20.október 2018

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Smrť sa neimprovizuje, človek si ju zaslúži celým životom.”

~sv. Maximilián M. Kolbe~

10.02.2005 - Prof. ThDr. Dr. Ľubomír Stanček PhD. CM.
čítanosť952 reakcie0
(Share 206 0)


Téma: Ježiš hovorí o účinku jeho smrti / Jn 8, 21-30

Homília

      Je všeobecne známe, že keď sa sami nad sebou zamyslíme, dáme za pravdu, že málo myslíme na smrť. Mladí nemyslia, pretože sú ešte mladí. Zdraví ľudia v zrelom veku zasa chcú niečo ešte dokázať a po sebe zanechať. Starší si hovoria, že ešte to s nimi nie je také zlé. Ba sme svedkami i toho, že keď vieme, že náš príbuzný leží na smrteľnej posteli, lekár sa vzdáva a veda nepomáha, sú ešte i také prípady, že sa klameme sami i tých, ktorí by sa mali na stretnutie s Bohom ako veriaci pripraviť.
      Pre neveriacich totiž život tu na zemi je všetkým. Podľa ich filozofie smrťou sa všetko končí. Naša viera nás však učí, že náš príchod tu na svet nebola náhoda a že koniec, smrť človeka nie je definitívny koniec, ale prechod do nového života.
      Tomuto nás učí i dnešné evanjelium. Židom, ktorí nechceli prijať učenie Krista, krátko pred smrťou, keď Ježiš vedel, že sa blíži uskutočnenie jeho poslania na zemi, povedal: „Vy ste zdola, ja som zhora. Vy ste z tohto sveta, ja nie som z tohto sveta“ (Jn 8, 23).
      Zo všetkých udalostí okolo slov Pána Ježiša, ktoré si v posledných dňoch cez týždeň rozoberáme, je známe, že Židia nevedia prijať a pochopiť dve veci. Nevedia, odkiaľ Ježiš pochádza a kam sa vracia. Toto nechápu, aj keď im to stále opakuje, že vyšiel od Otca a znova sa k nemu vracia.
      Ježiš vie, že jeho odchod k Otcovi sa uskutoční jeho smrťou a utrpením. Zdá sa, že tento jeho odchod Židia chápu ako smrť samovraha a oni ho na tejto ceste nechcú a nemôžu nasledovať. Kto však chce Pána Ježiša skutočne nasledovať, nájsť a pochopiť, musí mu uveriť, že jeho smrť je výkupnou cenou za hriechy sveta. To znamená, že keď Ježiš bude vyvýšený na kríž, bude môcť uzdravovať a liečiť všetkých, ktorí sú poštípaní hriechom hada. Pomocou viery ľudia môžu pochopiť, že Ježiš je Syn Boží, ktorý smrťou na kríži uzmieril Otca za naše hriechy, a tak nám ukázal cestu k svojmu Otcovi, teda stal sa pre nás „cestou“.
      Tieto slová pre nás veriacich nie sú cestou k pesimizmu a beznádejnosti, ale naopak, sú pre nás nádejou, optimizmom. Veriaci človek, aj keď je to ťažké, pri lúčení so svojimi drahými v okamihu smrti vie, že to nie je definitívny koniec, a preto smrť nesmieme brať tragicky. Spomienka na ňu nie je príčinou, aby sme sa zlomili vo svojom postoji. Vzorom a príkladom je nám Pán Ježiš. Vidíme, že Ježišovi bola jeho smrť odchodom k Otcovi víťazným ukončením života.
      Pre nás veriacich je potrebné, aby sme si osvojili tento postoj Ježiša a naučili sa žiť s myšlienkou na smrť. Je to úžasné, keď človek nemusí mať strach, že smrť ho môže stretnúť kdekoľvek a za akýchkoľvek okamžikov, že je vždy pripravený predstúpiť pred toho Krista, v ktorého veril, podľa ktorého slov sa snažil žiť a v ktorého odmenu dúfal a veril. Je to úžasne krásne a cenné žiť v prítomnosti Boha, vedieť prijať jeho vôľu, nech je to o polnoci alebo ráno.
      Pre nás je teda dnešné evanjelium poučením, že utrpenie a smrť, ktoré predpovedá Ježiš, je zárukou nového života.
      Michel Quist v básnickej zbierke Tvojimi očami píše v básni Pane, nemám čas a síce po tom, keď spoznáva zmysel a hodnotu Ježišových slov, tak v závere zvolá: „Pane, už nemám čas!“
      Toto by malo nájsť odozvu i u nás. Mali by sme si nielen uvedomiť, že si máme nájsť čas, ale mali by sme to aj Ježišovi častejšie povedať: Pane, už nemám čas! Amen.

      Inšpirácie: Jn 8, 21-30
09.09.2003 | Čítanosť(1286)
Téma: Milosrdenstvo / Jn 8, 1-11
12.06.2003 | Čítanosť(2777)
Jn 8, 31-59
12.06.2003 | Čítanosť(2101)
Jn 8, 21-30
12.06.2003 | Čítanosť(1902)
Jn 8, 12-20


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet