11.december 2018

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Ak niekto v preplnenej miestnosti skríkne: „Horí!“ -- vznikne panika. Dav sa vrhne k otvorom a mnohí môžu zahynúť. Také nešťastie sa dá dosiahnuť jedným slovom. Avšak nešťastie, spôsobené slovom, nie je menšie, ako keď nevidíme ľudí, ktorí zahynuli pre naše slovo.

~Tolstoj ~

11.02.2005 - Prof. ThDr. Dr. Ľubomír Stanček PhD. CM.
čítanosť964 reakcie0
(Share 218 0)


Téma: Poďakujme sa Ježišovi / Jn 12, 1-11

Homília

      Týždeň, ktorý prežívame voláme Veľkým týždňom alebo aj Svätým týždňom. Začali sme ho včera spomienkou na vstup Pána Ježiša do Jeruzalema, keď rozjasaný zástup s palmami v rukách volal: Hosana! a pozdravoval s nadšením Ježiša.
      Tento zástup však čoskoro zmenil svoje zmýšľanie a na Pilátovom nádvorí neskôr volal: Smrť, ukrižuj ho!
      Človek rýchlo mení svoje zmýšľanie.
      V tomto týždni sa však presvedčíme, že Ježiš povedal: „Nik nemá väčšiu lásku ako ten, kto obetuje svoj život za svojich priateľov“ (Jn 15, 13) a Ježiš svoj život obetuje ešte aj za svojich nepriateľov. Náš hriech, naše slabosti a nedokonalosti priviedli Ježiša k úkonu vykúpenia ľudstva. Za toto by sme sa mali Ježišovi poďakovať. Keď je to také samozrejmé, že za preukázanú službu vieme povedať ďakujem, tým viac by to malo platiť za našu večnú záchranu.
      K tomu nás inšpiruje aj počínanie Márie, sestry Lazárovej.
      Mária bola vďačná Ježišovi za vzkriesenie brata Lazára a pri jednej príležitosti vzala libru vzácnej nardovej masti, natrela ňou Ježišovi nohy a poutierala mu ich vlastnými vlasmi.
      Toto bola vďaka za Ježišovu lásku. Vieme, že cena tejto masti, ktorú použila na Ježišove nohy, mala cenu, ktorá sa rovnala asi ročnému príjmu vtedajšieho robotníka. Ježiš ticho prijíma jej službu, a tak dáva najavo, že sa mu páči počínanie Márie. Je tu však jeden z jeho učeníkov, Judáš, správca spoločnej pokladničky a tomu sa počínanie Márie nepáči, a nesúhlasí ani s Ježišom, že si to dá od tejto ženy spraviť. Preto povie: „Prečo nepredali tento olej za tristo denárov a nerozdali ich chudobným?“ (Jn 12, 5). Pravda, nepovedal to preto, že by mu šlo o chudobných, ale že bol zlodej, lebo bral zo spoločnej pokladníčky to, čo do nej všetci vkladali.
      Počínanie Márie by nás malo viesť k tomu, aby sme sa vo svojom vnútri poďakovali Ježišovi. Máme za čo ďakovať.
      Poznáme svoje slabosti, chyby, svoje omyly a pády. Patrilo by sa pokľaknúť k Ježišovým nohám a namiesto vzácnej masti, ktorú použila Mária, položiť k Ježišovým nohám svoju dobrú vôľu, že chceme zmeniť svoj život.
      Zároveň sa poďakovať Ježišovi, že sa rozhodol pre taký bolestný a pre nás dôležitý úkon – slobodne a dobrovoľne sa vydať mučiteľom, a to len preto, aby zotrel naše hriechy.
      Odprosenie a poďakovanie v tejto pôstnej dobe je tak čestné a potrebné od každého z nás.
      Kto nám v dennom živote preukázal priateľskú službu, kto nám pomohol v núdzi, tomu sme vďační, a preto mu poďakujeme, ako najlepšie vieme.
      Uvedomujeme si, že sme ľudia slabí a často nestáli. Preto tým viac mali by sme ďakovať a prosiť.
      Na túto myšlienku nás môže upozorniť aj prirovnanie kazateľa Johanna Taulera, ktorý poukazuje názorne, na čo môžu slúžiť ľudské chyby:
      Kôň narobí v maštali hnoj a hoci je to zapáchajúca nečistota, musí sa s veľkou námahou vyviesť na pole, kde z pohnojenej zeme rastie obilie. Veru, nestalo by sa tak, keby nebolo hnoja. Nuž a tvojím hnojom sú nedostatky, ktoré nemôžeš ani odstrániť, ani odložiť – tak ich s námahou zanes na pole Božej vôle v pokore a miernosti. Bezpochyby z nej vzíde ušľachtilá úroda.
      V tomto týždni je naše miesto pred krížom na kolenách... Za toto gesto sa nikto nemusí hanbiť, práve naopak, čím viac milujeme, tým viac pre nás toto gesto znamená spásu a odmenu.
      Nesmieme sa stať zástupom, ktorý volá: Hosanna! a vzápätí: Smrť, ukrižuj ho! Našou snahou musí byť, aby sme vedome a dobrovoľne kráčali za svojím cieľom – Kristom a v tejto pôstnej dobe sa mu poďakovali ako Mária, Lazárova sestra. Amen.

      Inšpirácie: Jn 12, 1-11
12.06.2003 | Čítanosť(2244)
Jn 12, 1-11
12.06.2003 | Čítanosť(2075)
Jn 12, 12-19
12.06.2003 | Čítanosť(2000)
Jn 12, 20-36


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet