25.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Nedeľa je pre mňa veľkou bránou, cez ktorú vchádzam do všedných dní nádeje a práce na svojej spáse.”

~SV. EDITA STEINOVÁ ~

20.12.2004 - o. PaedDr. František Dancák
čítanosť1271 reakcie0
(Share 295 2)


Téma: Zbor presvätej Bohorodičky / Mt 2, 13-23

Homília

      Spisovateľ Max Mell vo svojej vianočnej hre opisuje príbeh, ktorý sa stal počas jednej vianočnej bohoslužby. Domáci odišli do chrámu a nakoľko bolo veľa snehu a chrám bol ďaleko, deti nechali doma.
      Lumpi, ktorých je všade dosť a v každom čase, využili neprítomnosť rodičov na kradnutie. Keď prišli do domu, deti ešte nespali. Lumpov, ktorí prišli kradnúť, pokladali za vinšovníkov. Preto im otvorili a povedali: Vieme, že ste dobrí a že ste nám priniesli darčeky: Darčeky dávate len deťom, ktoré sa vedia modliť... A už všetci pokľakli a modlili sa. Dobrosrdečnosť týchto detí tak zapôsobila na týchto zbojníkov, že odišli bez slov, úplne skrotení detskou úprimnosťou a ich nevinnosťou.
      Narodenie Spasiteľa sveta, ktoré aj tohto roku oslavujeme, naozaj otvára ľudské srdcia. Jeho oslava však nemá zmysel, ako ho oslavujeme len preto, že sa narodil v Betleheme. Spasiteľ sa síce historicky narodil v Betleheme, ale škoda, že sa tak málo rodí v ľudských srdciach. Aby ten pokoj, láska, ktorú priniesol na zem, nevládli len cez Vianoce, ale po celý život, aby celý svet bol Vianocami.
      Pred jednými Vianocami som čítal seminárne práce študentov teológie. Jedna študentka napísala prácu na tému Prázdny tanier. Píše, že doma na Vianoce matka vždy kládla na stôl o jeden tanier naviac. Vraj pre prípad, ak by niekto prišiel ako pocestný, aby si mohol sadnúť. Nikdy neprikladala tomuto zvyku na dedine nejaký význam. Ale počas posledných Vianoc si to pripomenula. Príčinou toho bolo, že na ulici v Prešove, na rohu pri našej fakulte, sedával starý, opustený muž o barlách a žobral.
      Okolo prechádzali ľudia bez povšimnutia, a len niektorí mu niečo hodili. A vtedy – píše – ovládal ma pocit, že ten človek už nečaká na nikoho a na nič. Možno už neverí v ľudí a ani v čaro Vianoc. Z tohto sveta mu už ostalo len to, čo mu dajú ľudia, alebo čo mu ponúknu v charitnej vyvarovni – trochu teplej polievky. A vtedy si spomenula na ten prázdny tanier z rodičovského domu, ktorý bol prejavom štedrosti a starostlivosti o chudobných. Preto napísala: „Na Vianoce prišla Láska na svet pre všetkých a každý by sa mal tešiť z jej príchodu...“
      Na základe tejto vlastnej životnej skúsenosti dodáva, že je smutné, ak sa postupne vytráca vedomie ľudskej spolupatričnosti a záujem o osudy druhých. A ak sa staráme o druhých, tak len o ich chyby, o ich trápenia, o ich slabosti, čím vlastne im nepomáhame, ale zväčšujeme ich opustenosť, ich starosti.
      V jednej predvianočnej rozhlasovej relácii zaznelo niekoľko pekných myšlienok, z ktorých tu uvediem aspoň jednu, ktorú spomínal Vladimír Valach: „V mojej rodnej obci Limbach je cintorín psov, kde sú aj hroby s menami - Eva, Mária... Na jednom hrobe psa možno čítať slová: Ty si mi dala viac, ako všetci ľudia na svete.“
      Je to hrozné svedectvo, ktoré svedčí proti nám ľuďom, ktorí sme stvorení na Boží obraz, ktorí sme boli vykúpení a stali sa Božími deťmi.
      Preto ak sme sa aj na tieto Vianoce zhromaždili vo svojich rodinách a ako veriaci prišli aj do Božieho chrámu, pamätajme na tento prázdny tanier. Na svete je dosť takých ľudí, ktorí čakajú na kus dobrého slova, lásky a porozumenia. Že je dosť takých ľudí, ktorí trpia aj na tieto Vianoce, a že my im môžeme pomôcť, ak nebudeme jatriť ich rany, ich trápenia, ale vnesieme aspoň trochu dobrého slova a lásky.
      Každé Vianoce nám pripomínajú, že Božia láska prišla na svet. Že Boh tak miloval svet... Nech nám táto Božia láska naplní naše srdcia opravdivou láskou k všetkým, nielen na tieto Vianoce, ale nech celý rok bude tými požehnanými Vianocami, ktoré si tak želáme a ktoré tak potrebujeme v každodennom živote.

      Inšpirácie: Mt 2, 13-23
      Kartotéka: Mt 2
12.06.2003 | Čítanosť(3274)
Mt 2, 13-23
12.06.2003 | Čítanosť(2892)
Mt 2, 1-12


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet