22.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Všetko, čo môžeme právom očakávať od Boha a o čo ho môžeme prosiť, môžeme nájsť v Ježišovi Kristovi. S tým, čo by mal alebo mohol konať Boh, ako si ho predstavujeme my, nemá Ježišov Boh nič spoločné. Ak chceme spoznať, čo Boh sľubuje a plní, musíme stále znova veľmi dlho a veľmi pokojne prenikať do Ježišovho života, jeho rozprávania, konania, utrpenia a umierania.

~Dietrich Bonhoeffer ~

20.12.2004 - Miron
čítanosť1053 reakcie0
(Share 235 1)


Téma: Narodenie Pána / Mt 2, 1-12

Homília

AI      Naša farská rodina sa dnes zhromaždila v chráme, aby oslávila jeden z najväčších sviatkov liturgického roka. Keď však na vás pozerám, cítim, že toto som vôbec nemusel povedať. Nie preto, že každý z vás vie, že je 25. december, ale preto, že medzi nami panuje tá zvláštna, tajomná a slávnostný atmosféra, ktorá je tak vlastná tomuto sviatku.
      Keď sa raz v jednom kňazskom spoločenstve rozprávalo o rôznom komerčnom zneužívaní tohto sviatku ako o nešváre, ktorý uberá Vianociam na ich posolstve, jeden starší kňaz mávol rukou a povedal: „Vianoce sa nedajú pokaziť!“ A keď vidíme, ako s nami tieto sviatky oslavujú aj tí, ktorí sú vzdialení od Boha, ako aj ich zasahuje táto tajomná atmosféra, tak mu dáme za pravdu. Skúsme však pohľadať, v čom spočíva táto slávnostná a tajomná atmosféra, ktorej sa neubránia ani najtvrdšie srdcia.
KE      Nemusíme sa príliš namáhať. Vysvetlenie spočíva v posolstve dnešného dňa. Toto posolstvo znie: Dnes sa narodil Spasiteľ sveta, Ježiš Kristus!
DI      Ľudstvo od pádu prarodičov, Adama a Evy, očakávalo túto správu. Každý človek v sebe nosí akúsi spomienku na stratený raj. Tejto spomienke môžeme dať meno prirodzený mravný zákon, ktorý vložil do našich sŕdc Boh. Dáva nám schopnosť vnímať, čo je dobré a čo zlé. Alebo ju môžeme pomenovať svedomím. Ono je Božím hlasom, ktorý nás upomína v čase, keď sme sa rozhodli nesprávne, keď sme konali zlo. Jedno či druhé nás však vedie k chápaniu, že jestvuje dokonalé dobro, ktorého keď sa človek zmocní, dosiahne dokonalé šťastie.
      Narodenie Ježiša Krista je poslednou fázou v Božom diele spásy. Boh posiela svojho Syna, aby nám ukázal cestu, ako sa zmocniť tohto dokonalého dobra a aby svojím sebaobetovaním odstránil všetky prekážky na dosiahnutie tohto cieľa. Boh sa stáva človekom, aby nám otvoril bránu do strateného raja.
      Vianoce takto nikdy nie sú jednorázovou záležitosťou. Dalo by sa povedať, že Boh sa chce nekonečnekrát narodiť v každom ľudskom srdci, kým ho úplne nezíska. Preto dnes panuje taká nádherná atmosféra. Boh je s nami a túži vstúpiť do našich sŕdc. Otvorme mu!
PAR      Boh mocne pôsobí v človeku, ktorý sa mu otvoril. Pekne nám obrazne približuje známy americký spisovateľ Ernest Hemingway. V jednej zo svojich noviel opisuje život dvoch dobrodruhov, ktorí koncom minulého storočia prišli do Kalifornie aby pri brehu rieky Sacramento dolovali zlato. Bola to veľmi namáhavá a dosť málo výnosná práca. To, čo cez deň zarobili, to večer prepili v neďalekej krčme. Krčma a rieka Sacramento boli životným priestorom týchto dvoch ľudí. A ešte špinavá opustená maštaľ, kde niekedy spávali.
      Hemingway hovorí, že za niekoľko rokov klesli tak morálne a kultúrne, že sa z nich stali polodivosi. Prišiel však jeden Štedrý deň. Krčmu skoro zatvorili a títo dvaja už takmer zdivočení hrešením, nadávkami idú do svojej špinavej maštale. Nadávajú, že krčma je skoro zatvorená. Tu z diaľky počujú akýsi plač. Prídu bližšie a zisťujú, že v priekope pri ceste leží a plače malé dieťa. Asi dajaká krkavčia matka sa takýmto spôsobom zbavila svojho nežiadúceho dieťaťa. Pohľad na plačúce dieťa otriasol ich divokým srdcom a cit ľudskosti, ktorý už takmer úplne vyhasol, akoby sa opäť vracal. Zoberú dieťa, odnášajú ho do svojej maštale a rozhodnú sa, že mu nahradia rodičov. Starajú sa oň. Je zaujímavé, ako toto bezmocné dieťa svojím úsmevom prevychováva srdcia i celú bytosť týchto tvrdých a surových ľudí.
      Hemingway nádherne opisuje, ako sa títo dvaja mravní dekadenti rozhodli, že naučia toto dieťa modliť sa. Lenže oni už dávno modlitby zabudli. Preto si slová modlitby vymýšľajú a predriekajú ich dieťaťu. A táto vymyslená modlitba mení od základu týchto divokých a morálne úbohých ľudí. (GÁBRIŠ, M. – GÁBRIŠ, J.: Arcibiskup Mons. RNDr. Július Gábriš. Hlohovec : 1997, s. 101.)
MY      Bratia a sestry! Ak dovolíme, aby sa Kristus dnes narodil v našich srdciach, ak sa mu dnes otvoríme, budeme prežívať ešte väčšiu a nádhernejšiu premenu svojho bytia. Veď prichádza, aby nám daroval večný život. Jeho prítomnosť v našom živote je postupnou premenou a formáciou. Boží obraz v nás bude stále zreteľnejší a telesná smrť bude iba posledným krokom k dosiahnutiu strateného raja.
      Kňaz, ktorého som spomínal, nemal pravdu, že Vianoce sa nedajú pokaziť. Vianoce totiž môžeme pokaziť vtedy, keď odmietneme túto nádhernú Božiu ponuku.
ADE      Aká nádherná atmosféra dnes panuje medzi nami. Nech nás teda toto vnímanie Božej prítomnosti medzi nami uschopní prijať nášho Spasiteľa Ježiša Krista za svojho sprievodcu na ceste k stratenému raju.

      Inšpirácie: Mt 2, 1-12 / Narodenie Pána
      Kartotéka: Mt 2 / Vianoce
12.06.2003 | Čítanosť(3272)
Mt 2, 13-23
12.06.2003 | Čítanosť(2891)
Mt 2, 1-12


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet