12.december 2018

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Ak sa chytím Božích rúk, ktoré sa ma dotýkajú, nájdem absolútnu istotu, najspoľahlivejšie útočište.

~Edith Steinová~

11.02.2005 - Miron
čítanosť883 reakcie0
(Share 191 0)


Téma: Prvá pôstna nedeľa / Jn 1, 43-51

Homília

AI      Istá mamička sa sťažovala: „Máme veľké problémy so svojím synom. Nechce sa mu učiť. Je síce šikovný: to čo ho zaujíma, alebo čo chápe, to sa naučí rýchlo. Ale ak niečomu nerozumie – a to je matematika – namiesto toho aby nad tým posedel, jednoducho zavrie knihu a povie, že to jednoducho nechápe.“
      Poviete: „To dobre poznáme. Aj my máme deti.“ Školák však na naliehanie rodičov, alebo z obavy pred zlou známkou si skôr či neskôr osvojí i to, čo predtým nechápal. Ako však reagujeme, ak narazíme v duchovnom živote na skutočnosť, ktorú nechápeme? Nie sme v pokušení mávnuť nad tým rukou, ako ten chlapec nad matematikou?
KE      Pochopenie pravdy však prináša nové chápanie života. Dnešné čítanie z evanjelia nám to dosvedčuje. Natanael zmenil svoj život, keď spoznal pravdu o Ježišovi Kristovi. Stáva sa Kristovým učeníkom.
DI      Keď mu Filip s nadšením rozprával, že našiel toho, o ktorom píše Mojžiš a Proroci, v pohodlnom chládku pod figovníkom mávol iba pohŕdavo rukou: „Môže byť z Nazareta niečo dobré?“ (Jn 1, 46). Ale keď potom predsa len poslúchol Filipovu výzvu a stretol sa s Kristom, radostne vykríkol: „Rabbi, ty si Boží Syn, ty si kráľ Izraela!“ (Jn 1, 49). A od tej chvíle nasledoval Ježiša Krista. Kto vie, ako by sa odvíjal ďalej jeho život, keby neuposlúchol výzvu Filipa.
PAR      S Natanaelom máme toho veľa spoločného, aj keď sa to na prvý pohľad nezdá. Obraz Natanaela spokojne odpočívajúceho v tieni figovníka je neraz obrazom nášho života. Spokojne prežívame deň za dňom svojho života s bežnými starosťami a radosťami. A zrazu príde okamih zvestovania. Ak sme sa snažili prežiť tieto prvé dni pôstu sústredene a duchovne, tak sme sa určite stretli s mnohými otázkami viery, ktoré ešte celkom nechápeme, alebo ich nepoznáme. To sú tie okamihy zvestovania. Môžeme síce nad nimi mávnuť rukou, ale osožnejšie je nasledovať príklad Natanaela. On bol v pokušení odmietnuť pozvanie Filipa. Ale premohol toto pokušenie, stretol sa s Kristom a spoznal pravdu.
      Natanael nám takto dáva návod ako postupovať, ak narazíme v duchovnom živote na nejasnosti, na skutočnosti, ktoré nechápeme. Hľadanie a spoznávanie pravdy je namáhavé. Ale táto námaha prináša novú kvalitu života. A to veľmi dôležité v duchovnom živote, lebo bez toho nie je žiaden rast v kresťanskej dokonalosti, žiaden rast lásky k Bohu.
MY      Wilhelm Busch rozpráva: Raz ku mne prišiel starý baník a povedal: „Pán farár, musím s vami hovoriť!“
      Mal sedemdesiat rokov a hovoril mi: „Keď som mal sedemnásť rokov, dostal som sa na jedno evanjelizačné zhromaždenie. Spoznal som, že Ježiš klope na moje srdce. Lenže som si povedal: Človeče, keď to s ním budem myslieť vážne a prijmem ho, vysmejú sa mi všetci kamaráti. To je nemožné. A tak som vybehol von.“
      Hneď však pokračoval: „Môj život je už za mnou. Som starý. Teraz viem, že môj život bol zlý, lebo som vtedy, v tej chvíli neotvoril Ježišovi dvere.“ (BUSCH, W.: Ježiš náš osud. (Bez údajov) 1993, s. 28.)
ADE      V tieto dni svätého pôstu budeme oveľa zreteľnejšie a intenzívnejšie vnímať rôzne „zvestovania“, ktorými nás bude náš Spasiteľ pozývať k novej kvalite života. Vieme, že odmietnuť tieto pozvania len preto, že ich na prvýkrát nechápeme, nie je správne. Nasledujme preto Natanaela. Hľadajme a osvojujme si pravdu, ktorá je nám zvestovaná. Takto sa bude meniť aj kvalita nášho života. Lebo kto pozná pravdu, žije podľa pravdy.

      Inšpirácie: Jn 1, 40-51
      Kartotéka: Jn 1
12.06.2003 | Čítanosť(3091)
Jn 1, 19-39
12.06.2003 | Čítanosť(3060)
Jn 1, 40-51
12.06.2003 | Čítanosť(2299)
Jn 1, 1-18


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet