20.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Dobré knihy, ak sú skutočne dobré a múdro napísané, sú cibrením ducha, pilníkom súdnosti, masťou na oči, lievikom múdrosti, zrkadlom cudzích myšlienok a činov, našich vlastných potom vodidlom.

~Komenský ~

20.06.2003 - Miron
čítanosť1495 reakcie0
(Share 302 0)


Téma: Duchovný život / Jn 4, 5-42

Myšlienky... 137/2001

      Smäd môže byť telesný i duchovný. Často je prítomný súčasne ako v prípade ženy Samaritánky, ktorá sa stretla s Ježišom Kristom pri Jakubovej studni. Pociťovala telesný smäd, smäd po vode, preto prichádzala k studni deň čo deň. Pociťovala aj duchovný smäd, vnútorný smäd, ktorú ju hnal od jedného muža k druhému a napriek tomu nenachádzala uspokojenie. V čase, keď sa stretla s Ježišom, mala už šiesteho muža, no napriek tomu povedala: „Nemám muža.“(Jn 4, 17) Tieto jej slová nasvedčujú, že už azda hľadala siedmeho.
      V biblickej reči čísla majú často skrytý význam. Podľa biblického symbolizmu čísel, číslo šesť je číslo nedokonalosti, nedostatku, určitého deficitu. Žena vo svojom šiestom manželstve – podľa tohto symbolizmu – sa nachádzala v situácii, ktorá nebola pre jej dušu uspokojivá. A nie je ani potrebné vnímať tento symbolizmus čísel, aby nepochopili jej vnútorný stav. Ježiš Kristus prichádza k tejto žene ako siedmy muž jej života. Ona sa pred ním otvára a konečne pociťuje uspokojenie všetkých svojich duchovných túžob, uhasenie svojho duchovného smädu. Bude pre nás dobré, ak sa bližšie pozrieme na mechanizmus tohto zvratu v jej živote, ktorý môžeme nazvať obrátenie.
      Najprv sa musia rozbiť hranice rozdelenia. Ľudia od počiatku budovali hranice, aby sa takto oddelili od iných ľudí – územím i spôsobom života. To je dôvod prečo dnes potrebujeme pasy a víza, ak cestujeme do zahraničia. Ale aj v každej krajine existujú ďalšie hranice rozdelenia medzi rôznymi etnikami, rasami, náboženstvami. Sú to síce hranice bez colníkov, ale napriek tomu veľmi zreteľné. Ježiš Kristus nám pri stretnutí so Samaritánkou ukazuje, že ak sa chceme priblížiť k druhému a vytvoriť podmienky pre obrátenie, musíme byť pripravení vnímať tieto hranice a usilovať sa o prelomenie rozdeľujúcich múrov rôznych predsudkov. To je presne to, čo urobil Kristus pri stretnutí so Samaritánkou.
      Podľa spoločenských zvykov tých čias, Ježiš Kristus sa mal vyhnúť stretnutiu so Samaritánmi. Medzi Židmi a Samaritánmi panovala doslova nenávisť vybudovaná na rozdielnosti etnickej i náboženskej. Ježiš Kristus prelomil tieto hranice, keď poprosil ženu o vodu. Svedčí o tom jej prekvapená reakcia: „Ako si môžeš ty, Žid, pýtať vodu ono mňa, Samaritánky?“(Jn 4, 9)
      To však ešte nie je všetko. Rozhovor so ženou na verejnom mieste bol neprípustný podľa vtedajších noriem. Ježiš Kristus prelomil aj tento predsudok. Dialóg so Samaritánkou je azda najdlhším dialógom, ktorý nám evanjelisti zachytili. Dokonca i apoštolom sa to zdalo nevhodné, ba až škandalózne: „Vtom prišli jeho učeníci a divili sa, že sa rozpráva so ženou. Ale nik nepovedal: „Čo sa jej pýtaš?“ Alebo: „Prečo sa s ňou rozprávaš?“(Jn 4, 27)
      Tento rozhovor však priniesol bohaté ovocie. Žena Samaritánka prvý krát v živote stretla niekoho, kto jej skutočne rozumel a dal jej odpoveď na mnohé otázky jej života. Celá rozrušená zabudla na svoj džbán i na svoj telesný smäd. Vrátila sa do mesta a pozývala všetkých k Ježišovi slovami: „Poďte sa pozrieť na človeka, ktorý mi povedal všetko, čo som porobila! Nebude to Mesiáš?“(Jn 4, 29) A ľudia prijali jej pozvanie.
      A tak prelomenie bariér rozdelenia, ktoré Ježiš Kristus spôsobil prosbou o vodu, prinieslo mnohé obrátenia. A po dvoch dňoch, ktoré strávil v tomto samaritánskom meste, mnohí Samaritáni povedali žene: „Už veríme nielen pre tvoje slovo, ale sami sme počuli a vieme, že toto je naozaj Spasiteľ sveta.“(Jn 4, 42) (Podľa: Fr Munachi Ezeogu, C.S.Sp., Conversion.)
27.05.2011 | Čítanosť(4644)
Téma: Človek / Duchovný život
27.06.2003 | Čítanosť(3184)
Duchovný život
12.06.2003 | Čítanosť(2430)
Jn 4, 4-42
12.06.2003 | Čítanosť(2187)
Jn 4, 43-54


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet