19.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    To, čo postihuje človeka samého, nikdy nie je tak strašné, ako to, čo postihuje iných a čoho bezmocne a proti svojej vôli musíme byť svedkami. Boh nech je milostivý tomu, kto niekoho má rád.

~Gunnarson ~

20.12.2004 - Miron
čítanosť1175 reakcie0
(Share 254 1)


Téma: Nedeľa po Kristovom narodení / Mt 2, 13-23

Homília

AI      Keď som sa raz s tretiakmi na náboženstve rozprával o texte z dnešného svätého evanjelia, jeden chlapček, ktorý zrejme ešte mal v čerstvej pamäti katechizmovú pravdu o Božej všemohúcnosti, povedal: „Ja, keby som na Božom mieste, sám by som ochránil Ježiška. Veď nikto by ma nemohol premôcť“ I keď táto jeho poznámka vzbudila v triede vlnu smiechu, predsa odhaľuje otázku, ktorú zväčša sa neodvažujeme nahlas vysloviť. „Prečo Boh sa spolieha na ľudí, keď je všetko v jeho moci?“
KE      Na túto otázku sv. Tomáš Akvinský hovorí, že Boh nekoná priamo to, čo môže urobiť prostredníctvom tvorov. Pre nás to však znamená, že Boh nás pozýva k spolupráci.
DI      Maliar dokáže niekoľkými ťahmi štetca zachytiť charakteristickú črtu tváre. Evanjelista Matúš je rovnakým umelcom. Niekoľkými vetami vykreslil silnú vieru a vnímavosť sv. Jozefa na Božie pokyny. Pestún Ježiša Krista bol pripravený uskutočniť Božiu vôľu pre záchranu Svätej rodiny.
      Ak Boh nachádza záľubu v spolupráci s človekom, tak je nám zrejmé, že do tohto svojho plánu pojal aj každého z nás. Azda len malá vnímavosť a neochota načúvať Božiemu slovu spôsobuje odmietnutie tejto vznešenej úlohy. Avšak splnenie Božej vôle prináša vždy veľké dobrá.
PAR      Pekne to vykresľuje rozprávanie Jean-Luc Moesa v knihe Evanjelizovať znamená milovať.
      Pred niekoľkými rokmi si jeden priateľ musel vziať taxík, aby prišiel včas na modlitbové stretnutie. Keď zistil, že na spätnom zrkadle visela zázračná medaila Panny Márie, spýtal sa vodiča na dôvod. Taxikár mu vysvetlil, že pred rokom vzal do taxíka dievča. Bolo to v ťažkej chvíli jeho života. Uvažoval, že ukončí svoj život. Táto dievčina mu vtedy začala rozprávať o Bohu, o Panne Márii, o modlitbe a darovala mu zázračnú medailu. Tento rozhovor úplne zmenil jeho život. V tom bode rozhovoru bol môj priateľ na mieste určenia. Keď vodič zbadal dom, zvolal: „Práve tu som pred rokom vyložil moju zákazníčku. Volala sa Mária-Pierre! Viete, keby mi nebola v ten večer rozprávala o Ježišovi, už by som dnes nebol medzi živými. Totiž skôr ako som ju vzal do taxíka, bol som rozhodnutý zaparkovať taxík v garáži a spáchať samovraždu...“
      Takto sa po roku Mária-Pierre ešte toho večera dozvedela o ovocí svojho drobného gesta evanjelizácie. (MOES, J. L.: Evanjelizovať znamená milovať. Nitra : Vyd. Garko, 1995, s. 73.)
MY      Táto dievčina prijala Božie pozvanie k spolupráci na záchrane človeka. Výsledok bol nádherný.
      Bratia a sestry! I pre nás má Boh pripravenú úlohou. Skúmajme, ako plníme túto úlohu: ako rodičia, ako predstavení, vychovávatelia, členovia farskej rodiny a príslušníci tohto štátu. Od počiatku boli kresťania považovaní za svedomitých a čestných ľudí, ktorí si poctivo plnia svoje povinnosti. Je na nás, aby sme pre svoje dobro i pre dobro druhých, nadviazali na predchádzajúce generácie tých, ktorí boli vnímaví a dokázali spolupracovať s Božou vôľou.
ADE      Zvyčajne nezvykneme sklamať toho, kto do nás vložil veľkú dôveru. Boh, ktorý môže všetko, sa rozhodol spolupracovať s každým z nás. Je to prejav veľkej dôveru. Urobme všetko, aby sme túto Božiu dôveru nesklamali.

      Inšpirácie: Mt 2, 13-23
      Kartotéka: Mt 2
20.12.2006 | Čítanosť(1980)
Téma: Mt 2, 14
12.06.2003 | Čítanosť(3272)
Mt 2, 13-23
12.06.2003 | Čítanosť(2890)
Mt 2, 1-12


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet