25.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Neverte, že za iných okolností by ste Bohu slúžili lepšie. Človek Bohu slúži len vtedy dobre, keď mu slúži tak, ako si to on praje.”

~SV. PÁTER PIO~

20.12.2004 - o. PaedDr. František Dancák
čítanosť1135 reakcie0
(Share 271 1)


Téma: Nedeľa po Kristovom narodení / Mt 2, 13-23

Homília

      Vo východnom obrade sa dnešná nedeľa nazýva Nedeľa po narodení Pána. To znamená, že oslava narodenia Pána sa dnes liturgicky končí (31.12.). Zajtra je už ďalšia slávnosť a sviatok: Pomenovanie (obriezka) Ježiša Krista. Táto oslava trvá len jeden deň, pretože 2. januára je už príprava (predsviatok) Bohozjavenia Pána (Zjavenia Pána).
      Čítanie zo sv. evanjelia nám hovorí o tom, ako Jozef s Máriou a Dieťaťom museli utekať do ďalekého Egypta pred krutým Herodesom. A po čase, keď Herodes zomrel, znovu sa vrátili a usadili v meste Nazaret. Počuli sme, že anjel ho budí v noci a hovorí: Jozef, „vstaň, vezmi so sebou dieťa i jeho matku, ujdi do Egypta...“ (Mt 2, 13).
      V tomto prípade je nám svätý Jozef vzorom, aby sme vedeli vždy s pokojom prijať všetky svetlé i tmavé dni, ktoré so sebou prináša služba Bohu. Kto sa odhodlal plniť Božie plány, ten musí byť pripravený na bolestné i radostné prekvapenia, na stálu pohotovosť, na nočné vyrušenia, na úteky do cudzej zemi, na nenávisť ale i lásku, ktoré sa budú striedať s nocou. Toto všetko skúsi každá duša, ktorá bude chcieť žiť s Bohom. Ale nech to bude akékoľvek, Boh všetko riadi okolo nás, i to radostné, i to bolestné – a len v náš prospech.
      Dnešný deň je však aj posledný deň v občianskom roku. Ako veriaci ľudia si tu uvedomujeme, že každý deň nášho života je veľkým darom, ktorý je naplnený zvláštnym poslaním. Na nás záleží, čo z neho urobíme, a ako ho využijeme. Preto každý deň, zvlášť ten posledný v roku, by sa v nás malo ozvať svedomie, ako sme ho využili.
      Keby v dnešný večer pristál na našej Zemi nejaký obyvateľ z inej planéty, mal by dojem, že naša Zem je najradostnejšia planéta vo vesmíre. Tešíme sa, že sme sa ho dožili, ale i ďakujeme, že sme ho prežili. Lenže niekedy je to aj zapíjanie či zabudnutie na ťažkosti, bolesti a problémy. Aj v dome Salinovcov – ako sme to nedávno videli v televíznom seriáli Manuela – urobili maškarný ples, aby zabudli na problémy, ktoré nastali v ich dome. Darmo, človek je už taký – zapíja radosti, zapíja radosti, zapíja sklamania, zapíja bolesti.
      Živo je už však taký! Nie sú v ňom iba samé radosti, ale i bolesti a sklamania... Keď koncom roka 1989 sme boli svedkami obrody v našej vlasti, mnohí, ktorí skladali svoju nádej v totalitný systém, o ktorom verili, že nikdy nepadne, - a naraz sa zrútil, hodili s legitimáciou a povedali: „Už nikomu neverím!“ Dnes však podobne hovoria iní: „Nedá sa nikomu veriť!“
      Áno, v živote nás už toľkokrát sklamal svet, ľudia, ba aj naši blízki. Dnes sme v Božom chráme, predpokladám, že sme všetci veriaci ľudia. Obráťme sa k Bohu, o ktorom Sväté písmo hovorí, že je ten istý včera, dnes i naveky. Sv. Terézia z Avily povedala: „Kto má Boha, tomu nič nechýba!“
      V televízii bol raz uvedený gruzínsky film Pokánie, ktorého filmový dej sa končí touto vetou: „K čomu je cesta, keď nevedie ku kostolu?“ My by sme ako veriaci ľudia mohli túto vetu upraviť takto: „K čomu je tento pozemský život, ak nekončí vo večnosti, u Boha?“ Naozaj, ako to povedal sv. Peter Kristovi: „Pane, a ku komu by sme išli? Ty máš slová večného života...“ (Jn 6, 68).
      Ak sme tu dnes v Božom chráme a dožili sme sa ho v zdraví a pokoji, buďme Bohu vďační. Uvedomme si, že Boh je našou najvyššou hodnotou. Zamyslime sa nad tým, či sme ho hľadali aj v tomto roku a túžili po jeho kráľovstve. Ak sme ho hľadali naozaj, potom je dnes našou radosťou – v tento posledný deň v roku – a bude ním aj v roku budúcom, ktorý zajtra nastane.

      Inšpirácie: Mt 2, 13-23
      Kartotéka: Mt 2
20.12.2006 | Čítanosť(1981)
Téma: Mt 2, 14
12.06.2003 | Čítanosť(3273)
Mt 2, 13-23
12.06.2003 | Čítanosť(2892)
Mt 2, 1-12


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet