22.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Kto sa v čase pokoja cíti príliš bezpečný, ukáže sa v čase vojny nadmieru skrúšený a bojazlivý.”

~TOMÁŠ KEMPENSKÝ~

27.12.2004 - Miron
čítanosť1087 reakcie0
(Share 250 0)


Téma: Telesná obriezka Pána Boha a Spasiteľa nášho Ježiša Krista / Nový rok / Lk 2, 20-21;40-52

Homília

AI      Na prelome rokov človek najviac vníma nepretržitý tok času. Lúči sa so starým rokom, ktorý na prekvapenie uplynul veľmi rýchlo, a stojí na prahu nového roka. Azda toto intenzívnejšie vnímanie času núti každého k zamysleniu, ako využil čas, ktorý mu minulý rok ponúkol. Predsavzatia, ktoré si na začiatku nového roka dávame, vychádzajú zo zhodnotenia uplynulého roka. Človek vie, že jeho pozemský život je časovo limitovaný. Vie, že tu na zemi nebude žiť večne. A cíti, že by tento čas nemal premárniť.
KE       Skúsme však dnes predložiť pred Boha predsavzatia, ktoré sa v nás zrodili v týchto dňoch, s otázkou: „Pane, je toto skutočne to najdôležitejšie, o čo sa mám snažiť?“
DI      Táto konzultácia s Bohom je veľmi dôležitá. Neraz totiž priradíme prioritu veciam, ktoré nie sú až také dôležité. Ak sa však pokúsime pozrieť na svoje predsavzatia Božím pohľadom, rýchlo dokážeme odhaliť to, čo sa buď zrodilo z nášho egoizmu, z rôznych túžob zameraných na dosiahnutie cieľov obmedzených na tento pozemský život.
PAR      Ak sa nám to nepodarí, tak nás celkom určite v budúcnosti očakáva trošku trpká bilancia.
Bývalý americký prezident Jimmi Carter vo svojej autobiografii píše, že patril do farnosti, ktorá raz do roka poriadala týždeň duchovnej obnovy. Túto duchovnú obnovu sprevádzala zaujímavá aktivita. Ľudia z farnosti uskutočňovali evanjelizáciu od dverí k dverám. Navštevovali tých, o ktorých vedeli, že sú nábožensky ľahostajní, pokúšali sa s nimi rozprávať o Bohu, prečítať niečo zo Svätého písma, alebo pohnúť k zamysleniu nad pravým zmyslom života.
      Jimmi Carter s radosťou a aj s určitou hrdosťou vykonával túto službu. Na jednom náboženskom stretnutí, kde vystúpil s príspevkom na tému Vydávanie svedectva, rozprával o týchto návštevách, o svojich skúsenostiach i zážitkoch. Prítomní ocenili, že počas štrnástich rokoch navštívil 140 rodín.
      Keď v roku 1966 začal kandidovať na úrad guvernéra v štáte Georgia, jeho volebný tím pripravil predvolebnú kampaň. Carter bol na nohách 16-18 hodín denne a všetok čas bol venovaný tomu, aby oslovil čo najviac potencionálnych voličov. Na konci volebnej kampane sa odhadlo, že sa stretol viac než 300 000 obyvateľov štátu.
      Túto skutočnosť Jimmi Carter vo svojej knihe komentuje takto: „V priebehu troch týždňov predvolebnej kampane som oslovil 300 000 ľudí, aby volili mňa. V priebehu 14 rokov som oslovil 140 rodín, aby vo svojom živote volili Boha.“
MY      Zaiste cítite ako smutne vyznieva táto bilancia bývalého amerického prezidenta.
      Ak si však správne stanovíme priority života, teda keď bude pre nás najdôležitejšie milovať Boha a slúžiť mu, bilancia nášho života nebude smutná, ale radostná. Spoznáme, že napĺňanie tohto predsavzatia nás priviedlo i k naplneniu našich túžob, ktoré sú zviazané s týmto svetom.
      Svätý Otec Ján Pavol II. nás vyzýva: „Nebojte sa venovať čas Kristovi! Áno, sprístupnime svoj čas, Kristovi, aby ho mohol osvietiť a usmerniť... Čas venovaný Kristovi nie je nikdy stratený, ale skôr získaný čas na hlboké poľudštenie našich vzťahov a nášho života.“
ADE      Skúsme si z týchto slov odvodiť spoločné predsavzatie pre nasledujúce dni a mesiace: Milovať Boha a slúžiť mu! To je cesta k životu, v ktorom nechýba radosť, šťastie a pokoj. To je cesta, ktorá z nášho života urobí niečo skutočné hodnotné. To je cesta, ktorá vedie i k večnej radosti.
20.06.2003 | Čítanosť(2920)
Téma: Nový rok / Lk 2, 21
01.01.2005 | Čítanosť(2031)
Téma: Nový rok / Predsavzatie
10.02.2010 | Čítanosť(1648)
Téma: Nový rok /
12.06.2003 | Čítanosť(2780)
Lk 2, 23-40
12.06.2003 | Čítanosť(2273)
Lk 2, 15-21
12.06.2003 | Čítanosť(1994)
Lk 2, 1-14


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet