27.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Samota nie je javom len kňazského života. Aj pri najužšom spojení medzi manželmi nič nemôže zabrániť chvíľam mučivej samoty. Je príležitosťou vychutnať, i keď sa pri nej objavia slzy, tajomné prijímanie Božej nežnosti.”

~ABBÉ PIERRE~

20.06.2003 - Miron
čítanosť1431 reakcie0
(Share 308 2)


Téma: Evanjelizácia / Obrátenie / Jn 4, 5-42

Myšlienky... 139/2001

      Obrátenie jedného človeka je začiatkom obrátenia mnohých. Človek, ktorý spoznal Ježiša Krista a uveril v neho, spúšťa reťazovú reakciu. Jej veľkosť, dosah a dĺžku nie je možné vystopovať. Vo večnosti však budeme schopní vnímať to obrovské a nádherné dielo, ktoré sa začína obrátením jedného človeka.
      Samaritánka pri rozhovore s Ježišom Kristom, dostala odpoveď na tie otázky jej života, na ktoré sama nenachádzala odpoveď. Jej život bol rozháraný. Túžila po naplnení života a napriek tomu každý jej krok prinášal len ďalšie prehĺbenie smädu jej duše. Kristus uhasil tento jej duchovný smäd. Nie je jednoduché povedať, čo sa odohralo v jej duši, čo presne cítila. Môžeme to iba dedukovať z jej správania. Žena, ktorá prišla k studni, aby uhasila svoj telesný smäd, necháva džbán pri studni bez toho, aby sa napila pozemskej vody. Zabúda na telesný smäd, lebo Ježiš uhasil smäd, ktorú ju trápil v duši. Musel to byť veľmi príjemný a intenzívny pocit, lebo sa hneď vydáva naspäť do mesta, aby všetkých pozvala k Ježišovi Kristovi. Evanjelista Ján hovorí o výsledku jej počínania: „Mnoho Samaritánov z toho mesta uverilo v neho pre slovo ženy, ktorá svedčila: „Povedal mi všetko, čo som porobila.“(Jn 4, 39) Títo Samaritáni však neostali iba pri jej svedectve. Požiadali Ježiša, aby u nich zostal. Ježiš Kristus vyhovel ich žiadosti a strávil v ich meste dva dni. Celé dva dni boli títo ľudia v Božej prítomnosti a načúvali Božím slovám. A mnohí ďalší uverili. Žene Samaritánke potom povedali: „Už veríme nielen pre tvoje slovo, ale sami sme počuli a vieme, že toto je naozaj Spasiteľ sveta.“ (Jn 4, 42)
      Hľa, aká reťazová reakcia sa spustila obrátením jednej ženy. Uveriť znamená zakúsiť Božiu lásku, ktorá mení život a zasiahne mnohých okolo. Uveriť znamená takú silnú skúsenosť, že si to človek nemôže nechať pre seba.
      Zuzku pozvala jej priateľka na duchovné cvičenia pre dievčatá. Boli to jej prvé duchovné cvičenia a zdalo sa jej, akoby kňaz hovoril iba pre ňu. Veď všetko, čo zaznelo na prednáškach, bolo akoby „šité na jej život“. Mnoho vecí sa jej vyjasnilo, objavila nové cesty pre jej život. Jej vzťah k Bohu nadobudol hlbší a intímnejší rozmer. To všetko spôsobilo, že sa z duchovných cvičení vrátila naplnená radosťou a zápalom pre Boha. Jednoducho nemohla nehovoriť o tom, čo prežila. Rozprávala o tom rodičom, priateľkám... Nasledujúci rok išla znovu na duchovné cvičenia. A a s ňou ďalších šesť dievčat z jej dediny...
      V živote každého, kto sa usiluje žiť svoj život s Bohom, sú okamihy „uhasenia duchovného smädu“ – okamihy stretnutia s Bohom. Možno, že sme sa pod tlakom spoločenských obyčajou, neodvážili rozprávať o týchto okamihoch. Možno, že sme sa báli, že nebudeme správne pochopení. Možno, že sme to považovali za vec nášho súkromia. Nech by bolo naše dôvody akékoľvek, isté je, že sme „neodštartovali reťazovú reakciu“, ktorá by pomohla tým okolo nás, dostať sa bližšie k Bohu. A to je škoda. Pre slovo ženy Samaritánky uverilo mnoho jej súkmeňovcov a vytvoril sa priestor pre Ježišov pobyt medzi nimi. Pamätajme, že niečo podobné sa môže odohrať aj pre „naše slovo“.
09.06.2007 | Čítanosť(4551)
Téma: Evanjelizácia
30.09.2010 | Čítanosť(2397)
Téma: Evanjelizácia
12.06.2003 | Čítanosť(2434)
Jn 4, 4-42
12.06.2003 | Čítanosť(2190)
Jn 4, 43-54
08.02.2010 | Čítanosť(1489)
Obrátenie


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet