a odháňa pochybnosti odhalením pravdy.
MY      Môže sa však stať, že napriek horám prečítaných kníh, nespozorujeme v sebe žiadnu zmenu. V tomto prípade nám azda poradí táto krátka príhoda.
      K rabínovi prišiel na návštevu slávny učenec. Po zdvorilostných komplimentoch hosť predniesol svoj problém.
      „Prečítal som už množstvo kníh, študujem už veľmi dlho, ale ešte nikdy som nestretol Pána Boha.“
      „Zdá sa, že ešte nedostatočne ohýbaš svoj chrbát,“ odpovedal rabín. (WOJTOWICZ, K., O kázni a dáždnikoch, Bratislava, Lúč, 1991, s. 115.)
      Nezabúdajme, že k poznaniu Boha a budovaniu istoty viery patrí pokorné srdce a úprimná modlitba.
ADE      Prosme teda sv. apoštola Tomáša, aby sa za nás prihovoril a vyprosil nám silu zaháňať všetky tiene pochybností.

      Inšpirácie: Inšpirácie Jn 20, 13-37
      Kartotéka: Jn 20
12.06.2003 | Čítanosť(2173)
Jn 20, 19-31
12.06.2003 | Čítanosť(2119)
Jn 20, 11-18
12.06.2003 | Čítanosť(2055)
Jn 20, 1-10


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet