27.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Kristus sa narodil v jaskyni a všetci tí, čo ho chcú uzrieť, musia sa skloniť na znak poníženosti.”

~FULTON SHEEN ~

20.06.2003 - Miron
čítanosť1454 reakcie0
(Share 359 0)


Téma: Duchovný život / Jn 4, 5-42

Myšlienky... 140/2001

       „Daj sa mi napiť!“ (Jn 4, 7) Touto žiadosťou sa začína rozhovor Ježiša Krista so Samaritánkou pri Jakubovej studni. Keď Pán chcel preukázať láskavosť, vždy o ňu najprv požiadal. Keď Boh chce naplniť človeka svojimi darmi, človek sa najprv musí vyprázdniť, aby ich mohol prijať. Spomeňme si na Zacheja. Ježiš Kristus ho požiadal o láskavosť – chcel, aby mu Zachej poskytol pohostinnosť. Zachej ho prijal s radosťou a bol obdarovaný. Ježiš Kristus takto pomenoval dar, ktorý dostal Zachej: „Dnes prišla spása do tohto domu:“ (Lk 19, 9) Alebo si spomeňme na ženu, hriešnicu, ktorá Ježišovi natierala nohy voňavým olejom a vlastnými slzami. Dostalo sa jej veľkého daru. Ježiš Kristus povedal: „Odpúšťajú sa jej mnohé hriechy, lebo veľmi miluje.“ (Lk 7, 47) Spomeňme si tiež na apoštolov, ktorí uposlúchli Ježišovu žiadosť: „Poď za mnou!“ Uposlúchli, zriekli sa mnohých vecí, s ktorými bol do tej chvíle ich život spojený a vieme, akých darov sa im dostalo.
      Samaritánka mohla odmietnuť prosbu Ježiša Krista. Veď medzi Samaritánmi a Židmi vládlo veľké nepriateľstvo. A to také veľké, že sa stránili vzájomných kontaktov. Samaritánka sa však odhodlala prekročiť túto hranicu rozdelenia, a to jej prinieslo veľký Boží dar – vieru.
      Boh takto pristupuje i k nám. Často to, čo v živote nazývame „kríž“, je iba Pánovou žiadosťou, aby sme sa „vyprázdnili“ – teda, aby sme sa pripravili na prijatie jeho darov.
      Zahraničná i slovenská tlač pred časom informovala o tom, že 30-ročná Talianka Antonella Mocciová, vo svete modelingu známa ako Hella, sa rozhodla zanechať svet módnych castingov a prehliadok a vstúpiť do kláštora. Vo svete modelingu spôsobila táto správa značný rozruch.
      A. Mocciová pracovala pre takých známych návrhárov ako Trussardi či Laura Biagotti a jej život bol okrem predvádzania exkluzívnych modelov šiat spojený aj so životom v luxusných hoteloch a s húfmi obdivovateľov. Bývala modelka však oznámila, že toto všetko už patrí minulosti. „Rozhodla som sa nasledovať Boha,“ vyhlásila po audiencii u pápeža Jána Pavla II.
      V živote spomínanej topmodelky Helly spôsobila životný zlom smrť jej otca. Zomrel v dôsledku ťažkej choroby v čase, keď mala 25 rokov. Priznala, že táto strata spôsobila v jej duši veľkú ranu, a tak začala hľadať útechu u rádových sestier. Neskôr sa prihlásila ako dobrovoľníčka na pomoc bezdomovcom a značnú časť svojich úspor venovala charite. Vyhlásila, že túžba pomáhať ľuďom je silnejšia ako práca modelky, začala študovať teológiu a vstúpila do rehole. Po požehnaní pápežom Jánom Pavlom II. vyhlásila: „Nehanbím sa za svoju minulosť, ale topmodelka Hella už neexistuje. Narodila sa sestra Elizabeta.“ (Katolícke noviny č.5/1999, s. 6.)
      V živote A. Mocciovovej nastala podobná zmena, ako v živote Samaritánky. A obidve svedčia o tom, že táto zmena sa stala zdrojom ich hlbokého vnútorného pokoja a šťastia.
      A možno „nepríjemnosti“ dnešného dňa sú pre nás cestou k podobnému prijatiu Božích darov, cestou k podobnému pokoju a šťastiu.
27.05.2011 | Čítanosť(4649)
Téma: Človek / Duchovný život
27.06.2003 | Čítanosť(3192)
Duchovný život
12.06.2003 | Čítanosť(2434)
Jn 4, 4-42
12.06.2003 | Čítanosť(2190)
Jn 4, 43-54


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet